0.2 C
Czech
Pátek 21. listopadu 2025
MotorsportSvět formule 1 vyvěšuje černé vlajky. Ve věku 79 let zemřel legendární...

Svět formule 1 vyvěšuje černé vlajky. Ve věku 79 let zemřel legendární Sir Frank Williams

Když se mluví o formuli 1, většina lidí zná Schumachera, Sennu, Hamiltona nebo Nikiho Laudu. Úžasní jezdci, kteří si v prestižním seriálu udělali obří jméno. Nutno však říct, že i v zákulisí se najde několik jedinců, jejichž přínos F1 by se dal označit za gigantický. Řeč je o Franku Williamsovi, zakladatelovi stáje Williams. O víkendu ikonický boss ve věku 79 let zemřel.

Svět formule 1 truchlí, přišel totiž o muže, jehož práce pro ty nejrychlejší stroje planety je naprosto nezpochybnitelná. Frank Williams založil v roce 1977 tým zvaný Williams Grand Prix Engineering. Jinými slovy čtvrtou nejlepší stáj v historii F1 a dost možná nejlepší soukromou všech dob.

Williams prahnul po autem už od svých mladých let. Chtěl se stát mechanikem a slavným jezdcem, vítr ho ale nakonec zavanul do zákulisí. Stal se šéfem stáje Williams, která vzešla ze spolupráce s inženýrem Patrickem Headem. Od té doby platí Williams za kolos, kterého se jednoho času báli úplně všichni.

Statistiky mluví jasně. Devět Pohárů konstruktérů, sedm mistrovských titulů pro piloty Williamsu, celkem 114 triumfů a 313 pódií. Stáj ze sedmitisícového městečka Grove ve Velké Británii toho zvládla až, až. Poslední světový šampion Jacques Villeneuve ovládl seriál v roce 1997.

Ale zpět k zakladateli. Frank Williams si za svůj přínos vysloužil titul Sir a v představenstvu stáje se pohyboval do roku 2012. Během jeho éry se u monopostů vystřídaly hvězdy jako Keke Rosberg, Damon Hill, Alain Prost nebo Nelson Piquet.

Zdravotní problémy, život na vozíčku

Kromě práce ve formuli 1 charakterizoval Williamse také invalidní vozíček. K tomu se připoutal po nehodě v roce 1986, kdy si v autě zlomil páteř. Na elánu mu tenhle fakt ale nijak neubral. Právě naopak.

Williams působil ve vedení týmu spolu se svou dcerou Claire do roku 2020, pak dvojice stáj prodala do USA. Poslední roky se nesou ve znamení lehkých neúspěchů a na vzestup čeká Williams zatím marně. Ještě navíc, když Frank ve svých 79 letech zemřel.

„Rodina formule 1 přišla o milovaného a respektovaného člena. Byl to skutečný velikán našeho sportu, který překonal nejtěžší životní výzvy a každý den bojoval o vítězství na trati i mimo ni,” pronesl boss formule 1 Stefano Domenicali.

Frank Williams byl minulý pátek převezen do nemocnice, v neděli pak v obklopení své rodiny vydechl naposledy.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Oleksandr Usyk se vzdal pásu WBO. Přebral ho Fabio Wardley

Britský boxer Fabio Wardley se ocitl v nečekané, ale velmi výhodné pozici. Poté, co se ukrajinský šampion Oleksandr Usyk rozhodl vzdát titulu WBO v těžké váze, byl právě Wardley oficiálně povýšen na nového držitele pásu. Podle něj je však Usykovo rozhodnutí těžko pochopitelné, a to zejména proto, že se světový šampion vzdal titulu v momentě, kdy byl povinen čelit právě Wardleymu.

Ferrari pod tlakem? Hamilton a Leclerc mírní napětí 

Lewis Hamilton a Charles Leclerc poprvé reagovali na ostré výroky předsedy Ferrari Johna Elkanna, podle něhož by „piloti měli méně mluvit a více se soustředit na práci“. Oba jezdci zdůraznili, že kritika byla míněná konstruktivně, a že vztahy uvnitř týmu zůstávají pevné.

Dostál zářil v bráně Anaheimu, Gudas přidal gól i bitku a Tomášek skóroval za Edmonton

Lukáš Dostál předvedl proti Bostonu 36 zákroků a dovedl Anaheim k další domácí výhře 4:3. V utkání zaujal i Radko Gudas, který vstřelil svůj první gól v sezoně a pustil se do bitky. Na druhé straně bodovali David Pastrňák a Pavel Zacha. Další český útočník David Tomášek skóroval ve Washingtonu, ale porážku Edmontonu 4:7 neodvrátil.

Perušič se Schweinerem postupují do čtvrtfinále světového šampionátu

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem uspěli v osmifinále mistrovství světa v Adelaide. Český pár porazil portugalskou dvojici Joao Pedrosa a Hugo Campos dvakrát 21:16 a 21:18. Obhájci titulu tak pokračují v cestě turnajem, kde je nyní čeká německé duo Nils Ehlers a Clemens Wickler.

