-3 C
Czech
Úterý 6. ledna 2026
ŠipkyLuke Littler zdemoloval Van Veena a obhájil titul mistra světa PDC

Luke Littler zdemoloval Van Veena a obhájil titul mistra světa PDC

Luke Littler předvedl ve finále mistrovství světa PDC naprostý koncert. Gianu van Veenovi nedal prakticky žádnou šanci, zvítězil jednoznačně 7:1 na sety a ve svých pouhých osmnácti letech obhájil titul světového šampiona.

Mladý Angličan se stal teprve čtvrtým hráčem historie, který dokázal vyhrát mistrovství světa ve dvou po sobě jdoucích letech. Zařadil se tím po bok legend, jakými jsou Phil Taylor, Adrian Lewis a Gary Anderson. Zároveň už má na kontě dva světové tituly ze tří účastí v Alexandra Palace, více jich v historii PDC získali pouze Taylor (14) a Michael van Gerwen (3).

Ačkoliv Littler stále ztrácí dvanáct titulů na Taylorův rekord, způsob, jakým si ve finále poradil s Van Veenem, znovu oživil debaty o tom, zda by se „The Nuke“ jednoho dne nemohl dotáhnout i na zdánlivě nedostižný milník. „Je to něco výjimečného. Musíme pokračovat, musíme sbírat další trofeje. Tady to nekončí,“ prohlásil Littler po zápase. 

Jednostranné finále pod Littlerovou taktovkou

Mladík se po dobu finále pohyboval na průměru přes 107 bodů, nakonec zakotvil na hodnotě 106,02. Van Veen, který se držel těsně pod stovkou, tak od druhého setu už jen marně hledal způsob, jak rozjetého soupeře zastavit.

Finále přitom začalo nadějně pro nizozemského hráče, zavřel 116 bodů a získal první set. To však bylo z jeho pohledu prakticky vše. Littler okamžitě přeřadil na vyšší rychlostní stupeň, přidal zavření 145 a 127, sám odpověděl checkoutem na 116 a zápas se začal lámat.

Klíčovým momentem byl třetí set, ve kterém Luke zavřel maximálních 170 bodů. Od té chvíle už byl zápas zcela v jeho režii. Vyhrál devět z deseti legů, rychle odskočil na 3:1 na sety a Van Veena nepustil zpět do hry ani ve chvíli, kdy se Nizozemec pokusil zvednout tempo vysokým zavřením 137.

Ani kuriózní návrat známé „ally pally“ vosy nedokázal Littlera vyvést z koncentrace. Symbolickou tečku za finále udělal efektním checkoutem 147, po kterém se s vítězným jásotem otočil k publiku, jež ho po celý večer hnalo vpřed.

Budoucnost patří mladým

Finále mezi osmnáctiletým Littlerem a třiadvacetiletým Nizozemcem bylo nejmladším světovým finále v historii šipek. A jasně ukázalo, že nastupující generace je připravena převzít otěže. Van Veen věří, že se s Littlerem budou potkávat pravidelně: na Pro Tour, Euro Tour i velkých turnajích.

Ať už Littler jednou překoná Taylorovy rekordy, nebo ne, jedno je jisté už teď. Svět šipek má před sebou mimořádně vzrušující éru a její hlavní tváří je teenager, který zatím působí téměř nezastavitelně. 

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Tyson Fury se znovu vrací z důchodu. Návrat plánuje na rok 2026

Bývalý mistr světa v těžké váze Tyson Fury opět změnil názor. Kontroverzní Brit oznámil, že se v roce 2026 vrátí do profesionálního boxu, čímž ukončil další, a jak se ukazuje jen dočasnou, kapitolu své sportovní penze.

Novak Djokovič odstoupil z turnaje v Adelaide

Světová tenisová jednička Novak Djokovič se rozhodla vynechat generálku na Australian Open v Adelaide. Srbský rekordman oznámil, že zatím není po fyzické stránce připraven vrátit se do soutěžního kolotoče a chce se plně soustředit na start prvního grandslamu sezony v Melbourne.

Loprais ztratil vedení mezi kamiony na Dakaru a Macík drží třetí místo

Druhá etapa Rallye Dakar zamíchala pořadím v kamionech. Aleš Loprais přišel o průběžné vedení a klesl na čtvrtou příčku. Martin Macík zůstává po dvou dnech třetí. Do čela se posunul Nizozemec Mitchel van den Brink. Mezi auty vede Násir Attíja a český pilot Martin Prokop spadl na 12. místo, na motorce pokračuje Martin Michek patnáctý.

Vyhazov pro Rubena Amorima. Manchester United odvolal hlavního trenéra

Konec Rubena Amorima v Manchesteru United přišel rychle a bez okolků. Emotivní výstup po remíze v Leedsu byl poslední kapkou v dlouhodobě napjatém vztahu mezi trenérem a vedením klubu. Éra, která měla přinést nový směr, skončila dalším otazníkem nad tím, kam se United vlastně ubírají.

