Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Strakovy postřehy: Vrba? Jen s mladými se záchrana uhrát nedá. Návštěvy? V Česku fotbal skomírá

  Známý populární trenér František Straka pro web Sports24.cz opět glosoval víkendové dění ve FORTUNA:LIZE. Přinášíme Vám druhý díl seriálu Strakovy postřehy. Jak viděl bývalý kouč Sparty, Teplic, Českých Budějovic či fotbalové reprezentace první jarní výhru Sparty? Přesvědčila ho Plzeň? A jaký má názor na trenéra Vrbu, který ve Zlíně razí heslo, že „takhle liga není pro mladý?“

  Sparta – Mladá Boleslav byl zábavný zápas. Výsledkově fajn, z důvodu psychiky je důležité, že Sparta vyhrála. Ale nebylo to takové, jako bychom si asi všichni přáli. Na Letné budou muset hodně zabrat. Hlavně začátek nebyl dobrý, působilo to na mě bez Sörensena a Vitíka dost chaoticky. Pozitivní byl za mě výkon Ládi Krejčího na místě stopera, který tu roli zvládl velice dobře. Pozitivem jsou určitě čtyři góly a nejlepším hráčem na hřišti byl Fin Kairinen, který ukázal, že kvalitu má. Moc se mi líbilo, jaký měl přehled, klid na balonu, kolmicemi posílal spoluhráče do slibných možností. Sám gól dal a další připravil… I z toho důvodu mi hlava nebrala, proč nedostal šanci v Olomouci. Měl jsem informace, že byl zdravotně v pořádku, takže se zpětně ukázalo, že se jednalo o špatný tah trenéra Priskeho. Výsledek hezký, ale na silnější mančafty by takový výkon nemusel stačit, nyní hlavně myslím Slavii a Plzeň.

  Dále se musí vyřešit situace okolo Kuchty a Čvančary. Asi každý musí cítit, že ta spolupráce neklape. Myslím si, jestli by nestálo za pokus oba prohodit. Čvančara by šel na hrot a Kuchta na křídlo, protože by tam za mě udělal určitě více práce než Čvančara. V neděli vstřelil dva góly dal Minčev. Myslím si, že mu více sedí role žolíka, který dokáže hru rozhýbat. A když přijde nějakých 20 minut před koncem zápasu, tak svojí rychlostí a dravostí na obranu soupeře působí. Dokáže tak svoje přednosti využít.

  Sparta, Slavia ani Plzeň nevyhráli nijak přesvědčivě. Viktoria dokázala po facce od Hradce zabrat, i když její první půlka nebyla kdovíjak excelentní. Ale poté ukázala, že má schopné hráče, kteří rozhodli zápas individuálními výkony. Je určitě pozitivní, když dokázali utkání otočit. Nesmíme zapomínat na to, že Plzeň hrála před pár měsíci Ligu mistrů, takže kvalita tam zkrátka je.

  Stadion v Pardubicích je za mě povedený. Je jen dobře, že mohou hrát doma. Je malý, útulný, takže za mě v pohodě. Jediné, do čeho se všichni opřeli, jsou vysoké ploty v sektoru hostí. Tak to zkrátka je, venku to nemáte, poněvadž tam jsou opatření úplně jiná. Když tam uděláte nějaký průšvih, tak vás hned zavřou, odsoudí a nedostanete se na fotbal třeba celý rok. Tohle u nás není, v Česku je demokracie úplně jiná. Ale když ji tady máme, tak bychom se podle ní měli i chovat. Na Spartě nyní kotel nebyl a byla to obrovská škoda, poněvadž kotel dělá na stadionu atmostéru. A nejen v Česku. Vezměte si Dortmund, kde by byl bez severní tribuny? Tak to zkrátka je.

  Slavia to urvala, zřejmě zaslouženě, ale já musím pochválit Pardubice. Hráli dobrý fotbal, ale neměli tolik štěstí v koncovce. To je obrovský rozdíl mezi těmito týmy, a právě třeba Slavií. Jurečkovi stačí jedna šance a je to většinou gól. Výhodou Východočechů bylo i to, že Slavia hraje otevřeně, to se pak hraje úplně jinak než proti mančaftu, který hraje hodně defenzivně. Pro Pardubice to je dobré znamení, že dokáží potrápit týmy, které hrají o titul, ale rozhodující zápasy budou proti přímým konkurentům o záchranu.

  Absolutně nesmyslně na mě působil Ousou. Protože jestli hráč ví, že má žlutou kartu a poté vběhne na hřiště, aniž by ho vyzval rozhodčí… To hraničí s inteligencí daného hráče. Uvidíme, jak si to s ním Jindra Trpišovský vyřídí.

  Baník vyhrál 5:0 v Teplicích. Měl jsem možnost mluvit v nedávné době s Pavlem Hapalem a vůbec se nedivím, že je tam, kde je. Myslím, že Ostravě se vrátila taková ta chuť po gólech, zodpovědnost, glanc, každý hráč ví, co má dělat. To dneska Baník zdobí a výsledek 5:0 mluví za vše. Ale zklamalo mě vystoupení Teplic, protože mě vůbec nenapadlo, že doma dostanou takový výprask.  

  Pavel Vrba vybojoval druhý bod ve Zlíně. Za mě absolutně správně, že sází na starší kluky. Poněvadž s mladými borci záchranu neukopete. Potřebujete harcovníky, kteří jsou zvyklí o záchranu hrát. Dva zápasy, dva body, které se budou počítat. Ale už je pomalu na čase, aby Zlín dokázal vyhrát.

  Jinak 700 diváků v Jablonci… Celkově byly návštěvy v tomto kole tristní. Bohužel to asi něco ukazuje. Fotbal u nás trochu skomírá. Já si pamatuju za nás, že ať byla zima nebo nebyla zima, tak byly stadiony plný. Možná je to i servisem pro diváky. Když se podíváte do Evropy, tak tam tohle není. Zaostáváme jak kvalitou stadionů, tak i komfortem pro diváky. Je to bohužel obraz našeho fotbalu a naší společnosti.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.