Skotsko zdolalo Dánsko 4:2 a míří na mistrovství světa 

Skotsko se po dlouhých 26 letech vrací na mistrovství světa. Reprezentanti trenéra Steva Clarka porazili před publikem na Hampden Park oslabené Dánsko 4:2 a zajistili si přímý postup na světový šampionát, což je první účast od roku 1998. O historickém triumfu rozhodly dvě branky v nastavení z kopaček Kierana Tierneyho a Kennyho McLeana.

LeBron James překonal další rekord. Začal svou 23. sezonu

LeBron James napsal další kapitolu basketbalových dějin. Když v úterý večer nastoupil k utkání proti Utahu, zahájil svou 23. sezonu v NBA, čímž se usadil na prvním místě historických tabulek. Čtyřicetiletý veterán překonal Vince Cartera, který odehrál 22 po sobě jdoucích sezon.

České beachvolejbalistky zaskočily favorizovaný tým USA a míří na MS do osmifinále

Kylie Neuschaeferová s Martinou Maixnerovou překvapily celý turnaj. České hráčky vyřadily nasazené čtyřky Terese Cannon a Megan Kraft. Výhra 21:12 a 21:14 posunula pár až do osmifinále. Obě hráčky se navíc dostaly do hlavní soutěže na poslední chvíli, což jejich postup ještě zvýrazňuje. Další český pár Marie Sára Štochlová s Markétou Svozilovou naopak vypadl po těsné bitvě s Němkami Sandrou Ittlingerovou a Annou Lenou Grüneovou.

Perušič a Schweiner jsou na MS v osmifinále

Ondřej Perušič s Davidem Schweinerem zvládli vstup do vyřazovací části mistrovství světa v Adelaide. Obhájci titulu porazili chilské bratrance Estebana a Marca Grimaltovy po třísetové bitvě. Kylie Neuschaeferová s Martinou Maixnerovou uspěly v předkole play off proti paraguayské dvojici Giuliana Poletti, Michelle Valiente.

Německo deklasovalo Slovensko 6:0 a míří na mistrovství světa

Německá reprezentace si zajistila přímý postup na mistrovství světa 2026 drtivou výhrou 6:0 nad Slovenskem v Lipsku. Tým Juliana Nagelsmanna zvládl rozhodující duel ve skupině A bez zaváhání a soupeře zlomil čtyřmi góly už v prvním poločase.

Jake Paul a Anthony Joshua potvrdili zápas

Boxerský svět čeká jeden z nejpřekvapivějších duelů posledních let. Jake Paul potvrdil, že 19. prosince nastoupí v Miami proti Anthonymu Joshuovi, bývalému dvojnásobnému sjednocenému mistru světa těžké váhy. Osmikolový zápas v těžké váze se uskuteční v Kaseya Center na Floridě a poběží exkluzivně na Netflixu.

Luke Littler se stal světovou jedničkou. Jeho dominance je drtivá

Luke Littler pokračuje v neuvěřitelném tažení šipkařským světem. Na Grand Slam of Darts obhájil titul vítězstvím 16:11 nad Lukem Humphriesem a zároveň svého rivala připravil o pozici světové jedničky. V pouhých osmnácti letech se tak stal nejmladší světovou jedničkou v historii PDC.

Hronek je zpět a hned pomohl Canucks k výhře, Nečas drží střelecké tempo

Filip Hronek prožil úspěšný návrat do sestavy Vancouveru. Český obránce přidal dvě asistence při výhře 6:2 nad Tampou Bay a ukázal, že po tvrdém zásahu v předchozím utkání je v pořádku. Dařilo se také Martinu Nečasovi, který gólem do prázdné branky pomohl Coloradu k triumfu 4:1 nad Islanders a upevnil si pozici mezi nejlepšími střelci NHL. Asistenci si připsal také Tomáš Hertl, jehož Vegas podlehlo Minnesotě v prodloužení.

Sinner zastavil Alcaraze a znovu ovládl Turnaj mistrů

Jannik Sinner potvrdil výjimečnou sezonu a v Turíně obhájil titul na Turnaji mistrů. Ve finále porazil Carlose Alcaraze 7:6 a 7:5. Souboj aktuální světové jedničky s domácím hrdinou nabídl rychlé výměny i napjaté chvíle. Podle TenisPortal.cz rozhodly pevnější nervy Itala a jeho jistota v klíčových okamžicích.

Conor Benn převálcoval Eubanka v drtivé odvetě s dvěma knockdowny

Conor Benn se konečně dočkal. Po dvou letech sporů, odkladů, výčitek i veřejného napětí ovládl dlouho očekávanou odvetu s Chrisem Eubankem Jr. a na stadionu Tottenhamu Hotspur vyhrál jednoznačně na body. V posledním kole navíc svého rivala dvakrát poslal k zemi, čímž dal svému vítězství jasnou pečeť dominance. Verdikt rozhodčích 119–107, 118–108 a 116–110 mluví za vše.

Luke Littler otočil duel s Rockem a dostal se do semifinále

Luke Littler pokračuje ve své spanilé jízdě Grand Slamem. V dramatickém a špičkovém čtvrtfinále v anglickém Wolverhamptonu porazil Joshe Rocka 16:12 a zajistil si postup mezi nejlepší čtyři. Pokud chce udržet šanci na pozici světové jedničky, potřebuje turnaj vyhrát. A nakročeno má dobře. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama