ŠipkyŠok. Van Gerwen na kolenou, UK Open opanoval anglický veterán Andrew Gilding

Šok. Van Gerwen na kolenou, UK Open opanoval anglický veterán Andrew Gilding

Nemožné se stalo možný, dvaapadesátiletý veterán šipkařských pódií Andrew Gilding opanoval turnaj UK Open. Ve finále porazil trojnásobného mistra světa Michaela van Gerwena, a získal tak svůj první major titul v kariéře. Během cesty za pohárem vyřadil například Adama Gawlase.

Andrew „Goldfinger“ Gilding se ještě donedávna nemohl účastnit všech turnajů profesionální šipkařské organizace PDC, neboť na konci roku 2018 přišel o Pro Tour kartu, která by jej k tomu opravňovala.

Jenže na Q-School 2021, tedy na třetí pokus, vybojoval status profesionála zpátky a vrátil se mezi elitu. Největším úspěchem od té doby bylo finále na jedné ze zastávek European Tour. Na Belgian Darts Masters 2022 hrál dokonce finále, tam však nestačil na Davea Chisnalla.

Největšího úspěchu v kariéře se tak dočkal až v roce následujícím. Gilding opanoval, nutno říci, že překvapivě, ale zaslouženě, major UK Open. Postupně vyřadil Darrena Webstera, Rickyho Evanse, Luka Woodhouse, Brendana Dolana a ve čtvrtfinále i Martina Schindlera.

V semifinále pak svedl souboj s Adamem Gawlasem, který, bohužel pro české fanoušky, ustál Andrew s přehledem a po výhře 11:6 jej čekala finálová bitva s těžkým kalibrem v podobě Michaela van Gerwena. Trojnásobného vítěze právě podniku UK Open.

Ale Andrew Gilding prokázal obrovský přehled a ledový klid. V dramatickém utkání, kde padlo celkem 13 maximálních náhozů a MVG zavřel „velkou rybu“, tedy 170, trefil „Goldfinger“ double 20 za stavu 10:10 z první šipky a mohl se radovat z největšího úspěchu v kariéře.

Jdu vyhrát i ostatní majory, hlásil šampion

Před finálovou bitvou hovořil pozdější vítěz i o atmosféře, jaká v Anglii panovala: „Postup do finále je fantastický. Cítím se na pódiu skutečně komfortně a výkřiky či hlasité chorály z publika mě nijak neovlivňují. Držím svou hru,“ sdělil „Goldfinger“ před duelem s van Gerwenem.

Po triumfu pak Andrew nejprve mluvil o svém výkonu: „Nemohu tomu uvěřit, nečekal jsem, že bych mohl turnaj vyhrát. Držel jsem si stálou výkonnost, nicméně nebyly to nějak zázračné šipky. Alespoň z mého pohledu,“ hodnotil svůj životní úspěch Gilding.

„Pomohlo mi to, že jsem přestal být líný, začal jsem hodně trénovat. A když vidím, že to přineslo své ovoce, budu pokračovat. Takže teď jdu vyhrát i všechny ostatní majory,“ uzavřel s úsměvem svou březnovou pohádku napsanou v Minehead nový šampion UK Open.

Nejčtenější tento týden

George Russell pod tlakem. Kimi Antonelli mu v Mercedesu nečekaně zatápí

Formule 1 řeší po třech závodech nečekané téma, a to interní souboj v Mercedesu. Zatímco George Russell měl být jasnou jedničkou, devatenáctiletý Kimi Antonelli mu bere body i pozornost a začíná přepisovat očekávaný scénář sezony.

Kučerov dal 400. gól, Tampa ale v Buffalu padla

Nikita Kučerov dosáhl v NHL na další velké jubileum. Ruský útočník vstřelil za Tampu Bay svůj 400. gól, jenže Lightning v důležitém souboji o čelo Atlantické divize prohráli v Buffalu 2:4. Sabres se tak na soupeře bodově dotáhli a dál zůstávají ve hře i o první místo ve Východní konferenci.

Nathan Aspinall znovu na vrcholu. V Mnichově otočil finále a slaví čtvrtý titul z European Tour

Britský šipkař Nathan Aspinall předvedl v Mnichově parádní obrat a ve finále German Darts Grand Prix porazil Dannyho Nopperta 8:5. Výkonem s průměrem přes 100 bodů potvrdil návrat do formy a přidal už čtvrtý triumf na European Tour.

