20.8 C
    Pátek 26. července 2024

Češky mají v kapse historicky první výhru na olympiádě. Na úvod zdolaly domácí Čínu

V historické premiéře pod pěti kruhy dokázaly české hokejistky vyhrát. Domácí výběr porazily 3:1, když se o vítěznou trefu postarala ve druhé třetině Denisa Křížová. Dalším soupeřem pro ně budou v sobotu Švédky.

Na olympijské hry se hokejistky národního týmu probojovaly úplně poprvé v historii. V kvalifikaci dokázaly postupně přehrát Norky, Polky i Maďarky a mohly tak oslavit premiérovou účast. Do kvalifikace se zapojila také bývalá rychlobruslařka Karolína Erbanová, která získala olympijský bronz v Pchjongčchangu. Do konečné nominace do Pekingu se ale nedostala.

V dějišti odehrály svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny jedno přípravné utkání, ve kterém dokázaly porazit Švédky. Paradoxně se s nimi utkají také ve skupině, vzájemný souboj je na programu v sobotu od 9:40 SEČ.

Do utkání s Čínou vstoupily hokejistky aktivně a bez známek nervozity. Soupeřky přehrávaly a brzy se jim podařilo jít do vedení. V jedenácté minutě vyslala střelu od modré Aneta Tejralová a dobře postavená Tereza Radová šikovně tečovala kotouč do protipohybu brankářky.

Uklidnění přinesl až třetí gól

O chvilku později mohla přidat druhou branku Klára Hymlárová. V oslabení dostala kotouč před branku, udělala kličku, ale už nedokázala trefit odkrytou klec. Nakonec Češky vyslaly v první třetině deset střel a do dalšího průběhu si odnesly jednobrankové vedení.

Nakonec rozhodující trefu přinesla 24. minuta. V útočném pásmu se kotouče zmocnila Denisa Křížová, natlačila se před Chanovou a mazácky ho poslala mezi betony. Ještě ve druhé třetině ale přišly pro hokejistky národního týmu perné chvilky.

Těsně před polovinou zápasu se dělovkou z levé strany prosadila Hannah Millerová a bylo sníženo. Vyrovnat mohla pár minut nato Woo Woová, ale Peslarová vytáhla důležitý zákrok.

Dramatická třetí třetina nabídla v úvodu šance na obou stranách. Na jedné straně v dobré pozici selhala Čajanová, na druhé vychytala česká brankářka Llanesovou. Uklidňující třetí gól vstřelila necelých čtrnáct minut před koncem Pejzlová, a nakonec se jednalo také o poslední branku.

Češky soupeřky jasně přestřílely a zaslouženě zvítězily. Do tabulky skupiny B si jako první připsaly tři body.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.