Světovému rugby budou na další čtyři roky vládnout Jižní Afričané. Ale byly to nervy! Obhájce titulu ve finále trápil Nový Zéland a „Springboks“ zvítězili nad All Blacks těsně 12:11. Staronoví šampioni zvítězili na mistrovství světa celkově už počtvrté a vstoupili tak do historie jako nejúspěšnější tým.

Příběh finále byl nasnadě. Jak Jižní Afrika, tak Nový Zéland měli po třech prvenstvích na mistrovství světa. Ačkoliv se dost mluvilo o tom, že navrch můžou mít letos reprezentace ze severní polokoule, tak nové pořádky nenastaly. Poslední zápas turnaje tak obstaraly dvě vůbec nejúspěšnější země.

Zatímco Zéland přemohl Irsko a pak s chutí přehrál Argentinu, tak Afričané se na cestě do pařížského finále nadřeli. Nejdříve o pouhý bod porazili favority z domácí Francie, tak o týden později opět o bod přetlačili Anglii, ačkoliv většinu zápasu prohrávali.

Už úvod zápasu naznačil, kdo bude mít navrch. Celý týden se řešilo, že by Afričanům mohl scházet klíčový mlynář Mbonambi, který byl obviněn z údajného rasismu. Nakonec vydržel ve finále jen tři minuty, poté odkulhal se zraněním. Trestný kop proměnil hrdina semifinále Pollard. V první půli tak učinil ještě třikrát a v této disciplíně byl stoprocentní. Žádné další body už Afričané nepřidali, Pollard byl jejich jediným střelcem ve finále.

Klíčovým okamžikem bylo sporné vyloučení kapitána All Blacks Sama Canea. Ten nejdříve obdržel žlutou kartu a šel si na deset minut sednout. Jenže video odhalilo, že v souboji šel úder na hlavu a Cane byl vyloučen. Novozélanďané tak museli dohrát ve čtrnácti mužích. Springboks měli obrovskou šanci zápas ukončit. Vedli po půli 12:6 a nástup do druhé půle byl drtivý.

Obraz finále se změnil po žluté kartě Kolisiho. Najednou to byl 14 proti 14, a All Blacks měli jasně navrch. A v 58. minutě položil jedinou pětku v celé finále Barrett. A bylo to o bod. Nadále měl spíše ze hry Zéland a dvakrát měl možnost dostat se do vedení. Ale oba trestné kopy minuly háčko.

Někteří neměli nervy závěr finále sledovat, Afričan Kolbe měl závěrečných deset minut hlavu v dlaních. Ale jeho spoluhráči závěr zápasu uválčili, a získali čtvrtý titul světových šampionů. Navíc vyřazovací částí prošli tak, že všechny zápasy zvládli o pouhý bod. Což se nikdy na mistrovství světa nestalo.

ZDROJX, České televize, foto: Reuters
Předchozí článekByl horší, přesto slavil. Experti se nestačí divit Furyho triumfu
Další článekPremiérovou Středoevropskou rallye opanoval Neuville, titul obhájil Rovanperä