4.7 C
    Sobota 27. dubna 2024

Češky mají v kapse historicky první výhru na olympiádě. Na úvod zdolaly domácí Čínu

V historické premiéře pod pěti kruhy dokázaly české hokejistky vyhrát. Domácí výběr porazily 3:1, když se o vítěznou trefu postarala ve druhé třetině Denisa Křížová. Dalším soupeřem pro ně budou v sobotu Švédky.

Na olympijské hry se hokejistky národního týmu probojovaly úplně poprvé v historii. V kvalifikaci dokázaly postupně přehrát Norky, Polky i Maďarky a mohly tak oslavit premiérovou účast. Do kvalifikace se zapojila také bývalá rychlobruslařka Karolína Erbanová, která získala olympijský bronz v Pchjongčchangu. Do konečné nominace do Pekingu se ale nedostala.

V dějišti odehrály svěřenkyně trenéra Tomáše Paciny jedno přípravné utkání, ve kterém dokázaly porazit Švédky. Paradoxně se s nimi utkají také ve skupině, vzájemný souboj je na programu v sobotu od 9:40 SEČ.

Do utkání s Čínou vstoupily hokejistky aktivně a bez známek nervozity. Soupeřky přehrávaly a brzy se jim podařilo jít do vedení. V jedenácté minutě vyslala střelu od modré Aneta Tejralová a dobře postavená Tereza Radová šikovně tečovala kotouč do protipohybu brankářky.

Uklidnění přinesl až třetí gól

O chvilku později mohla přidat druhou branku Klára Hymlárová. V oslabení dostala kotouč před branku, udělala kličku, ale už nedokázala trefit odkrytou klec. Nakonec Češky vyslaly v první třetině deset střel a do dalšího průběhu si odnesly jednobrankové vedení.

Nakonec rozhodující trefu přinesla 24. minuta. V útočném pásmu se kotouče zmocnila Denisa Křížová, natlačila se před Chanovou a mazácky ho poslala mezi betony. Ještě ve druhé třetině ale přišly pro hokejistky národního týmu perné chvilky.

Těsně před polovinou zápasu se dělovkou z levé strany prosadila Hannah Millerová a bylo sníženo. Vyrovnat mohla pár minut nato Woo Woová, ale Peslarová vytáhla důležitý zákrok.

Dramatická třetí třetina nabídla v úvodu šance na obou stranách. Na jedné straně v dobré pozici selhala Čajanová, na druhé vychytala česká brankářka Llanesovou. Uklidňující třetí gól vstřelila necelých čtrnáct minut před koncem Pejzlová, a nakonec se jednalo také o poslední branku.

Češky soupeřky jasně přestřílely a zaslouženě zvítězily. Do tabulky skupiny B si jako první připsaly tři body.