Dom Taylor má stopku. Zákaz všech turnajů PDC a odebrané prize money po pozitivním testu

Anglický šipkař Dom Taylor dostal zákaz startu na všech akcích pořádaných organizacemi PDC poté, co neuspěl při antidopingové kontrole. Disciplinární autorita Darts Regulation Authority (DRA) zároveň potvrdila, že Taylorovi bylo odebráno finanční ocenění z mistrovství světa.

Novak Djokovič se definitivně distancoval od hráčské unie, kterou pomáhal založit

Srbská tenisová legenda Novak Djokovič oznámila, že se „zcela stahuje“ z Profesionální tenisové asociace hráčů (Professional Tennis Players Association, PTPA), kterou v roce 2021 spoluzaložil. Jako hlavní důvody uvedl dlouhodobé pochybnosti o transparentnosti, způsobu řízení organizace a o tom, jak byly navenek prezentovány jeho názory i role.

Lehečka vstoupil do Brisbane výhrou nad Macháčem, Bejlek slaví postup v Aucklandu

Jiří Lehečka zvládl v Brisbane český souboj s Tomášem Macháčem a na úvod obhajoby titulu vyhrál po třech setech. V ženské části turnaje na poslední chvíli odstoupila Karolína Plíšková, kterou trápí lýtko. V Aucklandu naopak rozjela sezonu vítězně Sára Bejlek, která přehrála Pannu Udvardyovou a jde na nasazenou trojku Ivu Jovic.

Česká dvacítka zlomila Kanadu a zahraje si o zlato

Čeští hokejisté do 20 let porazili v semifinále mistrovství světa v St. Paulu Kanadu 6:4. O rozhodnutí se postaral v čase 58:46 Tomáš Poletín, pojistku do prázdné branky přidal 26 sekund před koncem Vojtěch Čihař, který dal v utkání dvě branky. Finále proti Švédsku začne v noci na úterý ve 2:30 SEČ, Kanaďané si zahrají o bronz s Finskem od 22:30 SEČ.

Český start snů na Dakaru: Prokop třetí, Michek patnáctý a Loprais ovládl první etapu kamionů

Rallye Dakar hned v úvodu nabídla českým barvám silný příběh. Martin Prokop dojel ve 305 kilometrů dlouhé první etapě třetí a stejné místo drží i průběžně. Mezi motocyklisty zajel Martin Michek patnáctý čas a drží se v kontaktu s čelem závodu.

Pastrňák a Nečas bodovali, Vladař zavřel Edmonton a byl první hvězdu zápasu

Sobotní noc v NHL nabídla výrazné české stopy. David Pastrňák nasbíral dvě asistence a Boston vyhrál ve Vancouveru 3:2 v prodloužení, přičemž Filip Hronek se postaral o oba góly Canucks. Martin Nečas zapsal dvě nahrávky při obratu Colorada v hale Caroliny, brankář Daniel Vladař zase dovedl Philadelphii k výhře 5:2 v Edmontonu a stal se první hvězdou zápasu.

Krejčí se dočkal první ligové výhry s Wolves, West Ham schytal 0:3

Wolverhampton to konečně prolomil. V Premier League poprvé v sezoně vyhrál a West Ham si z Molineux odvezl jasnou porážku 0:3. Ladislav Krejčí odehrál celý zápas, Tomáš Souček naskočil až do druhé půle. Pro domácí úleva a první vítězný zápis, pro hosty další trhlina do už tak napjaté atmosféry kolem týmu.

Bouzková otevřela sezonu výhrou v Brisbane

Marie Bouzková zvládla vstup do nové sezony na turnaji v Brisbane. Jaqueline Cristian porazila 6:4, 6:3 a navázala na loňský ročník, kdy na stejném místě došla do čtvrtfinále.

Brisbane otevře sezonu silným startovním polem a českou sestavou

Turnaj WTA 500 v Brisbane od 4. do 11. ledna přivítá sedm hráček z elitní světové desítky a také minimálně šest Češek. Karolína Plíšková se vrací na nejvyšší okruh poprvé od US Open 2024 a na úvod narazí na soupeřku, která ji už dvakrát porazila.

Luke Littler vyzve Giana van Veena ve finále mistrovství světa PDC

Luke Littler si zahraje už své třetí finále mistrovství světa PDC v řadě. V londýnském Alexandra Palace se utká s nizozemským mistrem Evropy Gianem van Veenem a vše nasvědčuje tomu, že fanoušky čeká mimořádně atraktivní souboj.

Hronek připsal asistenci, Rangers ovládli Winter Classic v Miami

Noc v NHL přinesla české stopy i velkou venkovní podívanou. Filip Hronek pomohl Vancouveru asistencí k bodu proti Seattlu, ale Canucks nakonec padli 3:4 po samostatných nájezdech. Anaheim s kapitánem Radkem Gudasem prohloubil trápení, když doma nestačil 2:5 na Minnesotu. A v Miami se v rámci Winter Classic rozjel koncert Rangers, kteří smetli Floridu 5:1.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama