21.9 C
    Pondělí 6. května 2024

Poprava řízená mimozemšťanem. Nor Haaland se pěti trefami připojil k Messimu

Před včerejším odvetném zápase osmifinálové bitvy Ligy mistrů mezi Lipskem a Manchesterem City se hodně nahlas mluvilo o tom, že by mohl David přelstít Goliáše. Lipsko v prvním utkání urvalo remízu a na tu chtělo navázat i venku. Jenomže souboj měl jen jednoho vládce, Citizens vyhráli 7:0 a Haaland zařídil pět gólů.

Na konci února v prvním vzájemném zápase se urodilo překvapení. Lipsko dokázalo udržet na uzdě anglický velkoklub Manchester City a na domácím trávníku s ním remizovalo 1:1. Je tak jasné, že doufalo, že se mu na výkon i výsledek podaří navázat také na Britských ostrovech. Jenomže to se šeredně spletlo.

Vše bylo vyrovnané jen do 22. minuty. Z penalty udeřil poprvé v zápase norský snajpr a bořič rekordů Erling Haaland a poslal svůj tým do vedení. O dvě minuty později přidal gól číslo dvě, v nastavení prvního poločasu pak ještě stihl zkompletovat hattrick. A druhý poločas? Jedna velká show. Haaland se prosadil ještě v 53. a 57. minutě, což dává čtenářům znalým matematiky součet pět.

Pětkrát se trefili v jednom zápase Ligy mistrů před Haalandem pouze dva fotbalisté. Nor se připojil k elitní společnosti Lionela Messiho, který takhle řádil v dresu Barcelony v roce 2012, o dva roky později se pětkrát radoval z gólu v jediném zápase milionářské soutěže také Luis Adriano ze Šachtaru Doněck.

Haaland chtěl dát gólů ještě víc a po zápase mluvil o double hattricku. Kouč Pep Guardiola ale smýšlel jinak a svého svěřence po 63 minutách stáhl ze hry. „Chtěl jsem víc, ale co můžu dělat?“ ptal se po utkání smějící se Haaland.

Norský fenomén

Erling je v aktuální sezoně téměř nezastavitelný a po přesunu do Manchesteru City dává gólů jako na běžícím pásu. V Premier League jich má na kontě 28 ve 26 zápasech, v Lize mistrů jich dal letos 10 v 8 zápasech. Celkově jich ve slavné soutěži dal už 33, což znamená, že překonal třeba střelecký účet Wayna Rooneyho. Ten na podobné číslo potřeboval o 60 zápasů víc. Horší účty než Haaland mají třeba i Luis Suárez nebo Samuel Eto’o.

Kam až bude pokračovat? Citizens sní o celkovém triumfu, prvním v historii klubu. Nakročeno mají slušně, probili se do čtvrtfinále a budou čekat na los. Takové Haalandovy góly by Manchester potřeboval také v lize, kde ztrácí aktuálně pět bodů na Arsenal.

Gól a pět asistencí. Lionel Messi se opět zapsal do historie

Lionel Messi, argentinská fotbalová superstar, se opět zapsal do historie. Tentokrát na hřišti Major League Soccer (MLS). V sobotním zápase se Messi stal prvním hráčem MLS, který se v jednom utkání postaral o pět asistencí, a dovedl tak Inter Miami k vítězství 6:2 nad New York Red Bulls.

UEFA potvrdila, že počet hráčů pro Euro 2024 se zvýší na 26

Manažer anglické reprezentace Gareth Southgate získal před Eurem 2024 významnou podporu, protože UEFA potvrdila zvýšení počtu hráčů v týmu z 23 na 26. Southgate již dříve vyjádřil přání mít širší kádr, zejména s ohledem na zranění několika klíčových hráčů.

Mistr designu F1 Adrian Newey z Red Bullu odchází. Připojí se ke konkurenčnímu týmu?

Adrian Newey, legendární designér vozů Formule 1, se chystá opustit Red Bull. Zpráva v závodním světě vyvolala pozdvižení. Neweyho odchod z předchozích týmů historicky vedl k poklesu jejich výkonnosti. Williams po Neweyho odchodu v roce 1997 nezískal další titul a McLaren dokázal získat pouze jedno další vítězství v roce 2008.