Sobota, 16 října, 2021

Kanada dokonala „zmrtvýchvstání“. Proti Finsku přepsala dějiny, rozhodlo prodloužení

DOPORUČUJEME

NEJČTENĚJŠÍ

Dějiny se po dvou letech neopakují. Ve finále v Bratislavě v roce 2019 se ze zisku zlaté medaile z hokejového mistrovství světa radovali hokejisté Finska, Kanada jim teď ale vrátila porážku i s úroky. Bronz berou hráči Spojených států amerických, kteří si „smlsli” na Německu.

Neskutečný hokejový šampionát v Lotyšsku je u konce. Během dnešního dne se svět dozvěděl o tom, v jakém pořadí se zástupci jednotlivých zemí postaví na „bednu”. Nejvyšší stupínek mají v režii Kanaďané, kteří ve finálovém boji předčili Finsko.

Nijaký tým, bez „tahu“, silné defenzívy. Takhle se mluvilo o Kanadě před startem šampionátu a po jeho úvodu. Nikdy v historii se nestalo, že by tým, který prohrál čtyři zápasy, ovládl mistrovství světa. Kanaďané to ale dokázali a slaví svůj 27. titul.

„Kati“ Čechů ve čtvrtfinále, tedy Finové, prožili parádní jízdu, zlatem pro ně ale bohužel neskončila.

První třetinu začali lépe Finové, Kanada doplácela na agresivitu, ze které pramenily častá vyloučení. Finové sice ani jednu ze tří přesilovek nepotrestali, i tak ale odcházeli do kabin po prvním dějství s vedením o jeden gól.

Vstup do druhé třetiny se vyřadil Kanadě, která srovnala stav zápasu. A mohlo být ještě lépe. „Javorové listy“ napálily i tyč a další gól po ofsajdu odvolali rozhodčí. Poslední třetina základní hrací doby přinesla po gólu na každé straně, muselo se tak prodlužovat.

Po 66. minutách bylo rozhodnuto. Trefil se Paul a Kanada najednou byla v extázi. Lotyško, USA, Německo. Ti všichni si mohou říct, že v základní hrací době porazili Kanaďany. „Bláznivý“ šampionát ale nakonec skončil stejně „bláznivě“, tedy vítězstvím Kanady. Týmu, který se dostal do vyřazovací fáze na poslední chvíli.

• Bitva o ZLATO: Finsko – Kanada 2:3 po prodloužení. Góly: 9. Ruohomaa, 46. Lindbohm – 25. Comtois, 53. Henrique, 67. Paul.

K bronzu se „prostříleli“ hokejisté USA

Spojené státy americké ovládli skupinu, v prvním kole play-off přejeli Slováky, cestu do finále jim ale zatarasila Kanada. I tak se hráči ze zámoří radují ze zisku medaile. Bronz jim visí na krku po jasné vítězství 6:1 nad Německem.

To se dostalo do semifinále podruhé v historii, jejich sny o finále ale zhatili Finové. Ani v boji o bronz to nebylo ono. Němci větší odpor nekladli a od USA dostali hned šest branek. I tak považují čtvrté místo za úspěch.

68 let. Tak dlouho čeká země našich západních sousedů na medaili z hokejového mistrovství světa. Bohužel pro Německo bude ale tahle šňůra ještě pokračovat.

• Bitva o BRONZ: USA – Německo 6:1. Góly: 6. Wolanin, 27. Garland, 29. Drury, 32. Robertson, 33. T. Moore, 50. Donato – 50. Bittner.