3.9 C
Czech
Neděle 14. prosince 2025
Zimní sportyBiatlonStart biatlonové sezony bez obhájkyně titulu. Hvězdná Norka stále není fit

Start biatlonové sezony bez obhájkyně titulu. Hvězdná Norka stále není fit

Zbrusu nová biatlonová sezona je na prahu svého startu. Příští týden v úterý se ve finském Kontiolahti rozhoří první ze série bitev Světového poháru, už teď ale vedení závodů počítá se ztrátami. Zařadit do nich musí také Marte Olsbuovou Röiselandovou, která se po nemoci stále dává dohromady.

Ideální start? O tom nemůže být v případě Světového poháru v biatlonu řeč. Chybět totiž bude řada hvězdných jmen. Před pár týdny oznámila výrazné komplikace v přípravách zejména norská reprezentace, ve které figuruje také obhájkyně prvenství z loňské sezony. Černý scénář se nakonec naplnil.

Marte Olsbuová Röiselandová se do Kontiolahti, kde nová sezona příští úterý odstartuje, nevypraví. „Je to zkouška trpělivosti. Potřebuju čas. V tomhle okamžiku ještě není mé tělo připraveno na náročné závody, takže musím zůstat doma. Měla jsem v plánu pomalu, ale jistě zvyšovat tempo tréninků, ale tělu se to moc nelíbilo,“ upřesnila šampiona v prohlášení národního svazu.

Norku trápily zdravotní problémy způsobené nemocí covid-19, ale také pásový opar. I proto netrénovala tak, jak by si představovala, a na start sezony do Finska nepojede. Podobě jako její parťačka a další hvězda biatlonu Tiril Eckhoffová. Ta není zdravotně v pořádku po prodělání covidu a teprve před pár týdny se vrátila do tréninku.

Češi jedou v deseti

Na start nové biatlonové sezony se těší česká výprava. Tvrdě makala, trénovala, co to jen šlo, teď chce vše zúročit v Kontiolahti. „Teď je o tom, jak se s tím sportovci poperou, jestli dokážou kvalitní přípravu zúročit i v závodech,“ řekl pro web Českého biatlonu trenér mužské části reprezentantce Michael Málek.

Český tým bude ve Finsku desetičlenný. Po dobrých výkonech v loňské sezoně a umístění v nejlepší třicítce se do nominace automaticky dostali Markéta Davidová, Jessica Jislová a Michal Krčmář, ty pak doplnili další krajané. Mezi ženy se probily Lucie Charvátová, Eliška Václavíková a Tereza Voborníková, za muže pojedou kromě Krčmáře i Mikuláš Karlík, Jonáš Mareček, Tomáš Mikyska a Jakub Štvrtecký.

V den startu Světového poháru v Kontiolahti, tedy 29. listopadu, se pojede ve Švédsku IBU Cup. Do Idre Fjäll se také vypraví početná skupinka reprezentující českou vlajku. Jmenovitě Tereza Jandová, Kristýna Otcovská, Tereza Vinklárková, Vítězslav Hornig, Josef Kabrda, Ondřej Mánek a Adam Václavík.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Výhra 5:3 nad Švýcary poslala Česko do boje o triumf na Švýcarských hrách

Čeští hokejisté v Curychu porazili domácí Švýcarsko 5:3 a na Švýcarských hrách mají po dvou zápasech plný počet bodů. O výhru se nejvíc postaral druhý útok ve složení Filip Chlapík, Michael Špaček a Daniel Voženílek, který se podepsal pod první čtyři góly. V neděli od 11:45 čeká národní tým Švédsko a půjde přímo o celkové vítězství na turnaji, stačí i dvoubodový triumf.

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.

Utah znovu padl, Vejmelka kryl 32 střel a nestačilo to

Karel Vejmelka předvedl 32 zákroků, přesto Utah znovu nezvládl těsný souboj. Domácí podlehli Floridě 3:4, a prohloubili sérii neúspěchů. Panthers rozhodli až v samotném závěru a podpořili svůj aktuální vzestup. Ve středečním programu se prosadil i Seattle, který otočil duel s Los Angeles. Chicago uspělo proti Rangers a Detroit zvládl divoký zápas v Calgary.

Promotér Le Sy naznačil konec Kotlára v Clashi po ostudném výkonu

Jaroslav Kotlár má za sebou víkend, který zvedl ze židle fanoušky i promotéry. Na turnaji CLASH 14 selhal hned dvakrát a místo boje nabídl výkon, který vyvolal pobouření celé haly. Tvrdě ho kritizoval i promotér Tomáš Le Sy, který naznačil, že Kotlár možná v organizaci skončí. Zápasník však na sociálních sítích oznámil, že se nevzdává a už míří k další přípravě.

„Není to fér.“ Aryna Sabalenka tvrdě o účasti transgender žen v ženském tenise

Světová jednička Aryna Sabalenka znovu otevřela téma účasti transgender sportovkyň v ženském tenise. Běloruská hráčka uvedla, že podle jejího názoru by bylo „nespravedlivé“, aby současné profesionálky nastupovaly proti soupeřkám, které prošly mužskou pubertou a mohou mít podle ní určitou fyzickou výhodu. Debata se vrací do popředí v době, kdy některé sportovní organizace stanovují nové limity pro účast transgender žen.

Hokejisté z NHL odmítnou jet na olympiádu, pokud led nebude bezpečný

Hráči zámořské NHL stále počítají s účastí na zimních olympijských hrách 2026 v Itálii, avšak vedení ligy zároveň varuje, že v případě nekvalitního či nebezpečného ledu mohou účast na turnaji odvolat. Uvedl to zástupce NHL Bill Daly, podle něhož je zatím situace předmětem intenzivního řešení. Dokáže Itálie zajistit kvalitní zázemí? Pokud ano, olympijský hokej nabídne skvělou podívanou. 
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama