15.2 C
    Pátek 26. dubna 2024

Věříte na zázraky? Nad těmito třemi příběhy zůstává sportovní rozum stát

Nejkrásnější vítězství jsou ta nejvíce neočekávaná. Přesně o tom mohou mluvit hlavní hrdinové trojice příběhů, nad kterými musela stát ochranná ruka. Od Tour de France přes hokej až ke koním. Díky těmto příběhům dokážete věřit, že i nemožné je vlastně možné. Vyhrát nejtěžší závod v cyklistice po sestřelení pistolí nebo překonat nejmocnější zemi v hokejovém zápase jako outsider.

Postřelený a přesto vyhrál

Greg LeMond, první americký vítěz Tour de France, se zapsal do historie svým neskutečným výkonem. Na nejznámějším a nejdrsnějším cyklistickém závodě za sebou nechával nejednoho výborného sportovce. V roce 1989 se mu podařilo vyhrát, a pokud se ptáte, co je na tomto příběhu tak zvláštního, hned se na to podíváme.

Dva roky před vyhraným závodem se šel Greg projít do lesa, kde zrovna probíhal lov zvěře. Jeho švagr do něj několikrát střelil. Broky zasáhly plíce, tenké střevo a játra. Přišel o moc krve a po převozu do nemocnice mu jedna plíce dokonce zkolabovala. Dlouhou dobu trávil na rehabilitaci. Když se v roce 1989 vrátil na trať, nikdo s ním nepočítal. Dokonce ho ještě trápila zanícená šlacha. Greg se ale nevzdal a závod vyhrál s náskokem pouhých 8 sekund. Tento výsledek je dodnes netěsnějším rozdílem v historii.

Kůň, který překvapil

Rok 2012 přinesl pozdvižení v oblasti dostihových závodů. Kůň jménem Hero of Order stanul na startu v Louisianském derby o milion dolarů. Nikdo mu ale nevěřil. Kurz byl 109:1, že vyhraje. Problém byl totiž v jeho kupní ceně, majitel si ho pořídil za směšných 70 tisíc korun a ostatní jezdci mu začali přezdívat „ojeté auto“. Kupní cena těch nejlepších koní se totiž pohybuje okolo 250 milionů korun.

Jak to tak ale bývá, i ten nejhorší dokáže překvapit. V polovině závodu se již dostával na první příčky. Nakonec si na chleba namazal i favorita Marka Valeskiho. Vítězství bylo neskutečné. Přepsalo dokonce historii, nikdy se totiž nestalo že by kůň s horším kurzem, než je 99:1, vyhrál.

Zázrak na ledu

„Zázrak na ledu“. Takové označení dostal výkon na olympijských hrách, na kterých outsider dokázal porazit favorita. Na hokejovém turnaji na olympijských hrách v roce 1980 byl vítěz daný už předem. Čtyři předešlé olympiády vyhrál tým SSSR a nemělo tomu být jinak ani tento rok. Překvapení nastalo ve finále, kdy proti sovětům nastoupila reprezentace USA, složená převážně z amatérů.

Důvod byl naprosto jasný, v té době se ještě nepřerušovalo NHL kvůli olympijským povinnostem. Kdybychom se domnívali, že sověti byli celou dobu ve vedení a až nakonec přišlo velké bum, spletli bychom se. Stav po první třetině byl 2:2. Utkání nakonec skončilo 4:3 pro tým USA a dodnes nikdo neví, jak se takový zázrak mohl stát.