Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Jaroslav Jiřík. Legenda, která jako první z Čechů okusila sílu NHL. Smrt si ho našla v letadle

  Úspěch se mu lepil na paty již od začátku. Narodil se v roce 1939 na Vysočině, hokej však začal hrát na Kladně. S kladenským týmem také vyhrál nejvyšší hokejovou československou ligu. Přezdívali mu „Brambor“, Stanislav Bacílek ho takto jednou označil, když se prý před bránou motal. Právě jako brambor. Neměl rád bitky, přišlo mu, že kvůli tomu na ledě není. Když ho spoluhráči už dlouhou dobu pošťuchovali, poslechl.

  „Už nešlo cuknout. Já jsem toho chlapa strhnul, on padnul na led a já si na něj sednul. Nevěděl jsem, co dál. Bylo mi blbý ho mlátit, tak jsem se sebral a odjel na střídačku. To pro něj byla ta největší potupa!“

  Když mu v 60. letech přišla nabídka hrát v NHL, nevěřil. V té době mu totiž nebylo ani třicet let, což hrálo velkou roli. Pro odchod do zámořského týmu totiž platilo jedno velké pravidlo. Odchod až pouze po třicítce. Myslel si, že mu odchod bude zamítnut. Nešlo totiž jen o to, že by mu nebylo třicet let. Šampionát v roce 1969 přinesl taky své velké problémy. Velká pětka těch nejlepších hokejistů se rozhodla, že při druhém zápasu proti sovětům přelepí na dresu hvězdu. A tak se stalo, iniciátorem byl právě Jiřík. Následovali ho ale i Holíkovi či Dzurillovi.

  „Pánové, když jsem chodil do školy, tak nad lvem byla korunka, tak proč by tam teď měla být hvězda?“ pronesl tehdy Jiřík v kabině, zatímco přelepoval hvězdu černou páskou.

  V jednom se však zmýlil, ačkoliv mu za přelepení hrozilo až vězení, nebyl potrestán a dokonce se mohl přemístit do týmu v NHL. Začátky si užíval v nižší lize CHL. Ze Severní Ameriky byl nadšený. Miloval velké domy a rychlá auta. Oboje také samozřejmě dostal. V Americe se také dokonce oženil a to s Kristýnou, která mu dělal letušku v letadle. Po přestupu do NHL a týmu St. Louis odehrál pouze tři zápasy, i tak je ale považován za prvního Čecha, který se podíval do NHL. Zemřel tam, kde to měl nejraději. Rád chodíval létat. V roce 2011 se však s letadlem kvůli technické závadě zřítil do polí. Letadlo začalo hořet a Jiřík byl na místě mrtvý.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  5 KOMENTÁŘE

  1. Ke vší úctě k Jardovi musím ale poopravit informaci o prvním Čechovi v NHL. Stal se jím ještě před Jiříkem Milan Žvachta hokejista z bývalé Královopolské z Brna. Byl to ale Moravák, takže Jarda byl asi opravdu první Čech. Pokud chceme být nacionalisti.

  2. V ČS Sportu vycházely jeho dopisy. Parádní čtení pro malého kluka, kterým jsem tehdy byl.

  3. Nevybral zatáčku. Taková blbost. Ve své suverenitě vzlétl s letadlem, které mělo technické problémy, a nebylo úředně certifikováno. Následná porucha motoru ho stála život…

  Comments are closed.