Více
  7.4 C
  Czech
  Pondělí 4. března 2024

  Šílený příběh slavné Zlaté Niké. Svatý grál fotbalu skončil v tavící peci

  Jeden z nejprestižnějších sportovních šampionátů si žádá náležitou trofej. Jako první se předávala zlatá vyhotovená trofej, která nesla název Niké. Byla pojmenována po bohyni vítězství a sloužila jako trofej od roku 1930. Bylo tomu tak až do roku 1970, kdy ji získali Brazilci. Těm byla trofej ukradena a nikdy se nenašla. Předpokládá se, že byla roztavena. Poté, co bylo vyhlášeno hledání další trofeje, ozval se Ital Silvio Gazzaniga a zhotovil novou trofej, jejíž putovní duplikát je předáván dodnes.

  Cesta slavné fotbalové trofeje byla opravdu trnitá. Ještě předtím, než byla pachateli ukradeny Brazilskému týmu, setkala se taky například s druhou světovou válkou. Při ní měl Ottorino Barassi, předseda Italské fotbalové federace, trofej schovávat v krabici od bot u sebe v posteli, aby ji nacisti nenašli. A taky se mu to povedlo. Poté, co trofej přežila válku, dělala pár desítek let radost vítězným týmům šampionátu. Až do osudného dne, kdy byla ukradena.

  Pokud si ale myslíte, že trofej zažila pouze loupež v Brazílii, jste na omylu. Ještě pár let předtím, v roce 1966 byla ukradena z Westminsterského opatství v Londýně. Tato událost ale měla šťastný konec. Detektivové byli v koncích, pátralo se na všech frontách. Až po týdnu ji našly na okraji města zabalenou v novinách. A tento příběh má i svého hrdinu. Je jím malý voříšek jménem Pickles. Ze dne na den se z neznámého pejska stal nejznámější čtyřnohý kamarád.

  V roce 1970 vyhráli Brazilci a svoji trofej si odvezli a vystavili v sídle Brazilské fotbalové konfederace v Rio de Janeiro. Ten tým, který vyhraje MS potřetí za sebou měl tu výhodu, že si mohl pohár nechat. To se však Brazilcům nevyplatilo. O třináct let později si tuto trofej vyhlídli a 19. prosince ukradli. Trofej pachatelé podle odborníků nejspíše roztavili. Trofej se totiž nikdy nepodařilo vypátrat. I přes to, že tehdy jeden z nejlepších fotbalistů, Pelé, prosil v slzách zloděje k vrácení.

  A tak přišla na scénu nová. O novou trofej se postaral Ital Silvio Gazzaniga. Jeho socha má na první pohled vyvolat v každém z nás pocit vítězství. Proto taky použil dva fotbalisty se vztyčenýma nohama držící zeměkouli.

  Sledujte nás na sítích