Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Sankce proti Rusku se dotkly také biatlonové hvězdy. Velký šok zažila při nákupech

  Bez možnosti startovat v mezinárodních soutěžích, složitá situace také doma v Rusku. Přesně tak vypadá současný život většiny ruských profesionálních sportovců. Během rozhovoru pro server Championat se k problémům vyjádřila také biatlonová hvězda Kristina Rezcovová. Kromě vyřazení jí a jejích krajanek a krajanů ze závodů IBU se sankce dotýkají také normálního života.

  Ještě před pár měsíci Kristina Rezcovová slavila. Na olympijských hrách v Pekingu vybojovala bronz ve smíšené štafetě a stříbro v závodu štafet žen. O problémech, které v současné době trýzní ruské sportovce, tehdy neměla ani zdání. Jenomže kvůli invazi ruských vojsk na území Ukrajiny přišla změna.

  Vedení Mezinárodní biatlonové unie IBU vyřadilo ruské a běloruské sportovce do odvolání ze všech závodů pod její hlavičkou, což znamená, že má současná největší hvězda ruské biatlonové výpravy smůlu. „Jen čekáme, až nám řeknou, co máme dělat,“ prohlásila v rozhovoru pro Championat.

  Rezcovové je 25 let, nachází se na vrcholu kariéry, o jejím dalším počínání ale nemá jasno. Ruským sportovcům hrozí v krajním případě konce, měření sil pouze s krajany nedává příliš velký smysl. Biatlonistku navíc trápí také narušení životosprávy, zejména jídelníčku. Dodržovat ho je kvůli sankcím uvaleným na její zemi velice obtížné.

  Šok v supermarketu

  Olympijská medailistka se rozpovídala o tom, jak omezení dopadají na obyčejné lidi, mezi které v současné chvíli patří také. Nenávistné komentáře ze stran obyvatelů ostatních zemí, nejistá budoucnost, ale také boj o potraviny. Tomu všemu musí lidé, ale také sportovci, kteří žijí v Rusku čelit.

  „Třeba už vím, že si v supermarketu nemůžu koupit víc než pět balení těstovin. Pro mne znamenají zdroj sacharidů i dalších živin a často jich kupujeme do zásoby větší množství, protože jsme během zimy většinou po závodech a doma zase tak často do obchodů nechodíme. Když nám teď řekli, že nám neprodají víc než pět balíčků, byl to pro mne docela šok,“ rozpovídala se.

  Naštěstí pro ni i její týmové kolegyně biatlonová sezona skončila a další je v nedohlednu. IBU pozastavila Rusům a Bělorusům účast do odvolání, což znamená, že pokud se situace na Ukrajině nezmění, bude bez nich pokračovat Světový pohár i příští rok.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.