Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Karel Abraham vyměnil motorku za mikrofon a užívá si teď závody bez nervů

  Nedávno skončila sezona nejsledovanější a nejkvalitnější motocyklové soutěže planety – mistrovství světa silničních motocyklů. Už bez největší supestar Valentina Rossiho a jediným Čechem ve startovním poli. V kategorii Moto2 se o body pral Filip Salač. Pravidelnými účastníky závodů byla ale další parta z české kotliny, štáb Nova Sport v čele s bývalým jezdcem Karlem Abrahamem. Ten se na okruzích cítil jako ryba ve vodě a využíval svých skvělých kontaktů. Po sezoně poskytl rozhovor i pro Sports24.  

  Karle, jak hodnotíte letošní sezonu MotoGP?

  Letošní sezona MotoGP byla podle mě naprosto parádní, a to ve všech kategoriích. V královské kubatuře se bojovalo až do posledního závodu a byl to skvělý zážitek. Povedené sezona to byla i z pohledu Nova Sport. Byli jsme přítomní na spoustě závodů a myslím, že jsme pozvedli vysíláni o několik řádů výš. Nebo tedy alespoň věřím, že to naši diváci vidí stejně. Byli jsme několikrát dokonce i na gridu, měli jsme informace přímo ze zdrojů a také se u nás ukázala spousta zajímavých hostů. Ten úplně nejzajímavější byl Giacomo Agostini, legendární závodník, který posbíral nejvíc titulů mistra světa v historii.

  Co je pro vás největší překvapení, a naopak největší zklamání sezony?

  Velké překvapení byl zcela jistě pro všechny Bastianini. Nikdo asi nečekal, že by tento jezdec letos vyhrál závod MotoGP, natož hned několik.  Zklamáním je například odchod Remyho Gardnera. Podle mě by měl každý nováček dostat šanci alespoň dva roky, aby se stačil seznámit s motorkou, týmem atd.

  Titul pro Bagnaiu je něco speciálního pro Ducati i celou Itálii. Souhlasíte?

  To zcela určitě! Po 50 letech Ital na italské motorce. To je samozřejmě ohromná pecka! Ale Ducati navíc vyhrála ještě spoustu dalších kategorií a šampionátů. WSBK s Bautistou, ale třeba i CIV s Pirrem.

  Někdo říká, že MotoGP s Rosim a bez Rossiho je jiná soutěž, berete to taky tak nebo ani ne?

  Neřekl bych. Samozřejmě Rossi byl fenomenální jezdec a bude navždy legendou motorsportu. Nicméně na závody chodí pořád stejně lidí jako předtím a mají spoustu možností komu fandit. Navíc Rossi má v šampionátu vlastní tým VR46 a svěřence ze své akademie. Jeden se navíc letos stal mistrem světa, a to Pecco Bagnaia. Takže fandit určitě stále komu je.

  Jak hodnotíte sezonu pro Filipa Salače?

  Filip ukázal, že má na to jezdit v čele startovního pole. Sezona vůbec nebyla špatná. Navíc Filip dokonce vybojoval druhé místo v Thajsku. Filip by jen potřeboval ustálit své výkony a výsledky. Ale tohle byla první sezona a Filip si teprve zvykal.

  Jak to vidíte dál s českými jezdci? Je tam nějaký potenciál mít v seriálu dalšího krajana?

  Potenciál věřím, že je. Nejsem si ale jistý, jestli v blízké době. Byl bych za to ale moc rád. Potřebujeme jezdce v Moto3, samozřejmě v Moto2 máme Filipa, no a byla by pecka do budoucna mít někoho v MotoGP.

  Co MotoGP a Česko? Je tam nějaká naděje pořádat závody zase u nás?

  Byl bych za to strašně moc rád, ale nadějně to moc nevidím. Bohužel se Dorně (pořadatel MS) a okruhu nepodařilo domluvit se státem na pokračováni GP. Nechat si takhle utéct takovou příležitost je ohromná škoda, ale už se stalo. Dnes bychom museli žádat jako nový okruh a podmínky jsou velmi tvrdé.

  Přesedlal jste z motorky do komentátorské kabiny. Co je lepší, co vás baví víc?

  Samozřejmě, že závodění bylo skvělé a moc rád na to vzpomínám. Komentovaní je ale zase pohodička, a hlavně bez nervů. Ted přijedu na závody v pátek, popovídám s lidmi v paddocku a pak v klidu odkomentujiž víkend. Žádný velký stres, a to je paráda.

  Kdo bude podle vás zářit v roce 2023 a na co se nejvíc těšíte?

  Těším se na souboje mezi Bagnaiou a Bastianinim. Mám takový zvláštní pocit, že tam nebude úplně harmonické soužití. Ale uvidíme. Do boje o titul se určitě zapojí také Quartararo, takže si myslím, že příští sezona bude opět napínavá! A samozřejmě se taky těším na výsledky Filipa. Bude to jeho druhá sezona. Zná už tratě, tým a taky motorku, tak věřím, že to bude stát za to!

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.