FotbalRubiales před soudem: Polibek od šéfa pošpinil vítězství na mistrovství světa, říká...

Rubiales před soudem: Polibek od šéfa pošpinil vítězství na mistrovství světa, říká Hermoso

Jenni Hermoso u soudu s bývalým šéfem španělského fotbalu Luisem Rubialesem uvedla, že polibek, který jí dal na mistrovství světa 2023, „poskvrnil jeden z nejšťastnějších dnů jejího života“.

Španělská fotbalová mistryně světa byla první svědkyní v Rubialesově procesu, v němž je kvůli polibku obviněn ze sexuálního napadení a nátlaku.

Soudu v Madridu řekla: „Můj šéf mě líbal, a to by se nemělo stávat v žádném společenském ani pracovním prostředí.“

Skandál zastínil první vítězství Španělska na mistrovství světa žen. Stal se zlomovým bodem pro snahy španělských hráček odhalit sexismus a dosáhnout rovnosti s mužskými protějšky, uvádí agentura Reuters.

„Chytil mě za uši a políbil na ústa,“ popisuje Hermoso

Rubiales vyvolal velkou kontroverzi, když během medailového ceremoniálu při příležitosti vítězství reprezentace na mistrovství světa v Austrálii políbil sportovkyni na rty. Slavnostní předávání cen viděly v přímém přenosu miliony lidí po celém světě.

Akt vyvolal protesty a výzvy k jeho rezignaci. On sám jakékoliv pochybení popírá.

Hermoso u soudu vypověděla, že k polibku nikdy nedala svolení a jako žena se cítila „znevážená“.

„Pozdravila jsem královnu, pozdravila jsem její dceru. Další bylo setkání s Rubialesem.“

Hermoso uvedla, že se s tehdejším předsedou Španělské královské fotbalové federace objala a oslavovala. „Další věc, kterou udělal, bylo, že mě chytil za uši a políbil mě na ústa.“

„Nic jsem neslyšela a ničemu nerozuměla,“ řekla. Pokračovala: „Polibek na rty se dává, jen když se tak rozhodnu“.

Chtěli, aby incident bagatelizovala

„Nikdo se mě po polibku nepřišel zeptat, jak mi je“, řekla v pondělí u soudu.

Fotbalistka podle BBC popsala, že se cítila „zcela opuštěná federací“.

Se svými spoluhráči dál oslavovala „největší úspěch“ svého života, vysvětlila Hermoso. „Nebylo na místě, abych plakala nebo ležela v rohu šatny.“

Ostatní hráčky si zpočátku z incidentu dělaly legraci, než jedna z nich, Irene Paredes, zasáhla a řekla: „Přestaňte, tohle je vážné.“

Hermoso uvedla, že ji krátce po polibku odtáhli stranou a požádali ji, aby souhlasila s prohlášením, které by incident bagatelizovalo, což odmítla.

Dodala, že ji Rubiales požádal, aby s ním během letu domů natočila video, protože byl na sociálních sítích obviněn z napadení. „Řekla jsem, že ne, že nic dělat nebudu, že jsem to nezavinila,“ uvedla.

Hon na čarodějnice, tvrdil Rubiales

Prokuratura požaduje, aby 47letý Rubiales dostal za sexuální útok roční trest odnětí svobody. Dále požadují, aby mu byl uložen trest v délce jednoho a půl roku za nátlak, protože se údajně snažil na Hermoso vyvíjet nátlak, aby veřejně prohlásila, že polibek byl dobrovolný.

Rubiales obvinění odmítá. Po incidentu prohlásil, že polibek byl dobrovolný. Odsoudil takzvaný hon na čarodějnice ze strany „falešného feminismu“, načež odstoupil ze své funkce.

Tři jeho bývalí kolegové jsou rovněž souzeni a obviněni z toho, že Hermoso nutili, aby řekla, že polibek byl dobrovolný. Jorge Vilda, trenér vítězů mistrovství světa, Rubén Rivera, bývalý šéf marketingu federace, a bývalý sportovní ředitel Albert Luque obvinění odmítají.

Nejčtenější tento týden

IIHF prodloužila zákaz pro Rusko na hokejových šampionátech

Rusko si ani v sezoně 2026 až 2027 na světových šampionátech pod hlavičkou Mezinárodní hokejové federace nezahraje. Rada IIHF po novém posouzení případu rozhodla, že zákaz účasti zůstává v platnosti. Důvodem dál zůstávají obavy o bezpečnost, ochranu účastníků a sportovní integritu soutěží.

Česká bikerka Barbora Bukovská ovládla juniorské mistrovství Evropy v short tracku

Barbora Bukovská získala na mistrovství Evropy horských kol ve švýcarském Monteceneri titul juniorské mistryně Evropy v disciplíně short track. Sedmnáctiletá česká reprezentantka navázala na loňské stříbro a přidala další významný úspěch do své bohaté sbírky. Na medaili navíc útočila také Lucie Grohová, která nakonec skončila těsně pod stupni vítězů.

Šampionka Caroline Dubois mění trenéra. Před obhajobou titulů míří za novou výzvou do USA

Britská mistryně světa Caroline Dubois vstupuje do nové etapy své kariéry. Neporažená šampionka lehké váhy ukončila spolupráci s dlouholetým trenérem Shanem McGuiganem a před srpnovou obhajobou titulů WBC a WBO se přesouvá do Spojených států. Změnu označuje za nezbytný krok na cestě za dalším sportovním růstem.

