6.6 C
Czech
Pondělí 8. prosince 2025
MS v hokeji 2025Švédsko i Švýcarsko touží po finále. Proti nim stojí hladoví Američané a...

Švédsko i Švýcarsko touží po finále. Proti nim stojí hladoví Američané a senzace z Dánska

Domácí Švédové zabojují na mistrovství světa proti USA o první finále od roku 2018. Švýcarsko čeká souboj s překvapením turnaje – Dánskem. Vítězové si zajistí účast v nedělním boji o zlato.

Švédové touží vrátit se na vrchol po sedmi letech a zopakovat triumf z Kodaně. Od té doby zůstávali ve čtvrtfinále, loni se ale zvedli a vybojovali bronz. Letos mají v týmu rekordních 22 hráčů z NHL. Posilou před čtvrtfinále byl i William Nylander, který s únavou po cestě z Kanady zvládl duel s Čechy a přispěl k výhře 5:2. „Bude to těžké. Každý tým je dobrý a bude to zajímavý zápas,“ řekl před semifinále s USA.

Američané věří, že po výhrách nad Čechy i Finy stejným poměrem 5:2 zvládnou i Švédsko. Finále si na světovém šampionátu ještě nikdy nezahráli. „Poslední dva zápasy ukázaly, že můžeme hrát s kýmkoliv. V kabině panuje sebevědomí,“ uvedl obránce Alex Vlasic. Tým spoléhá mimo jiné na brankáře Jeremyho Swaymana a beka Zacha Werenského, nejproduktivnějšího hráče únorového Turnaje čtyř zemí.

Ve druhém semifinále narazí Švýcarsko na Dánsko. Pro Švýcary by šlo o druhou finálovou účast v řadě, loni v Praze podlehli ve finále Česku. Tým je znovu silný a sehraný. „Když hrajeme podle plánu a bruslíme, tak je těžké nás porazit,“ řekl obránce Jonas Siegenthaler.

Symbolickým prvkem je i poslední šampionát Andrese Ambühla. Legenda s 20 starty na MS může odehrát až 151. zápas na světových turnajích, čímž ještě zvýší svůj rekord.

Dánsko má za sebou historický úspěch. Po výhře 2:1 nad Kanadou s hvězdami jako Crosby nebo MacKinnon se dostalo poprvé do semifinále. Dosud bylo nejlépe osmé, ve čtvrtek se však rozloučilo s Herningem vítězně a do Stockholmu míří s chutí dál překvapovat. „Teď nás čeká Švýcarsko a opět chceme uspět,“ uvedl Nick Olesen, střelec rozhodující branky z čtvrtfinále.

Obě semifinále se hrají ve Stockholmu. Švédsko nastoupí proti USA ve 14:20, duel Švýcarska s Dánskem začne v 18:20.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Spicy Pája o berlích a v slzách. Dojde na očekávaný zápas s Raškou?

Turnaj Oktagon 81 má být jedním z vrcholů konce roku, ale jeden z nejsledovanějších duelů teď visí na vlásku. Pavel Tóth si v přípravě poranil nohu a jeho účast v očekávaném střetu s Ondřejem Raškou je nejistá. Tvrdá dřina, která ho měla dovést do klece, se během jediného tréninku změnila v drama.

Lewis Hamilton pochválil nového britského šampiona. Prozradil i radu, kterou mu před závodem dal

Lando Norris se stal prvním britským mistrem světa ve Formuli 1 od roku 2020, kdy svůj sedmý titul získal Lewis Hamilton. A právě legenda F1 byla jednou z prvních, kdo novému šampionovi veřejně pogratuloval. Hamilton zároveň přiznal, že mu před rozhodujícím víkendem přece jen poskytl malou radu.

Hertlův gól zachránil Vegas a otevřel cestu k výhře nad Rangers

Tomáš Hertl znovu ukázal cit pro důležitý moment a v závěru řádné hrací doby udržel Vegas ve hře. Český útočník srovnal skóre necelou minutu před koncem třetí třetiny, Golden Knights pak v prodloužení dokončili obrat a zdolali New York Rangers 3:2. V noci bodovali i Radko Gudas a Martin Nečas. Anaheim rozstřílel Chicago a Colorado uspělo proti Philadelphii.

Knedla si na ME doplaval pro stříbrnou medaili

Miroslav Knedla vybojoval na mistrovství Evropy v krátkém bazénu stříbro na trati 50 metrů znak. V Lublinu zlepšil český rekord na 22,69 sekundy a od zlata ho dělila jediná setina. Navázal tak na bronz Jana Čejky z dvoustovky a potvrdil, že právě sprint vnímal jako svou největší šanci.

Norris se stal mistrem světa ve formuli 1

Lando Norris prožil v Abú Zabí životní závod. Třetí místo mu stačilo k tomu, aby poprvé v kariéře usedl na mistrovský trůn a přerušil vládu Maxe Verstappena. Brit po dojezdu plakal dojetím, děkoval rodičům i týmu a přiznal, že v rozhodujících chvílích sezony podal nejlepší výkony. Závěrečný víkend přinesl napětí, strategické bitvy i dramatický souboj s Júkim Cunodou, který na okamžik ohrozil Norrisovu cestu za titulem.

