15.8 C
    Pátek 26. dubna 2024

Zvládl to. „Dream Team“ odvrátil senzaci a získal pro USA další olympijské zlato

Američtí basketbalisté i na hrách v japonském Tokiu dosáhli na nejvyšší stupínek. Ve finále oplatili Francii porážku ze skupinové fáze a po výhře 87:82 se mohli radovat z šestnáctého triumfu na olympijských hrách v historii.

Nezvykle začal pro americké basketbalisty olympijský turnaj. Na úvod totiž překvapivě zaváhali, když ve skupině nestačili na Francii a museli zabojovat o postup proti Čechům a Iráncům. Další trapas už sice nepřipustili, přesto ale šli do vyřazovacích bojů až z druhého místa.

Hned ve čtvrtfinále tak narazili na Španěly, se kterými hráli polovinu utkání zcela vyrovnaně, ale ve druhé půlce už dokázali přetlačit soupeře a po výhře 95:81 slavili postup. Úspěšně si počínali také v semifinále, kde sice prohráli s Austrálií první čtvrtinu, ale v těch dalších už měli jasně navrch a bez problémů postoupili do finále.

V repríze zápasu ze skupiny hráli Američané od úvodních minut velice koncentrovaně a o další olympijské zlato nechtěli přijít. Hlavním strůjcem konečného vítězství 87:82 se stal Kevin Durant, který už za první půli nasázel 22 bodů a ve druhé přidal dalších sedm. Pro hráče Brooklynu Nets to byla už třetí zlatá olympijská medaile.

Oba finalisté z „české“ skupiny

„Po tom, čím jsme si prošli, je tohle zlato skvělé. Měli jsme v týmu hodně nováčků a byla to pro každého nová zkušenost. Do toho jsme řešili covid, museli být v bublině, bez fanoušků a nikdo nečekal, že prohrajeme,“ řekl po utkání Durant.

Zároveň dodal, že si váží, jak se tým dokázal po úvodní porážce semknout. „Museli jsme se s tím rvát a zároveň čelit skvělým týmům, jako byla třeba Francie. Bylo ale krásné vidět, jak se náš tým dal rychle dohromady a jsem rád, že jsem toho mohl být součástí.“

Konečné pořadí basketbalového turnaje ukazuje, jak těžkou měli Češi skupinu. S druhou Francií prohráli o dvacet bodů (77:97), s Američany dokonce o 35 (884:119). Do čtvrtfinále nakonec nepostoupili kvůli horšímu skóre, nestačila jim k tomu ani výhra nad Íránem.