Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Bláznivý kněz ho připravil o zlato. Pár let potom se maratonec dočkal velké pocty

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Maratonský běžec původem z Brazílie je známý zejména díky závodu na olympijských hrách v roce 2004. Vinou fanouška totiž přišel o první místo. Nakonec doběhl třetí a za své chování dostal cenu fair play. Ostatní olympionici mu nabízeli své zlaté medaile, on s pokorou odmítal. V roce 2016 se mu dostalo pocty zapálit olympijský oheň v Riu de Janeiru.  

  Příběh se začal psát na olympiádě v roce 2004. Už na předchozích hrách v Sydney se Vanderlei de Lima pokoušel útočit na stupně vítězů, jeho výkony však byly těžce podprůměrné. Změnit to měla právě tato olympiáda, velká a očekávaná v Athénách. Připravený byl skvěle a po celou dobu závodu se držel na vrcholu. Zvrat přišel na kilometru s číslem 35, kdy měl Vanderlei nad svými protivníky náskok půl minuty. Do centra dění se však dostal náboženský fanatik z Irska, který závodníka odtáhl z tratě a nechtěl ho pustit. Zasáhnout museli až ostatní přihlížející.

  Výtržníkem byl Cornelia Horan, bývalý irský kněz, který je znám svými sportovními výstřelky. Podobnou vzpouru předvedl již rok předtím, kdy narušil závod formule 1 v Silverstonu. Měsíc po závodě se sám přihlásil řecký divák, který Limovy pomohl utéct a prakticky zajistil bronzovou medaili. „Byl jsem moc vděčný za to, že se pán přihlásil. Nyní už vím, že se jmenuje Polyvios Kossivas a je to právě on, komu vděčím za svůj úspěch,“ uvedl de Lima v rozhovoru před několika lety.

  Cena Fair play putovala k němu

  De Lima ztratil pouhých 7 sekund na vyšší příčky, ze zvláštního zážitku se však vzpamatovával celý závod. Měl rozhozený rytmus, dech a začaly se mu klepat nohy. Nic mu ale nebránilo v tom zabojovat a doběhnout si pro krásné třetí místo. Na stadionu se radoval, jako by vyhrál. Díky tomu, že de Lima přijal osud a neprotestoval nad výsledkem, získal cenu Pierra de Coubertina za Fair play.

  Tato cena není udělována za výborné sportovní výsledky, ale za oddanost sportu, pokoru k ostatním soutěžícím a férovému jednání. Byl vyhlášen brazilským sportovcem roku 2004 a beachvolejbalista Emanuel Rego mu dokonce nabídl svoji zlatou medaili. De Lima tuto nabídku s odmítl, jako náhradu za skandál mu v roce 2016 umožnili na hrách v Riu de Janeiro zapálit olympijský oheň.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS

  1 komentář

  1. Doufám,že ten kněz pak dostal od diváků za své debilní chování do držky…

  Comments are closed.