Vydřený obrat a třetí titul, Bouzková uspěla v Bogotě

Marie Bouzková zvládla na antuce v Bogotě těžké finále s Pannou Udvardy a po obratu získala třetí titul na okruhu WTA. Česká tenistka po ztraceném prvním setu změnila hru, přidala na agresivitě a zápas převrátila ve svůj prospěch. Cenný týden pak podtrhl i posun ve světovém žebříčku, kde se vrátila na 24. místo.

Vladař dovedl Philadelphii k cenné výhře, Zacha se trefil po nahrávce Pastrňáka

Philadelphia zvládla důležitý duel s Bostonem a po výhře 2:1 po prodloužení si znovu pomohla v boji o play off. Daniel Vladař inkasoval jen jednou a patřil k hlavním postavám večera. Z českých hráčů se prosadili také Pavel Zacha, David Pastrňák a Jaroslav Chmelař.

Messi dal první gól na novém stadionu, Miami jen remizovalo

Inter Miami otevřelo nový stadion velkým večerem, ale bez velké tečky. Na Nu Stadium s kapacitou 26 tisíc diváků padl historicky první gól domácího klubu z kopačky Lionela Messiho, jenže vítězná premiéra se nekonala. Úřadující šampion MLS proti Austinu dvakrát dotahoval a nakonec bral jen remízu 2:2.

Barcelona vyhrála na Atléticu a po klopýtnutí Realu odskočila v čele ligy

Katalánský celek zvládl těžký večer v Madridu a po vítězství 2:1 navýšil náskok na první příčce už na sedm bodů. Barceloně pomohla i porážka Realu na Mallorce, sama se ale proti Atléticu na body pořádně nadřela. Dlouhou přesilovku nedokázala dlouho proměnit a rozhodnutí přinesla až smolná situace v samém závěru.

Bouzková je v Bogotě ve finále a může získat třetí titul

Marie Bouzková zvládla semifinále v Bogotě bez ztráty setu a po dvou letech si tam znovu zahraje o titul. Česká tenistka potvrdila roli nasazené jedničky, v Kolumbii zatím neprohrála ani jednu sadu a v neděli může vybojovat třetí trofej kariéry. Dobré zprávy přišly i od Sáry Bejlek, která po návratu na kurty znovu vyhrála zápas na okruhu WTA a posune se na nové kariérní maximum.

Nečas rozhodl v Dallasu a Canadiens dál rostou

Martin Nečas zařídil Coloradu cennou výhru 2:0 na ledě Dallasu. V závěru dal vítězný gól a pak ještě připravil pojistku pro Nathana MacKinnona. Do sobotního programu NHL se výrazně zapsal také Jaroslav Chmelař, který skóroval za Rangers. Dařilo se i českým brankářům, Karel Vejmelka pomohl Utahu a Jakub Dobeš zase podpořil rozjetý Montreal.

Vladař pomohl Philadelphii k cenné výhře, Dostál šestkrát inkasoval

Daniel Vladař zvládl důležitý zápas v boji o play off a dovedl Philadelphii k výhře 4:1 na ledě New York Islanders. Český brankář zapsal 21 zákroků a napravil poslední nepovedený start. Naopak Lukáš Dostál prožil těžší večer, při domácí porážce Anaheimu 2:6 se St. Louis pustil šest branek.

Hudáček ocenil přesilovky Třince po výhře nad Vary

Třinečtí hokejisté vstoupili do semifinále extraligy vítězně a po výsledku 3:1 proti Karlovým Varům udělali první krok k postupu. Ocelářům výrazně pomohly přesilovky, které v pravý čas zabraly, i když podle Libora Hudáčka nešlo o nic předem nalajnovaného. Soupeř totiž změnil způsob bránění a domácí museli reagovat za pochodu.

Sáblíková se rozloučí s fanoušky v Praze

Martina Sáblíková uzavře svou mimořádnou kariéru ještě jedním domácím momentem. Po oficiálním konci na ledě v nizozemském Heerenveenu chystá rozlučku i před českými fanoušky. Stane se hlavní tváří červnového festivalu Offseason v pražských Holešovicích.

Gerwyn Price slaví drtivé vítězství v Manchesteru

Velšský „Iceman“ Gerwyn Price předvedl dominantní výkon a ovládl devátý večer Premier League Darts. Turnaj v Manchesteru však kromě špičkových výkonů nabídl i vyhrocený střet mezi Lukem Littlerem a Gianem van Veenem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama