Na finančních účtech Usaina Bolta údajně chybí miliony dolarů. Podle jeho manažera Nugenta Walkera si osminásobný olympijský vítěz tento týden všiml, že na jeho účtech jsou velké nesrovnalosti. Okamžitě to nahlásil policii a spustilo se vyšetřování. Případu se ujala jamajská divize pro finanční vyšetřování a Komise pro finanční služby.
Doma nad krbem mu visí zlaté medaile z olympijských her nebo mistrovství světa, běžec David Rudisha v současné době stále drží také dva světové rekordy. Řešit ale musí také nepříjemnosti. Tu poslední při návratu z masajských olympijských her, kdy se s ním zřítilo letadlo. Keňanovi se naštěstí nic nestalo.
S blížícím se koncem kalendářního roku volila odborná sportovní porota nejlepší světové atlety roku 2022. Volba padla na americkou překážkářku Sydney McLaughlinovou a švédského tyčkaře Armanda Duplantise. Oba v průběhu roku překonali světové rekordy a posunuli hranice atletických možností.
Jedna z nejvíce sexy atletek světa, Alica Schmidtová, se dostala do žebříčku Forbes „30 pod 30“. Tento žebříček vyzdvihuje třicet lidí pod třicet let pro jejich skvělé výkony. Mladá atletka, která je známá hlavně díky sociálním sítím, je velmi vděčná. Zároveň ale vzkazuje, že krása vychází hlavně zevnitř a toto umístění ji nijak nezmění.
Po dvou komplikovaných letech kvůli koronavirové pandemii se v letošním roce uspořádaly všechny běžecké závody série RunCzech. Společně s dalšími projekty se do nich zapojilo přes 95 tisíc lidí, což je významný nárůst oproti minulému roku. „Ukázalo se, že nám běžci zachovali přízeň, navíc mnoho lidí začalo s běháním právě během kovidových restrikcí, protože neměli jinou možnost sportovního vyžití. V příštím roce chceme ještě více posílit naší běžeckou základnu a rozhodně se bude na co těšit,” prohlásil Carlo Capalbo, prezident organizačního výboru RunCzech. Registrace na závody v sezoně 2023 jsou už otevřené.
Rusko a doping? Skandály, velké aféry a hlavně pozitivní testy způsobily tamním sportovcům velké problémy. Do podobného maléru se teď ale může dostat také Keňa. Ta je pod drobnohledem od roku 2016 a Světová antidopingová kontrola už odhalila několik případů porušení pravidel. Podle vysokého funkcionáře keňského atletického svazu hrozí zemi tresty.
Je specialistou na rovinaté a silniční závody. Jenže často si Vít Pavlišta sezonu zpestří závody do vrchu. Nedávno na domácím šampionátu vybojoval druhé místo, což mu zaručuje účast na listopadovém mistrovství světa v Thajsku. „Očekávám, že to bude dost náročné. Čeká nás tam 37 kilometrů s převýšením 2900 metrů,“ popsal Pavlišta, který nedávno triumfoval na Mattoni Liberec Nature Runa pravidelně se účastní závodů z dílny RunCzech.
Steven Smith, 34letý otec tří dětí, předvedl těžko uvěřitelný výkon. Slavný londýnský maraton odběhl bosý, navíc s téměř desetikilogramovou zátěžovou vestou. Důvod? Chtěl uctít památku své matky, která po devítiletém boji prohrála s rakovinou.
Ve věku 81 let zemřel Jim Redmond, který pomohl svému zraněnému synovi Derekovi dokončit semifinále běhu na 400 metrů na olympijských hrách v roce 1992. Spolu se tak postarali o jeden z nejsilnějších zážitkům těchto her. Když si Derek před cílovou rovinkou natrhl kolenní šlachu, jeho otec se prodral davem, aby mu pomohl dojít do cíle. V roce 2012 se Jim Redmond stal nositelem pochodně na olympijských hrách v Londýně.
Třicetišestiletý běžec z jihovýchodní Anglie, který se zúčastnil londýnského maratonu, zemřel. Stalo se tak poté, co zkolaboval pouhé tři kilometry před cílem. Záchranáři si ho ihned po pádu převzali do péče, bohužel muž v nemocnici zemřel. Mnozí experti se domnívají, že za jeho kolaps může očkování na covid.
Po období smutku si Londýn trochu vyhodil z kopýtka. Tisíce lidí vyrazili do londýnských ulic, aby se zúčastnili Londýnského maratonu. Někteří běžci pojali tento den opravdu sportovně, jiní si na sebe vzali vtipné kostýmy, kterými bavili přihlížející. Na trati jsme tak například mohli narazit na telefonní budku, strom nebo pivo. Za vším však hledejte dobré srdce. Tyto kostýmy patří k pomoci charitě.
Fenomén z Keni, jeden z nejlepších běžců historie a rekordman. Eliud Kipchoge ani ve svých 37 letech neubírá na tempu. Činil se také během víkendového maratonu v Berlíně, na kterém zaběhl další světový rekord. Své vlastní maximum na trati dlouhé 42 kilometrů a 195 metrů posunul o půl minuty. V cíli skončil s časem 2:01:09.
Ještě před 10 lety byste do běžce Aleksandra Sorokina ani náhodou neřekli, že bude vyhrávat závody, bořit rekordy a zapisovat se do běžecké historie. Litevec, který dříve pil, kouřil a vážil přes 100 kilogramů, o víkendu uběhl během jediného dne více než 300 kilometrů. A měl na svědomí další maximum.
Nejúspěšnějším běžcem mezi muži se stal Němec Sebastian Hendel, ženám kralovala Ukrajinka Valeriia Zinenko. Rovinatá, rychlá trať oběma vítězům navzdory chladnému počasí, dešťovým přeháňkám a větru přinesla rekordy. Hendel překonal na ústeckém závodu evropský traťový rekord, Zinenko dosáhla svého osobního maxima. "Doufal jsem ve vítězství a běželo se mi výborně, byl to skvělý závod s úžasnými fanoušky a i počasí nakonec bylo lepší, než ráno vypadalo," zářil po protnutí cílové pásky Sebastian Hendel. "Za tři týdny se chystám na Maraton v Mnichově a dnes jsem si potvrdil, že jsem dobře připraven," dodal spokojený šampión. Z nového osobního rekordu se radovala i Valeriia Zinenko: "Závodu jsem dala maximum, jsem vyčerpaná, ale šťastná."
Na tenhle půlmaraton dlouho nezapomenete. Kvůli rovinatému profilu se mu přezdívá "Ferrari mezi závody", a je přímo stvořený k vytvoření osobního rekordu. A také si na něm můžete poměřit síly s opravdovými hvězdami, i když třeba nepatří do běžeckého světa. Asi největšími z 3000 českých i zahraničních nadšenců, kteří se v sobotu v Ústí nad Labem zúčastní Mattoni 1/2Maratonu, budou boxeři Fabiana Bytyqi a Lukáš Konečný. „Chceme skončit do dvacátého místa,“ stanovuje cíle Konečný.
Jedna z nejprestižnějších atletických akcí v Česku zná své vítěze. Králem Birell Běhu na 10 km se stal časem 27:24 Hicham Amghar z Maroka, který ve strhujícím závěru o vteřinu porazil Etiopana Tadese Worku Gebresilase, mezi ženami triumfovala výkonem 30:16 Keňanka Irine Chepet Cheptai. Nejlepším Čechem se na jubilejním 25. ročníku Birell Běhu na 10 km, závodu pyšnícího se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race, stal Patrik Vebr (30:00), první domácí vytrvalkyní v cíli byla Tereza Hrochová (33:42). „Povedlo se nám přivést přes padesát elitních atletů, což se projevilo na výsledcích. Mezi deseti nejlepšími muži padlo pět osobních a jeden národní rekord. V nejlepší ženské desítce padlo dokonce šest osobních rekordů. Ale nebylo to jen o výkonech, myslím, že si závod v kouzelné atmosféře večerní Prahy užili všichni startující,“ uvedl Carlo Capalbo, předseda organizačního výboru RunCzech.
Vytrvalecké hvězdy budou útočit na světové nebo národní rekordy. A k tomu tisíce běžců vyběhnou do večerních ulic. 25. ročník Birell Běhu na 10 km bude velkolepě atraktivní, vždyť ve startovní listině je 30 afrických běžců. „Miluji zdejší atmosféru, která mě nutí běhat ještě rychleji,“ prohlásil na tiskové konferenci Keňan Rhonex Kipruto. Kromě něho budou k vidění také nejlepší domácí a evropští běžci. „Je klidně možné, že tu padne světový rekord,“ dodal Jiří Homoláč, český elitní závodník. Prestižní sportovní událost odstartuje v sobotu v 19:30 z Náměstí Republiky a pyšní se oceněním Světové atletiky World Athletics Label Road Race. Akce však vypukne od 18:00, kdy se na Birell Grand Prix Praha poběží adidas Běh pro ženy 5 kilometrů.