FIFA dál rozděluje svět fotbalu. Infantino nabízí miliardy, UEFA hrozí bojkotem

Světový fotbal čelí jednomu z největších sporů posledních let. Prezident FIFA Gianni Infantino představil plán, který by do komerčního fungování organizace přivedl soukromé investory a přinesl miliardové příjmy. Zatímco FIFA slibuje rekordní podporu národním svazům, UEFA návrh ostře kritizuje a nevylučuje ani bojkot některých soutěží.

Šok v Mexiku, Lehečka končí hned po prvním zápase

Jiří Lehečka nezačal letní část sezony na tvrdých kurtech podle představ. Nejvýše nasazený hráč turnaje v mexickém Los Cabos nestačil ve svém úvodním vystoupení na Colemana Wonga z Hongkongu a po třísetové porážce se s turnajem rozloučil. Naopak Dalibor Svrčina si zahraje čtvrtfinále. K postupu mu pomohla skreč italského favorita Luciana Darderiho.

Celebrini podepsal rekordní smlouvu a přepíše historii NHL

Macklin Celebrini si s výrazným předstihem zajistil budoucnost v San Jose. Kanadský útočník podepsal pětileté prodloužení kontraktu v celkové hodnotě 94 milionů dolarů. Od sezony 2027 až 2028 bude pobírat v průměru 18,8 milionu dolarů ročně, což představuje nový rekord v historii NHL.

FIFA čelí ostré kritice. Plán s privátními investory může změnit podobu mistrovství světa

FIFA chce otevřít dveře soukromým investorům a získat miliardy dolarů na další rozvoj světového fotbalu. Ambiciózní projekt však okamžitě narazil na odpor UEFA i řady fotbalových představitelů, kteří varují, že by komercializace mohla ohrozit samotnou podstatu největších reprezentačních turnajů.

Mikaela Mayer chce zápas roku. S Cameron slibují strhující bitvu o tři světové tituly

Ženský profesionální box čeká na konci srpna jeden z největších duelů letošní sezony. Američanka Mikaela Mayer se v Birminghamu utká s domácí šampionkou Chantelle Cameron v souboji o sjednocení světových titulů v superwelterové váze. Obě zkušené boxerky věří, že fanouškům nabídnou nezapomenutelnou podívanou.

Velký návrat. Zachrání Roberto Mancini italskou reprezentaci?

Roberto Mancini se po téměř třech letech vrací na lavičku italské fotbalové reprezentace. Vedení svazu mu svěřilo tým, který potřetí za sebou nepostoupil na mistrovství světa. Novým technickým ředitelem se stal Claudio Ranieri.

George Russell už má smůly dost. Po dalším problému s motorem přiznal: Takovou sezonu jsem nikdy nezažil

George Russell zažil při Velké ceně Maďarska další tvrdou ránu. Pilot Mercedesu přišel vinou technického problému o šanci bojovat o pódium a po závodě přiznal, že podobně nešťastnou sezonu ve své kariéře ještě nezažil. Přesto věří, že se štěstí v druhé polovině ročníku konečně obrátí.

Zidane se stal novým trenérem francouzské reprezentace

Francouzskou fotbalovou reprezentaci povede Zinédine Zidane. Někdejší hvězda světového fotbalu převzala národní tým po Didieru Deschampsovi a smlouvu má minimálně do mistrovství světa v roce 2030. Pro legendárního záložníka jde o první zkušenost v roli reprezentačního trenéra, na lavičku přichází po pětileté pauze od konce svého druhého angažmá v Realu Madrid.

Jack Draper znovu mimo hru. Zdravotní potíže ohrožují i jeho start na US Open

Zdálo se, že se Jack Draper konečně vrací do formy. Místo vytouženého návratu ale přišla další nepříjemná zpráva. Britský tenista se kvůli zranění levé paže odhlásil z turnaje ATP ve Washingtonu a jeho účast na závěrečném grandslamu sezony, US Open, je opět vážně ohrožena.

LeBron James bude hrát za Philadelphii s číslem 23

Basketbalová hvězda LeBron James oficiálně zamířila do týmu Philadelphia 76ers. Jedenačtyřicetiletý rekordman NBA bude nosit číslo 23 a pokusí se získat titul už se čtvrtým klubem. Philadelphia čeká na mistrovský triumf 43 let.

Anthony Joshua přežil šok v úvodu zápasu a pak soupeře zničil. Souboj s Furym je znovu o krok blíž

Anthony Joshua měl v Džiddě namále. Britský boxer se po pouhých dvaceti sekundách ocitl na podlaze a jeho vysněný duel s Tysonem Furym visel na vlásku. Olympijský vítěz ale předvedl skvělý obrat, Kristiana Prengu ukončil ve druhém kole a znovu přiblížil dlouho očekávaný britský souboj těžkých vah.

Luke Littler znovu dobyl Blackpool. Ve finále přepsal historické rekordy Phila Taylora

Luke Littler pokračuje v naprosto výjimečné sezoně. Devatenáctiletý Angličan ovládl World Matchplay podruhé za sebou, když ve finále jednoznačně porazil Gerwyna Price 18:9. K triumfu navíc přidal několik historických rekordů a znovu potvrdil, že je současnou jedničkou světových šipek.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama