8.6 C
    Úterý 23. dubna 2024

Kempes, Maradona, teď Messi. Argentina potřetí ve své historii vyhrála MS

64 zápasů mistrovství světa v Kataru je minulostí. Fotbaloví fanoušci po celém světě dnes sledovali závěrečnou bitvu mezi Francií a Argentinou. Vyhraje Messi, nebo Mbappé? Na tuto otázku už známe odpověď. Dramatický souboj ovládl až v penaltovém rozstřelu výběr Argetiny. Messi se tak zařadil po bok legend.

Obhájci titulu proti týmu, který ovládl mistrovství světa naposledy za dob Diega Maradony. Přesně tak vypadalo finále letošního mistroství světa v Kataru. Základní skupiny a vyřazovací fáze svedly do závěrečného utkání týmy Argentiny a Francie. A od začátku finálového klání se rozhodně bylo na co dívat.

První poločas vyšel lépe Argentině. Ta po gólech Messiho z kontroverzní penalty a Di Marii vedla o dva góly. Přidat mohla i další, to se ale bohužel pro jihoamerické fotbalisty nepovedlo. I tak ale poločas skončil pohodovým vedením Messiho a spol. A ani ve druhém poločase nic nenasvědčovalo tomu, že by se něco mělo měnit.

Jenomže to by nesmělo jít o fotbal. 80 a 81 jsou minuty, ve kterých se Francii podařilo zápas vyrovnat. V obou případech udeřil nakonec nejlepší střelec světového šampionátu Kylian Mbappé. Nejprve z penalty, pak parádní ranou na zadní tyč. Rázem bylo vyrovnáno a zničehonic došel finálový souboj do prodloužení.

Messi a Mbappé v hlavní roli

Prodloužení přineslo další velké drama. Nic se nedělo až do 108. minuty. Právě tehdy se udála první větší zajímavost. Messi procpal balon za záda Llorise, fandové ale na první pohled nevěděli, jestli míč přešel brankovou čáru. Až hlavní sudí rozhodl o tom, že se Argentina v prodloužení ujala vedení. To však věčně netrvalo.

Přesněji to 118. minuty. Ruka ve vápně, pokutový kop a Mbappého další gól. Přesněji třetí ve finále fotbalového mistrovství světa! A šlo se do penalt. V těch nakonec byli lepší Argentinci a zvítězili. Jihoamerická země ovládla světový šampionát potřetí ve své historii. A Messi? Ten úplně premiérově.

Navázal tak na své hvězdné krajany. V roce 1978 vedl tým kapitán Mario Kempes, v roce 1986 legendární Diego Maradona. Messi tak přidal do svého kabinetu poslední velkou trofej, která mu v kariéře zbývala.

Těsný únik Manchesteru United v semifinále FA Cupu zvyšuje tlak na Erika ten Haga

Manchester United se v nedělním semifinále FA Cupu jen těsně vyhnul šokující porážce s Coventry City. Zajistil si tak účast ve finále proti Manchesteru City. Přestože United v zápase zpočátku dominovali, inkasovali během dvaceti minut tři góly a dotlačili zápas na stadionu ve Wembley do prodloužení.

Velká cena Číny: Verstappen zvítězil, Perez viní safety car

Sergio Perez z Red Bullu vyjádřil po Velké ceně Číny svou frustraci a obviňuje safety car . Perez, který startoval do závodu z druhého místa za svým týmovým kolegou Maxem Verstappenem, nakonec skončil třetí poté, co Lando Norris z McLarenu využil safety car předjel ho.

Ženy mají v hokeji své místo

V neděli bylo potřeba prodloužení, než Danielle Serdachny vystřelila přes Aerin Frankelovou v oslabení a zajistila Kanadě vítězství 6-5 nad týmem USA o zlatou medaili na Mistrovství světa žen IIHF 2024 v Utice, New York. Jeden rok předtím Američanky triumfovaly na kanadské půdě.

Lando Norris: Když bude Verstappen vyhrávat, fanoušci se začnou nudit

Lando Norris z McLarenu prohlásil, že pokračující dominance Maxe Verstappena ve formuli 1 by mohla odradit fanoušky. Vyjádřil se tak po závodě, ve kterém si nizozemský jezdec zajistil další pole position pro nadcházející Velkou cenu Číny.