„Tohle je moje poslední Giro a tahle sezona je moje poslední.“ Slova, která včera na tiskové konferenci vyřkl legendární britský cyklista Mark Cavendish. Jedna z největších hvězd tohoto sportu uvedla, že hodlá jít do důchodu. Lamač rekordů, miláček fanoušků a mistr světa zároveň dodal, že by rád u cyklistiky zůstal v jiné roli.
První závod Grand Tour v letošní cyklistické sezoně se nese ve znamení předčasných konců. Postihl už mnohé, mimo jiné třeba dosavadního lídra Remca Evenepoela nebo české jezdce. Ti oznámili konec před dnešní 11. etapou a opět je na vině koronavirus. Jan Hirt s Josefem Černým na Giru d’Italia nepokračují.
Zajímavé věci se na konci týdne děly na prvním ze tří závodů Grand Tour v letošní sezoně. Giro d’Italia má za sebou devátou etapu, přesněji časovku, kterou vyhrál o pouhou jednu vteřinu Remco Evenepoel. Místo radosti z triumfu a dresu pro lídra závodu ale přišel šok. Belgičan kvůli zdravotním problémům způsobeným covidem-19 skončil.
Nikdo nepředpokládal, že by se v páté etapě Gira d’Italia mohlo něco takového stát. Rovinatý závod se ale i s přispěním deště nesl ve znamení četných pádů. Postihl mimo jiné třeba vítěze etapy, Marka Cavendishe nebo Remca Evenepoela. Belgičan spadl dokonce dvakrát a mohl děkovat ochrannému pásmu za to, že nepřišel o možnost bojovat o znovuzískání růžového trikotu.
V pondělí pokračoval na Apeninském poloostrově první závod Grand Tour v letošní sezoně. Giro d’Italia odstartovalo v sobotu a včera se jela etapa s pořadovým číslem tři. Triumf slavil Matthews před druhým Pedersenem a třetím Grovesem, průběžně stále vede Belgičan Remco Evenepoel. Ten si zatím závod užívá plnými doušky.
Tuto sobotu se rozjede první ze tří Grand Tours v letošní sezoně. Na Giro d’Italia se chystají ty největší cyklistické hvězdy současnosti, nejlepší týmy a chybět u toho samozřejmě nebudou ani Češi. Vloni zaujal na akci v Itálii Jan Hirt a pojede také letos. Kromě něj také Josef Černý, parťák ze stáje Soudal Quick-Step, a Karel Vacek. Český talent, který se do nominace vměstnal na poslední chvíli.
Téma transgender sportovkyň je v posledních měsících pořádně žhavé a diskutují o něm i ti, kteří až doteď spíše mlčeli. Další případ se řeší ve spojení s cyklistikou a závodem v Tour of the Gila. Ten ovládla jistá Austin Killipsová, která se narodila jako muž. Druhé nejlepší závodnici nadělila celkem 89 vteřin.
Start cyklistické sezony nám prozrazuje jedno. Letošní ročníky Gira d’Italia, Tour de France a Vuelty budou rozhodně stát za to. Elitní jezdci mají totiž v roce 2023 skvělou formu a vítězí jako na běžícím pásu. To je také případ Tadeje Pogačara, který ovládl o více než půl minuty závod zvaný Amstel Gold Race.
Jen málokterý jednodenní závod poutá takovou pozornost jako ten, který se honosí názvem Paříž-Roubaix. V cyklistických kruzích se mu přezdívá „Peklo severu“ a důvody jsou prosté. Vyhrát ho chce odvahu, touhu, ale také silné nohy a štěstí. To všechno měl letos během 120. ročníku Mathieu van der Poel.
Loňská sezona vyšla českému cyklistovi Janu Hirtovi famózně. Vyhrál závod Kolem Ománu, šestým místem pak zajel životní výsledek na Giru d’Italia. Navíc, na italských silnicích se mu jako teprve pátému Čechovi podařilo vyhrát jednu etapu. Teď se Hirt chystá na sezonu novou, úkoly ale bude mít odlišné.
Slovinská cyklistika je v posledních letech na obrovském vzestupu. Dokonale to dokresluje start letošní cyklistické sezony, během kterého dominovaly dvě hlavní hvězdy Tadej Pogačar a Primož Roglič. Jeden slavil celkový triumf v Itálii v závodě Tirreno-Adriatico, ten druhý si podmanil akci Paříž-Nice.
Na startu nové cyklistické sezony byl Tadej Pogačar jako utržený ze řetězu. Vyhrával závod za závodem, ovládl třeba etapový závod Vuelta a Andalucia Ruta Ciclista Del Sol, neboli jinak Kolem Andalusie, a teď si brousí zuby na další. Paříž-Nice po čtvrté etapě vede a děkovat za to může svým schopnostem v kopcích. Právě tam si dojel pro vavřín.
Hodně velký problém řeší v současné chvíli Antonio Tiberi. Na kolo nesedne v profesionálním závodě několik týdnů, k tomu navíc musí zaplatit pokusu bezmála 100 tisíc korun. To všechno kvůli incidentu z loňského června, při kterém vzduchovkou zastřelil kočku. A aby toho nebylo málo, jejím majitelem byl sanmarinský ministr pro cestovní ruch.
Dvojnásobný vítěz Tour de France se do cyklistické sezony dostal o něco později než jeho kolegové. Od té doby ale předvádí naprosto úžasné výkony. Tadej Pogačar po jednodenní klasice Jaén Paraíso kraloval také úvodním dvěma etapám závodu Kolem Andalusie ve Španělsku a potvrzuje, že je pro cyklistiku stvořený.
V květnu oslaví už své 38. narozeniny, což pro mnohé sportovce představuje číslo blízké sportovnímu důchodu. Ne tak pro Marka Cavendishe. Britský cyklista ukončil své angažmá v Quick-Stepu a měl namířeno do francouzské stáje B & B Hotels. Nakonec ale pojede svou 20. sezonu mezi profesionály v Astaně.
Vypustil Giro d’Italia, nejel ani na Tour de France. Co se ale belgickému cyklistovi Remcovi Evenepoelovi povedlo, je konec sezony. Nejprve ovládl Vueltu a formu si přenesl také do Austrálie, kde se jel světový šampionát. Evenepoel po dojezdu do cíle slavil premiérový vavřín v závodě s hromadným startem.
Virtuální La Vuelta (LVV) na platformě ROUVY měla minulý víkend v Madridu velkolepý finiš. Prvním vítězem La Vuelta Virtual ‘22 se stal lékárník a otec tří dětí z Belgie, Ward Simons. Na pódiu v centru Madridu poblíž Plaza de la Lealtad porazil 9 závodníků.
„Tohle je moje poslední Giro a tahle sezona je moje poslední.“ Slova, která včera na tiskové konferenci vyřkl legendární britský cyklista Mark Cavendish. Jedna z největších hvězd tohoto sportu uvedla, že hodlá jít do důchodu. Lamač rekordů, miláček fanoušků a mistr světa zároveň dodal, že by rád u cyklistiky zůstal v jiné roli.