Více
  -1.5 C
  Czech
  Úterý, 25 ledna, 2022

  Zlatá olympijská medaile má podezřelou skvrnu. Dejte mi novou, žadoní šampionka

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Olympijská vítězka v závodech horských kol Jolanda Neffová ze Švýcarska řeší problém s medailí, na které se objevila záhadná skvrna. A asi vás nepřekvapí, že jí „nedokonalá placka“ úplně nevoní. Proto žádá, aby dostala novou.

  Nebylo by to poprvé ani na posledy, kdy medaile úspěšných sportovců z olympiády přijde k újmě. Olympijské úspěchy se často slaví divoce. Medaile, které putují z ruky do ruky, se pak poškrábou nebo jinak poškodí. V horším případě i ztratí.

  Své by o tom mohl vyprávět desetibojař Roman Šebrle. V květnu 2016 přišel o zlatou medaili z her v Aténách během dětského golfového turnaje, kam ji přinesl ukázat. Našla se až po dlouhých 5 letech.

  Švýcarka není jediná, na skvrnu na medaili si stěžuje i Číňanka

  Švýcarka Neffová si na tu svoji medaili dávala velký pozor. Když ji ale vytáhla z obalu, aby se s ní pochlubila, tak ji potkalo nemilé překvapení. Na povrchu dříve blyštivé medaile se objevila tmavá skvrna.

  „Byl to pro mě hrozný šok,“ komentovala své zjištění Neffová, která si mylně myslela, že si to způsobila sama. „Myslela jsem si, že jsem medaili poškodila,“ řekla Švýcarka, kterou situace rozhodila.

  Celé roky dře kvůli tomu, aby uspěla na olympiádě. Medaile, kterou dostala, pak ale vydržela jen pár dní. „Byla jsem zklamaná,“ přiznala Neffová, která v tom ale není sama.

  Stejný osud potkal i medaili Číňanky Zhu Xueying. I gymnastka, která získala zlato ve skocích na trampolíně, si všimla skvrny na své medaili. „Myslela jsem si, že je to jen špína a snažila jsem se medaili vyčistit, ale to nepomáhalo. Skvrna se naopak zvětšovala,“ popsala Číňanka.

  Ve výrobě problém není, za všechno nejspíš může obal na medaile

  Nabízí se otázka, jestli jde o chybu, která se stala při výrobě. Medaile jsou zhotoveny ze staré elektroniky. Bylo k tomu použito mimochodem i 6 milionů mobilních telefonů. Pořadatelé ale tvrdí, že v tom problém není.

  Pátrání po tom, jak se skvrny na medailích objevily, vede k obalu, v němž jsou medaile uloženy. Zdá se, že místo toho, aby cenný kov chránily, jsou to právě obaly, které poškození způsobily.

  Není ale jisté, jestli Švýcarka a Číňanky dostanou za své medaile náhradu. „Byla bych ráda, pokud dostanu kopii své medaile, která zůstane nepoškozená,“ vzkázala Neffová do Japonska.

  Spoléhá nejspíš i na to, že stejný problém má i Číňanka „Když jsem se to dozvěděla, že se jí to také stalo, ulevilo se mi,“ přiznala Neffová. Zatím ale není jasné, jak se k tomu pořadatelé postaví. 

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Peter Sagan

  Velký malér cyklistické star. Opilý Sagan porušil zákaz vycházení a napadl policistu

  Peter Sagan bude na listopad letošního roku vzpomínat hned z několika důvodů. Nejprve oznámil změnu týmu pro příští sezonu, pak ovládl v Dubaji kritérium, teď ale spatřila světlo světa o něco nepříjemnější zpráva. Opilý cyklista měl v dubnu v Monaku porušit zákaz vycházení a napadnout policistu.
  Petr Vakoč

  Cyklista Vakoč ukončil kariéru. Jezdil na Tour, vyhrál boj o život, teď se v Itálii rozloučil

  Česká cyklistika včera přišla o jedno velké jméno. Petr Vakoč, vynikající „klasikář“, mistr České republiky, vítěz několika prestižních závodů a bojovník, se rozhodl seknout s profesionální dráhou. Rozlučka se konala v Itálii, kde si Vakoč dojel v Giro Veneto pro 50. nejlepší umístění.
  MS v cyklistice

  Alaphilippe pojede v duhovém i příští rok. Na MS obhájil titul, Štybar skončil sedmý

  Letošní mistrovství světa v silniční cyklistice je u konce. Šampionát završili v neděli odpoledne jezdci z kategorie mužů. Největší radost a úsměv na tvářích je patrný u Francouzů, závod totiž opanoval stejně jako vloni Julian Alaphilippe. O úžasný výsledek a postaral i celkově sedmý Zdeněk Štybar.
  Wout van Aert

  Dějiny cyklistiky čeká přepis. Pojede se do Afriky, za čtyři roky zamíří MS do Rwandy

  Mistrovství světa v Belgii ještě ani neskončilo, Mezinárodní cyklistická unie už má ale jasno o tom, kde se bude šampionát konat v příštích letech. Cyklistická smetánka zamíří v roce 2025 do Rwandy. MS na africkém kontinentu? To tady ještě nikdy předtím nebylo. Půjde tak o přepis historie.
  Judo

  Nechci si špinit ruce, řekl judista z Alžírska. Za bojkot dostal stopku do roku 2031

  Přísnou dohru mají olympijské hry v Tokiu pro alžírského judistu Fathího Nurína. Ten z podniku odstoupil po tom, co se dozvěděl, že by mohl nastoupit proti soupeři z Izraele. Za své prohlášení, že si nechce špinit ruce, si teď od Mezinárodní judistické federace vyslechl trest. Kimono neoblékne 10 let.
  Fabio Jakobsen

  Lepší dárek si Jacobsen nemohl přát. Na Vueltě ovládl sprint, teď s kolegy míří do hor

  Už jen 5 etap zbývá do konce letošního ročníku cyklistické Vuelty. Závodu, který se tradičně jezdí na Pyrenejském poloostrově, zatím vévodí Nor Eiking, kterého stráží český jezdec Hirt. Ve včerejším klání ale zvítězil Nizozemec Jakobsen. Tím nejlepším možným způsobem tak oslavil své 25. narozeniny.
  Reklama
  Reklama
  Reklama