Více
  10.6 C
  Czech
  Pátek, 15 října, 2021

  Složitá doprava koní do Tokia. Potřebné jsou pasy, očkování i drahé letenky

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Nedílnou součástí olympijských her jsou koně. Bez nich by se nemohly uskutečnit třeba závody v jezdectví nebo také moderní pětiboj. Jejich cesty do místa dějiště přinesly opravdu nevšední zážitky a stály nemalé finančně prostředky.

  Proces dostat včasně všechny koně na olympijské hry je opravdu zapeklitou věcí. Všemu ještě přitížily přísné hygienické podmínky, které organizátoři nastavili. Vyžaduje velkou časovou rezervu, čemuž odpovídá i fakt, že státy již plánují, jak budou fungovat na olympijských hrách v Paříži v roce 2024 a v Los Angeles v roce 2028.

  Složité to měl zejména americký tým. „Šest měsíců příprav jsme museli uskutečnit za šest týdnů,“ řekl Forbesu sportovní ředitel amerického jezdectva Will Connell. USA muselo kvůli velké vzdálenosti zajistit mezipřistání v Evropě.

  Vedle devíti olympijských a tří paralympijských jezdců vyslali Američané tým veterinářů, kovářů, fyzioterapeutů a dalších. Výprava měla čítat celkem 76 členů, ale kvůli koronaviru jich nakonec vyrazilo „jenom“ 64.  

  Každá země musela před odletem zajistit, aby pas jejich koně byl plně aktuální s věkem, očkováním a dalšími podrobnostmi. Stejně jako lidé, tak i koně byli nuceni strávit čas v karanténě, ale ještě před tím, než odletěli do Tokia.

  Poté veterinář každého koně prohlédl, a když dorazil na letiště, vzal ho na krátkou procházku, aby mu pomohl před dlouhým čekáním. Zhruba po sedmi hodinách byli naloženi do nákladního letadla. Koně obvykle cestují v prostorech na stání po třech, tentokrát však měli více místa a v každém stáli dva.

  Extrémně drahé letenky  

  Jejich pohodlí a bezpečnost zajišťují specializovaní ošetřovatelé pro letecký transport koní a palubní veterinář. Nejen že dostávají během letu jídlo, ale jsou schopni si během cesty i zdřímnout, byť je to většinou vestoje. Jejich pohybový aparát to umožňuje.

  Do dějiště se koně postupně přesouvali ještě před tím, než olympijské hry vůbec začaly. Letenky pro ně stojí astronomické částky. Některé vyjdou dokonce na 22 700 eur, což je v přepočtu na koruny více než půl milionu.  

  V případě kompletního čtyřčlenného týmu se pak ceny pohybují zhruba kolem devadesáti devíti tisíci eur, tedy téměř 2,5 milionu korun.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Judo

  Nechci si špinit ruce, řekl judista z Alžírska. Za bojkot dostal stopku do roku 2031

  Přísnou dohru mají olympijské hry v Tokiu pro alžírského judistu Fathího Nurína. Ten z podniku odstoupil po tom, co se dozvěděl, že by mohl nastoupit proti soupeři z Izraele. Za své prohlášení, že si nechce špinit ruce, si teď od Mezinárodní judistické federace vyslechl trest. Kimono neoblékne 10 let.
  Usain Bolt

  Od treter k mikrofonu. Návrat pustil Bolt k vodě, chce být jako Bob Marley

  Mnohonásobný olympijský vítěz a světový rekordman Usain Bolt už si nemusí nic dokazovat. Teď ale přiznal, že před olympiádou v Tokiu přemýšlel o velkém comebacku. Nakonec z něj po rozmluvě s trenérem sešlo, Bolt tak přesedlal na odlišný obor - hudbu.
  Jan Rutta

  Gulášek ze Stanley Cupu. Rutta si oslavy užíval, „fans“ jeho nadšení nesdílí

  Zisk Stanley Cupu není pro českého hokejistu Jana Ruttu žádnou novinkou. V nejslavnější hokejové soutěži světa letos slavil zisk nejcennější trofeje už podruhé a přivezl ji také do Písku, kde se narodil a hokejově vyrůstal. Oslavy byly vážně bujaré.
  Jolanda Neffová

  Zlatá olympijská medaile má podezřelou skvrnu. Dejte mi novou, žadoní šampionka

  Olympijská vítězka v závodech horských kol Jolanda Neffová ze Švýcarska řeší problém s medailí, na které se objevila záhadná skvrna. A asi vás nepřekvapí, že jí „nedokonalá placka“ úplně nevoní. Proto žádá, aby dostala novou.
  Tony Hawk

  Daroval krev, kterou použili k výrobě skateboardů. „Limitka“ šla na dračku

  Slavný Tony Hawk se rozhodl pro kuriózní formu spolupráce. Nechal si vzít krev, která byla použita při výrobě skateboardů.
  Neposedná klisna

  Závodní kobyla dostála svému jménu. Utekla na silnici a řidiči nechápali, co se děje

  Odvážná a panovačná. Tak by se dalo přeložit jméno závodního koně Bold and Bossy. Dvouletá klisna dostála svému jménu a potvrdila, že koně při parkuru i na dostizích dokážou být hodně svéhlaví.
  Reklama
  Reklama
  Reklama