Barbora Krejčíková se vrací na kurty v Limoges

Barbora Krejčíková se ještě v sezoně 2025 vrátí na kurty. Po pauze kvůli zranění kolene figuruje v hlavní soutěži halového turnaje WTA 125 ve francouzském Limoges. V pavouku má pozici třetí nasazené a na startu chce stihnout ostrý comeback ještě před přelomem roku.

Norris může v Abú Dhabí zlomit prokletí lídrů

Lando Norris má před sebou neděli, která mu může změnit kariéru. Velká cena Abú Dhabí uzavře sezonu a rozhodne o titulu mistra světa F1. Norris vede šampionát a do finále jde s náskokem 12 bodů na Maxe Verstappena. Zároveň ví, že k jistotě mu stačí dojet třetí. McLaren navíc po triumfu v Poháru konstruktérů cítí šanci na mistrovský double.

Vejmelka dovedl Utah k dalšímu triumfu, Hertl navýšil gólovou bilanci a Gudas asistoval

Karel Vejmelka dovedl Utah k vítězství 4:1 ve Vancouveru. Český brankář zastavil 31 střel a získal ocenění pro první hvězdu utkání. Další český útočník Tomáš Hertl podpořil výhru Vegas v New Jersey svým dvanáctým gólem sezony.

Zabystřan bere v bouřlivém super-G čtrnácté místo v Beaver Creeku

Český lyžař Jan Zabystřan prožil nejpovedenější super G této sezony a vybojoval čtrnácté místo v závodě Světového poháru v Beaver Creeku, který jury předčasně ukončila po startu jednatřiceti závodníků kvůli větru a sněžení. Rakouský vítěz Vincent Kriechmayr si připsal devatenáctý triumf v kariéře a zároveň upozornil na nerovné podmínky, které závod provázely.

Nedvěd po losu MS 2026 vidí favorita v Mexiku

Česká reprezentace ještě musí projít jarní baráží, ale los už odkryl možnou destinaci pro léto 2026. Vítěz větve D, kam spadá i Česko, má zamířit do skupiny A. Čekalo by ho domácí Mexiko, Jižní Korea a Jihoafrická republika. Vzkazy z vedení zní jasně a to,že hlavní téma je Irsko, ne cestovní plán.

Minkkinen slaví první triumf, Charvátová končí čtrnáctá

Lucie Charvátová obsadila ve sprintu Světového poháru v Östersundu čtrnácté místo a po delší době měla blízko k čisté střelbě. Závod ovládla Suvi Minkkinen, která si připsala první individuální vítězství kariéry. České biatlonistky bodovaly díky Charvátové, Markétě Davidové a Tereze Voborníkové, i když žádná z nich se na tratích ve Švédsku necítila úplně silná.

McLaren je připraven v Abú Dhabí hodně taktizovat. Piastri může hrát klíčovou roli v Norrisově boji o titul

Tým McLaren připouští, že při finále sezony Formule 1 v Abú Dhabí sáhne k týmovým pokynům, pokud to pomůže Landu Norrisovi získat vysněný titul mistra světa. Vedení stáje přitom zdůrazňuje, že podobný zásah přichází v úvahu pouze tehdy, když bude jasné, že Oscar Piastri už matematicky nemůže bojovat o celkové prvenství.

Zacha dvěma góly táhl Boston, Nečas jen zmírnil porážku Colorada

Pavel Zacha dvěma zásahy nasměroval Boston k výhře 5:2 nad St. Louis a ukončil dlouhé čekání na gól. Martin Nečas si připsal gól a asistenci, jeho Colorado však na ledě New York Islanders prohrálo 3:6. V Edmontonu zařídil Connor McDavid hattrickem a asistencí drtivou výhru 9:4 nad Seattlem. Výrazně se připomněli také další hvězdy jako Leon Draisaitl nebo Artěmij Panarin.

Dalton Smith zabojuje o světový titul. Duel s Matiasem proběhne i přes pozitivní dopingový nález

Britský talent Dalton Smith pokračuje ve své cestě za světovým titulem WBC v superlehké váze, i když jeho soupeř Subriel Matias čelí nepříjemné dopingové aféře. Oba boxeři se mají utkat 10. ledna v New Yorku a podle všeho se tento termín nezmění. Rozhodnutí WBC umožnit duel i přes pozitivní nález vyvolalo v boxerské komunitě vášnivou debatu. Je to správná cesta?

Knedlovi utekla medaile o setiny, Janíčková dokončila polohovku šestá

Miroslav Knedla znovu posunul český rekord na stovce polohově a skončil pátý, Barbora Janíčková vzala ve stejné disciplíně šesté místo. Oba předvedli kvalitní časy, ale na pódium to nestačilo. Knedla zároveň zářil i na znakařské stovce, kde se jako první Čech dostal pod hranici padesáti sekund a prošel do finále společně s Janem Čejkou. V závodě na 200 metrů prsa slaví postup do finále Kristýna Horská, Matěj Zábojník uzavřel soutěž na čtrnácté příčce.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama