1.5 C
Czech
Úterý 2. prosince 2025
FotbalSuperpohár v režii Chelsea. Geniální tah vyšel, střídající Kepa vychytal penalty

Superpohár v režii Chelsea. Geniální tah vyšel, střídající Kepa vychytal penalty

Už čtyřikrát zkoušela Chelsea v minulosti štěstí, v Superpoháru to ale vyšlo jen v roce 1998. Pak přišla série tří porážek, napočtvrté ale londýnský celek slaví. Bitvu s Villarrealem musely rozhodovat až pokutové kopy, do kterých kouč Chelsea poslal čerstvého Kepu. A tah se mu vyplatil.

Ve finále Superpoháru UEFA jako by bylo vítězství v základní hrací době prokleté. Během posledních 9 představení vítěze Ligy mistrů proti šampionovi Evropské ligy rozhodovaly hned sedmkrát penalty. Co se týče atraktivity, musel být divák spokojený.

Chelsea proti Villarrealu nasadila silnou sestavu a po poločase vedla. Ani soupeř ze Španělska se ale nechtěl vzdát jen tak a zhruba 20 minut před koncem srovnal krok. Přes bezbrankové prodloužení se pak vzájemný souboj dostal až k rozstřelu.

Ještě předtím ale přišlo něco, co fotbalový svět tak dobře nezná. Těsně před koncem utkání zabraly kamery rozcvičujícího se Kepu, který měl za úkol lapit penalty a rozhodnout Superpohár ve prospěch Chelsea. A to se nakonec také stalo.

Španěl vychytal svým krajanům dvě penalty, což bohatě stačilo. „Rozhodně nešlo o nic spontánního. Vyšli jsme ze statistik, že Kepa je v chytání penalt prostě lepší. S oběma brankáři jsme o tom mluvili. Řekli jsme jim, že se to ve vyřazovacích fázích může stát,“ prozradil kouč Tuchel.

Stejně jako v roce 2014!

V nedávné historii už podobný kousek k vidění byl. Na světovém šampionátu v roce 2014 vystřídal Louis van Gaal před penaltovou loterií Tima Krula za Jaspera Cillesena. I jemu se tah vydařil, neboť Holanďané nakonec slavili postup do semifinále.

Ale zpět k Chelsea. „Museli jsme udělat to nejlepší pro tým. A jsem rád, že se to povedlo. Je to důkaz, že je Kepa v této disciplíně prostě lepší. Oba hráči jsou neskutečně týmoví. Za Kepu jsem šťastný a také jsem rád, že je Édouard takhle týmový,“ doplnil německý lodivod.

Sám Kepa nepatří mezi miláčky tribun na Stamford Bridge, svými činy ve finále Superpoháru se ale alespoň trochu vykoupil. Nerozklepal se, chytil dva ze šesti pokusů a dotáhl Chelsea za druhým titulem v dějinách klubu.

„Nebyla to běžná situace. Édouard a ostatní odvedli skvělou práci. Těžký zápas proti těžkému soupeři, ale máme medaile,“ řekl Kepa. „Věděl jsem, že na to může dojít. Snažil jsem se být připravený fyzicky i mentálně,“ doplnil.

Žádný problém se střídáním neměl ani Mendy. „Když hrajete za Chelsea, bojujete o úspěchy a tituly. Dokázali jsme to společně,“ prohlásil.

Superpohár tak letos putuje do klubovny londýnské Chelsea.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

České házenkářky smetly Kubu a slaví postup na MS

České házenkářky na mistrovství světa deklasovaly Kubu 44:21 a zajistily si postup ze základní skupiny. Tým trenérů Daniela Čurdy a Tomáše Hlavatého zvládl klíčový duel s přehledem a získal první body na turnaji. Nejvíce zářila Charlotte Cholevová, která nasázela jedenáct branek. Češky teď míří do osmifinálové fáze, kde je čekají Norky, Angola a Jižní Korea.

Mrázek nedochytal duel s Chicagem a Anaheim ztratil jisté vedení

Brankář Petr Mrázek kvůli zranění nedohrál utkání Anaheimu s Chicagem. Ducks přišli o rychlé vedení 3:0 a prohráli 3:5. Connor Bedard z Chicaga nasbíral čtyři body. Mrázka navíc trápí zdravotní potíže podobně jako klubového kolegu Lukáše Dostála.

Obavy se vyplnily. Tom Aspinall bojuje s vážným zraněním očí

Britský šampion těžké váhy UFC Tom Aspinall čelí vážným zdravotním komplikacím. Při obhajobě titulu na turnaji UFC 321 jej soupeř Ciryl Gane trefil do očí. Incident se odehrál v závěru prvního kola 25. října a vedl k okamžitému ukončení souboje bez výsledku. Aspinall si tak titul udržel, od té doby nicméně řeší mnohem závažnější problém, a to zda ještě bude moci vůbec pokračovat v kariéře.

Česká smíšená štafeta dojela na Světovém poháru v Östersundu pátá

Čeští biatlonisté vstoupili do nové sezony solidně, i když na stupně vítězů nedosáhli. Smíšená štafeta ve složení Vítězslav Hornig, Michal Krčmář, Tereza Voborníková a Markéta Davidová dojela v úvodním kole Světového poháru v Östersundu pátá. V závodě smíšených dvojic obsadili Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová třinácté místo.

Verstappen vítězí v Kataru a dramatizuje boj o titul

Max Verstappen ovládl Velkou cenu Kataru a před finále sezony stáhl náskok Landa Norrise na 12 bodů. Oscar Piastri dojel druhý a drží se ve hře se ztrátou 16 bodů. Závod přinesl napínavý vývoj, chyby McLarenu i silný finiš favorizovaného Nizozemce, který využil lepší strategie a opět oživil souboj o titul.

Češi v singl mixu v Östersundu skončili třináctí

Čeští biatlonisté Mikuláš Karlík a Lucie Charvátová obsadili ve smíšené štafetě dvojic v Östersundu třinácté místo. Výrazně je zpomalila střelba, která přinesla jedno trestné kolo a sedmnáct dobíjení. Vítězství před domácím publikem slavili Sebastian Samuelsson a Ella Halvarsson.

TKV šokoval Clarka a získal britský titul těžké váhy

Jeamie „TKV“ Tshikeva se postaral o překvapení, které otřáslo britskou boxerskou těžkou vahou. V Derby porazil domácího hrdinu Frazera Clarka těsným výsledkem na split decision a stal se novým britským šampionem v nejtěžší váhové kategorii. Šlo o historický večer i z jiného důvodu. Profesionální box se po dvaceti letech vrátil na obrazovky BBC v přímém přenosu.

Nečas zapsal tři asistence při demolici Montrealu, Hertl dvakrát skóroval za Vegas

Martin Nečas prožil další výrazný večer v NHL a třemi asistencemi pomohl Coloradu k drtivé výhře nad Montrealem 7:2. Tomáš Hertl zářil ve Vegas, kde dvakrát skóroval a nasměroval Golden Knights k triumfu 4:3 nad San Jose. Daniel Vladař přidal desátou výhru v sezoně a drží vysoký standard mezi nejlepšími gólmany soutěže.

Piastri ovládl sprint v Kataru a stáhl ztrátu na Norrise

Oscar Piastri vyhrál sprint na okruhu v Lusailu a přiblížil se Landu Norrisovi v boji o titul na 22 bodů. Australan předvedl sebevědomý výkon a držel první místo od startu až do cíle. Jeho týmový kolega skončil třetí a udržel průběžné vedení v šampionátu. Brit si může zajistit titul už v nedělním závodě, pokud navýší náskok na 26 bodů.

České biatlonistky zahájily Světový pohár bronzem ve štafetě

České biatlonistky vstoupily do nové sezony Světového poháru třetím místem ve štafetě v Östersundu. Čtveřice Jessica Jislová, Lucie Charvátová, Tereza Voborníková a Markéta Davidová získala první štafetovou medaili od ledna 2019, kdy dojela třetí v Oberhofu. Závod vyhrála Francie před Itálií.

Palát řídil výhru Devils, Hronek opět bodoval

Ondřej Palát znovu potvrdil formu a dvěma asistencemi dovedl New Jersey k jasnému vítězství v Buffalu. Bodoval i Filip Hronek, jehož Vancouver ale těsně padl v San Jose. Naopak David Pastrňák a Pavel Zacha do hry nezasáhli kvůli zranění a Boston bez své klíčové dvojice utrpěl debakl s Rangers.

Ogier získal devátý titul mistra světa

Sébatien Ogier se vrátil na vrchol. Francouz dotáhl sezonu v Saúdské Arábii třetím místem a znovu ovládl světový šampionát v rallye. Devátým titulem srovnal bilanci legendárního Sébatiena Loeba a po čtyřech letech se znovu posadil na trůn.

Menšík čelí kritice za start na Next Gen Finals

Jakub Menšík míří na Turnaj mistrů pro hráče do dvaceti let. Splnil všechna kritéria, vede žebříček své věkové kategorie a drží se v nejlepší dvacítce světa. Přesto část fanoušků i novinářů zpochybňuje, zda má tak zkušený hráč na akci tohoto typu ještě jezdit.

Lando Norris je před šancí získat svůj první titul zcela klidný 

Lando Norris stojí před největší příležitostí své kariéry. Velká cena Kataru může rozhodnout o tom, zda se britský pilot McLarenu stane poprvé mistrem světa Formule 1. Do závěrečného víkendu vstupuje s náskokem 24 bodů na týmového kolegu Oscara Piastriho a Maxe Verstappena z Red Bullu. K titulu mu stačí získat o dva body více než oba soupeři.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama