MS v hokeji 2026Norsko porazilo Kanadu a získalo první medaili z MS

Norsko porazilo Kanadu a získalo první medaili z MS

Norští hokejisté završili na mistrovství světa v Curychu největší příběh turnaje. V utkání o bronz porazili Kanadu 3:2 po prodloužení a poprvé v historii světových šampionátů získali medaili. Rozhodující gól dal v čase 63:32 útočník Noah Steen.

Zápas přitom mohl skončit pro Nory hodně bolestivě. V závěru základní hrací doby vedli o dva góly, jenže Kanada při hře bez brankáře dvakrát udeřila. Robert Thomas nejprve snížil v čase 58:44 a osm sekund před sirénou poslal duel do prodloužení.

Norové ale šok ustáli. Místo aby se po ztraceném vedení sesypali, znovu našli energii a v nastavení zasadili favoritovi poslední ránu. Steenova trefa poslala norskou střídačku do euforie a Kanadu do dalšího zklamání během víkendu, který si představovala úplně jinak.

Kanada nedotáhla velký návrat

Norsko začalo odvážně a už v sedmé minutě otevřel skóre Emilio Pettersen. Ve druhé třetině zvýšil Stian Solberg a outsider měl najednou na dosah výsledek, který by ještě před turnajem zněl skoro jako hokejová pohádka. Brankář Henrik Haukeland dlouho držel kanadské hvězdy na uzdě.

Kanada nastoupila do boje o bronz po semifinálové porážce s Finskem 2:4. V tom zápase sice proti Seveřanům otočila úvodní stav a vedla po gólech Roberta Thomase a Dylana Hollowaye, jenže druhá třetina patřila Finům. Aleksander Barkov srovnal a Konsta Helenius s Aatu Rätym během 82 sekund překlopili skóre.

Místo očekávaného finále tak Sidney Crosby, Macklin Celebrini, John Tavares a další museli hledat motivaci v duelu o třetí místo. Papírově měli proti Norsku jasnou roli favorita. Jenže Norové už v základní části ukázali, že se Kanady nebojí. Tehdy ji málem porazili a padli až v prodloužení.

Historický norský večer

Tentokrát už Norsko dotáhlo senzaci až do konce. Kanada sice v posledních minutách předvedla velký nápor a Thomas dvěma góly v power play zachránil prodloužení, ale na víc už nedosáhla. Norové si vzali zpět zápas, který jim na konci třetí třetiny začal nebezpečně mizet z rukou.

Pro norský hokej jde o přelomový výsledek. Reprezentace se poprvé představila na mistrovství světa už v roce 1937, ale na medaili čekala až do roku 2026. Dosavadním maximem bylo čtvrté místo z roku 1951 v Paříži, kdy do turnaje zasáhlo jen sedm týmů.

Bronz z Curychu má proto úplně jinou váhu. Norsko ho získalo v konkurenci současného světového hokeje a po vítězství nad Kanadou, která tradičně patří k největším favoritům každého šampionátu. Pro tým trenéra Pettera Thoresena je to zápis, který bude doma rezonovat dlouho.

Kanada naopak opouští závěr turnaje s hořkým pocitem. Nejdřív ji Finsko poslalo mimo finále, potom jí Norsko vzalo i bronz. Zámořský výběr měl v kádru velká jména, ale v klíčových chvílích víkendu nenašel dost odpovědí. Norsko je našlo. A díky tomu slaví medaili, na kterou čekalo skoro devadesát let.

Nejčtenější tento týden

Siniaková s Townsend jsou znovu ve čtvrtfinále French Open

Kateřina Siniaková a Taylor Townsend zvládly na French Open další povinný krok. V osmifinále čtyřhry porazily zkušený pár Nadiia Kichenok, Makoto Ninomiya 6:4, 6:2 a v Paříži si znovu zahrají čtvrtfinále. Nasazené jedničky tak dál drží směr k prvnímu grandslamovému titulu od loňského Australian Open.

Marta Kosťuk vyřadila Šwiatek z French Open už v osmifinále

Iga Šwiatek přijela do Paříže jako čtyřnásobná šampionka a hráčka, která na French Open dlouhé roky působila skoro nedotknutelně. Tentokrát ale její oblíbený turnaj skončil mnohem dřív, než čekala. V osmifinále nestačila na rozjetou Martu Kosťuk a po porážce 5:7, 1:6 se s Roland Garros loučila už před čtvrtfinále.

San Antonio vyřadilo Oklahomu a po letech si zahraje finále NBA

Basketbalisté San Antonia zvládli rozhodující sedmý zápas finále Západní konference a po výhře 111:103 na palubovce Oklahomy postoupili do finále NBA. Spurs vyhráli sérii 4:3 a o titul si zahrají s New Yorkem, který se do finálové série vrací po 27 letech. První duel se odehraje ve středu v San Antoniu.

PSG po penaltách porazilo Arsenal a znovu ovládlo Ligu mistrů

Paris St. Germain zvládl další velký večer. Ve finále Ligy mistrů v Budapešti porazil Arsenal 4:3 na penalty, když po 120 minutách platil stav 1:1. Londýnský tým vedl po brzkém gólu Kaie Havertze, jenže Ousmane Dembélé ve druhé půli vyrovnal z penalty. PSG pak zvládlo rozstřel lépe a jako druhý tým v moderní éře soutěže obhájilo triumf.

Dončič překvapil velkým krokem, koupil klub a míří s ním do NBA Europe

Luka Dončič rozšiřuje své basketbalové plány i mimo palubovku. Hvězda Los Angeles Lakers se stala spolumajitelem italského klubu Vanoli Cremona. Noví vlastníci chtějí tým přesunout do Říma a později ho dostat do chystané evropské soutěže NBA.

Carolina po dvaceti letech postoupila do finále NHL, Dobešův sen skončil

Hokejisté Caroliny porazili v pátém zápase finále Východní konference Montreal 6:1 a ovládli sérii 4:1 na utkání. Hurricanes si po dvaceti letech zahrají o Stanley Cup, kde narazí na Vegas s českým útočníkem Tomášem Hertlem. Český brankář Jakub Dobeš v rozhodujícím duelu inkasoval pět branek z 29 střel a s Canadiens se s play off rozloučil.

Arsenal před finále věří v další zápis do dějin

Arsenal má za sebou mistrovské oslavy v Premier League, ale Bukayo Saka a Martin Ödegaard už hledí k dalšímu velkému večeru. Londýnský klub čeká finále Ligy mistrů proti PSG a jeho lídři věří, že tým má dost síly i sebevědomí, aby sezonu posunul ještě výš. Odplatu za loňské vyřazení neřeší. V sázce vidí víc než jen jednu starou křivdu.

Náctiletá senzace! Fonseca šokoval, vyřadil Djokoviče z Roland Garros

Brazilský talent Joao Fonseca předvedl na Roland Garros životní výkon. Devatenáctiletý tenista otočil duel s Novakem Djokovičem z 0:2 na sety a po téměř pěti hodinách vybojoval největší vítězství kariéry. Srbská legenda tak přišla o další šanci zaútočit na rekordní 25. grandslamový titul.

Rusko uspělo s odvoláním proti zákazu IIHF

Ruský hokej slaví dílčí úspěch v boji o návrat na mezinárodní scénu. Disciplinární komise zrušila lednové rozhodnutí, které Rusku zakazovalo start v soutěžích IIHF v sezoně 2026/27. Nejde však o automatické otevření dveří. Rada IIHF musí celý případ znovu posoudit.

Čtyřnásobná šampionka Swiatek postoupila hladce do čtvrtého kola French Open

Iga Swiatek znovu potvrdila, že antuka v Paříži patří k jejím nejoblíbenějším povrchům. Čtyřnásobná vítězka Roland Garros postoupila do osmifinále po výhře nad krajankou Magdou Linette a dál živí naději na další titul z French Open.

Luke Littler porazil Humphriese a ovládl epické finále Premier League

Finále, na které budou fanoušci šipek vzpomínat ještě dlouhé roky. Luke Littler a Luke Humphries předvedli v londýnské O2 areně strhující podívanou plnou maximálních náhozů, vysokých zavření i obrovských emocí. Po napínavé bitvě rozhodoval až poslední leg a právě v něm mladý mistr světa ukázal, proč je aktuálně největší hvězdou tohoto sportu.

Luke Humphries míří mezi legendy. Obhájce titulu věří, že předvádí životní výkon

Luke Humphries zažil v letošní Premier League dramatický obrat. Ještě před měsícem byl mimo postupové pozice, dnes ale vstupuje do finálového večera jako jeden z největších favoritů. Úřadující šampion navíc tvrdí, že nikdy v kariéře nehrál lépe.

Oscar Piastri a Red Bull? Australská hvězda zůstává věrná McLarenu

Oscar Piastri se stal jedním z nejžádanějších jezdců současné Formule 1. Podle zákulisních informací by právě mladý Australan mohl být hlavním kandidátem stáje Red Bull pro případ, že by tým opustil Max Verstappen. Pilot McLarenu však spekulace vyvrací a tvrdí, že o změně stáje vůbec neuvažuje.

Crystal Palace ovládl Konferenční ligu a míří do Evropské ligy

Fotbalisté Crystal Palace prožili historický večer. Ve finále Konferenční ligy v Lipsku porazili Rayo Vallecano 1:0 a hned při své premiéře v evropských pohárech získali trofej. Rozhodl Jean Philippe Mateta, který po změně stran dorazil vyraženou střelu Adama Whartona. Londýnský klub si tím zajistil účast v příštím ročníku Evropské ligy.

Carolina vynulovala Montreal a sahá po finále Stanley Cupu

Hokejisté Caroliny zvládli čtvrtý zápas finále Východní konference ve velkém stylu. Na ledě Montrealu vyhráli 4:0, v sérii vedou 3:1 a od postupu do finále Stanley Cupu je dělí jediný krok. Canadiens nepomohl ani Jakub Dobeš, který předvedl 39 zákroků.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama