15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

30 let extraligy. 1995: Obří senzace, nováček ze Vsetína mistrem

Jestli první ročník extraligy přinesl fanouškům šok, co pak říci o tom druhém? Po šokujícím play off se těžko hledal hlavní favorit na titul, ale určitě se nahoře měla pohybovat mužstva jako Kladno, Sparta či Pardubice. Všechny v ročníku 1994/1995 ale šokoval nováček ze Vsetína, který touto sezonou rozjel velkou dynastii.

HC Zbrojovka Vsetín byla nováčkem. Klub však poprvé od roku 1968 změnil název a vznikl HC Dadák Vsetín. V první sezoně neměl novic velké ambice, prvotním cílem byla záchrana. Postup do play off by byl fantastickým úspěchem. Posilami byli dva Rusové Andrej Galkin a Alexej Jaškin. Ze Švédska se do extraligy vrátil reprezentant Antonín Stavjaňa. Všichni do týmu skvěle zapadli. Jinak byl ale tým téměř totožný, s jakým Vsetín slavil postup.

Začátek sezony dal za pravdu skeptikům. Valaši vyhráli poprvé v šestém kole a podruhé až v jedenáctém. Po první čtvrtině tak byl Vsetín předposlední, hůře na tom byla pouze Sparta. Navíc si nováček musel poslechnout nepěkné poznámky o pastevcích ovcí nebo kde že to vlastně nejmenší extraligové město leží. V tomto byl obzvlášť jízlivý Jaroslav Holík, tehdejší trenér Jihlavy. „Když sem poprvé jelo Kladno, ve Vizovicích špatně odbočili a přes Klobouky pokračovali na Trenčín,“ smál se bývalý manažer Petr Husička.

Jenže už brzy všichni věděli, kde že to Vsetín vlastně leží. Po první čtvrtině nastaly pohovory s hráči a poté přišel málo vídaný obrat. Následujících 12 zápasů Dadák neprohrál a posunul se na 3. místo tabulky! V době, když většina klubů kvůli startu NHL přicházela o největší hvězdy, tak Vsetínu odešel pouze Josef Beránek. Navíc z Německa přišel střelec Tomáš Sršeň.

Celé tažení mělo šokující konec, když Vsetín těsně ovládl celou základní část. Což byla totální šílenost. Kdo byly hlavní hvězdy „no name“ týmu? Zmíněný obránce Stavjaňa, kapitán Vlach a poté odložení ze Zlína. Ze sousedního města měl Dadák v týmu hned deset hráčů. Nechtěný byl například Zbyněk Mařák, který se umístil v desítce bodování, a především gólman Roman Čechmánek, který chytal první sezonu v extralize. „Měli jsme v kádru Ivo Pešata, kvalitního brankáře. Ale já si představoval někoho výraznějšího. Čemana jsem znal od žáků, byl výrazný pozitivně i negativně. Na tiskovkách po zápase jsem říkal, že bude do půl roku v národním mužstvu. A byl,“vyprávěl o nové hvězdě trenér Horst Valášek, pochopitelně Zlíňák.

Po báječné základní části bylo vsetínské natěšení na play off přímo obrovské. A skokan roku nevypadl z role ani v klíčové části sezony. Nejdříve si nováček – favorit poradil s Litvínovem 3:1 na zápasy. Budějovice už vzbuzovaly větší respekt, ale tady byla série ještě rychlejší – 3:0!

Nadešlo tak velké finále, Valašsko bylo na nohou – Vsetín vs. Zlín. Pikantnější tečku neuvěřitelná sezona mít nemohla, vždyť Vsetínu se léta přezdívalo zlínská farma. První zápas byl ale šokující. Po 40 minutách Vsetín – Zlín 0:6! Dvakrát se trefil nejlepší střelec základní části i play off Pavel Janků. „Trochu nás podcenili. Hodně si na nás věřili a hráli otevřený hokej,“ řekl střelec, který ale gólový účet v sezoně uzavřel, což ještě samozřejmě nevěděl. V poslední třetině aspoň Dadák snížil na „hezčích“ 3:6. Druhý den už si velkou výhru vzít nenechal a zvítězil 2:1.

Derby celý region naprosto pohltilo. Když došly lístky, tak se tiskly, šlo prostě o všechno a každý chtěl být u toho. Klíčový třetí zápas vyhrál Vsetín 4:2, hrdinou byl dvougólový střelec Tomáš Sršeň. „Soupeř předváděl absolutně důslednou obranu, nejhorší zápas z naší strany v celém play off,“kritizoval Janků. „Tenhle zápas jsem si přál vyhrát. Strašlivě. Dřeli jsme jako koně. Teď už nás nikdo nezastaví a tvrdím, že už k pátému utkání domů nepojedeme. Vím, jak na ně. Slavit se bude ve Zlíně,“ odtušil trenér Valášek.

Gólový účet čtvrtého zápasu otevřel hostující Martin Smeták, muž, který se rok dříve radoval s Olomoucí. Za Zlín vyrovnal ve 48. minutě Josef Štraub. Více navrch měli domácí berani, ale deptal je skvělý Čechmánek. Šlo se do prodloužení. O vítězi musel rozhodnout buď zlatý gól, nebo nájezdy. Nakonec rozhodlo něco docela jiného. Kaluž. V obranném pásmu Zlína se beku Kowalczykovi ztratil puk v louži a ten rychle našel hostující kapitán Rostislav Vlach. Vystřelil na překvapeného Kameše a prodloužení skončilo po 18 sekundách. Konec, senzační dílo dokonáno, Vsetín se stal mistrem! „Něco takového se stane jednou za sto let. Pro všechny to byl velký šok,“ vzpomínal po čase útočník Luboš Jenáček. „Sázkové kanceláře možná měly vypsaný kurz, ale nikdo si nevsadil,“ usmíval se Stavjaňa. „Byli jsme dobrá parta, kluci drželi při sobě. Už nikdy nepovedu takový tým, už nikdy nebudu mít takové hráče,“ říkal Valášek se slzami v očích.

Před prodloužením ještě nezamrzla voda po úpravě ledu, a to se stalo Zlínu osudným. Ironií je, že duel ještě rozhodl Vlach, jak jinak bývalý Zlíňák. „Teď cítíme zklamání, nicméně jsme letos dokázali hodně. Kdyby nám někdo před sezonou tvrdil, že získáme stříbrné medaile, asi bychom mu nevěřili,“uzavřel Štraub.