6.6 C
Czech
Pátek 5. prosince 2025
Zimní sportyProstě jsem jela, smála se po triumfu Markéta Davidová. Žlutý trikot drží...

Prostě jsem jela, smála se po triumfu Markéta Davidová. Žlutý trikot drží i po sprintu

Tento víkend se startuje na trati v Östersundu biatlonová sezona. Ta se letos nese v duchu příprav na olympijské hry, které proběhnou během února v Pekingu. Formu ladí také české zástupkyně, a pokud se jim bude dařit jako teď ve Švédsku, máme se na co těšit. Markéta Davidová včera vyhrála vytrvalostní závod a žlutý trikot má také po dnešním sprintu.

Před pár lety se v médiích psalo o tom, že biatlonistka Markéta Davidová má být novou českou star. Proroci měli jasno už tehdy a k jejich štěstí teď sama závodnice jejich slova potvrzuje. Na trati ve Švédsku, kde se tento víkend jede úvodní podnik sezony, zatím exceluje.

Davidová se včera postavila na start vytrvalostního závodu. Sázkové kanceláře při vypisování kurzů daly české jezdkyni hodnotu 20, ona ale i tak dokázala vyhrát. Zdobila ji skvělá střelba, ale také rychlost. Právem se tak ujala žlutého dresu pro nejlepší biatlonistku šampionátu.

„Sama nevím, jak se mi to povedlo, ale je to určitě fajn pro hlavu, jen musíme makat dál. Vleže se mi střílelo dobře, vestoje jsem si ránami jistá nebyla, ale jsem ráda, že spadly,“ pronesla rodačka z Janova nad Nisou. Druhá Hauserová ztratila na Češku dlouhých 1,17 vteřiny.

Jak cesta k triumfu probíhala? „Musím říct, že jsem tak bojovala sama sebou na trati a všude okolo, že mě ta střelba nějak nevzrušovala. Prostě jsem jela a nechávala to být,“ usmívala se Davidová, která vyhrála ve Světovém poháru podruhé v kariéře. Formu chtěla potvrdit i v dnešním sprintu.

A to se jí podařilo, dres Davidová uhájila.

Ve sprintu dojela patnáctá

Davidová a její kolegyně ještě ani nestačily vstřebat parádní sobotu, už dnes se ale hlásily na startu sprintu. Tam se české barvy také chtěly vyšplhat k těm nejvyšším příčkám, tentokrát to ale nešlo podle představ. Lídryně Světového poháru jednou minula a v běhu strádala.

„Se střelbou jsem asi spokojená. Ta jedna rána mě mrzí, ale vím kde byla. Běh je ale ještě takový pomalý. Musíme asi za týden vymyslet, jak zrychlit o minutu. To je mazec, jak jsou soupeřky jinde,“ řekla v rozhovoru pro Českou televizi.

Celkové 15. místo ji ale mrzet nemusí. Davidová uhájila žlutý dres a dál kraluje pořadí. Parádní výkon předvedla ve sprintu také Eva Puskarčíková, která bezchybně střílela a dojela 11., Jislové patřilo po konci závodu 18. místo. Skvělé!

Vytrvalostní závod – ženy na 15 km:

  • 1. Davidová (ČR) 42:43,5 (0 trest. minut), 2. Hauserová (Rak.) -1:17,7 (1), 3. Herrmannová (Něm.) -1:23,0 (1), 4. Alimbekavová (Běl.) -1:46,0 (2), 5. Nigmatullinová (Rus.) -2:04,0 (1), 6. Lunderová (Kan.) -2:05,2 (1), 7. Kalkenbergová (Nor.) -2:25,0 (1), 8. Rezcovová (Rus.) -2:27,7 (1), 9. Weidelová (Něm.) -2:28,6 (0), 10. Röiselandová (Nor.) -2:38,1 (3), …33. Charvátová -4:20,8 (4), 58. Jislová -5:37,7 (4), 63. Vinklárková -5:43,6 (3), 69. Puskarčíková (všechny ČR) -5:58,1 (4).

Sprint – ženy:

  • 1. H. Öbergová (Švéd.) 19:01,5 (0), 2. Chevalierová-Bouchetová (Fr.) -11,3 (0), 3. Röiselandová (Nor.) -15,4 (1), 4. Alimbekavová (Běl.) -18,0 (0), 5. Solaová (Běl.) -27,3 (1), 6. Braisazová-Bouchetová (Fr.) -35,9 (1), 7. Preussová (Něm.) -38,8 (1), 8. E. Öbergová -38,9 (2), 9. Perssonová (obě Švéd.) -47,1 (1), 10. Lienová (Nor.) +50,9 (0), 11. Puskarčíková -52,8 (0), …15. Davidová -59,8 (1), 18. Jislová -1:06,5 (0), 29. Vinklárková -1:30,8 (0), 54. Charvátová (všechny ČR) -2:02,2 (3).
Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Minkkinen slaví první triumf, Charvátová končí čtrnáctá

Lucie Charvátová obsadila ve sprintu Světového poháru v Östersundu čtrnácté místo a po delší době měla blízko k čisté střelbě. Závod ovládla Suvi Minkkinen, která si připsala první individuální vítězství kariéry. České biatlonistky bodovaly díky Charvátové, Markétě Davidové a Tereze Voborníkové, i když žádná z nich se na tratích ve Švédsku necítila úplně silná.

McLaren je připraven v Abú Dhabí hodně taktizovat. Piastri může hrát klíčovou roli v Norrisově boji o titul

Tým McLaren připouští, že při finále sezony Formule 1 v Abú Dhabí sáhne k týmovým pokynům, pokud to pomůže Landu Norrisovi získat vysněný titul mistra světa. Vedení stáje přitom zdůrazňuje, že podobný zásah přichází v úvahu pouze tehdy, když bude jasné, že Oscar Piastri už matematicky nemůže bojovat o celkové prvenství.

Zacha dvěma góly táhl Boston, Nečas jen zmírnil porážku Colorada

Pavel Zacha dvěma zásahy nasměroval Boston k výhře 5:2 nad St. Louis a ukončil dlouhé čekání na gól. Martin Nečas si připsal gól a asistenci, jeho Colorado však na ledě New York Islanders prohrálo 3:6. V Edmontonu zařídil Connor McDavid hattrickem a asistencí drtivou výhru 9:4 nad Seattlem. Výrazně se připomněli také další hvězdy jako Leon Draisaitl nebo Artěmij Panarin.

Dalton Smith zabojuje o světový titul. Duel s Matiasem proběhne i přes pozitivní dopingový nález

Britský talent Dalton Smith pokračuje ve své cestě za světovým titulem WBC v superlehké váze, i když jeho soupeř Subriel Matias čelí nepříjemné dopingové aféře. Oba boxeři se mají utkat 10. ledna v New Yorku a podle všeho se tento termín nezmění. Rozhodnutí WBC umožnit duel i přes pozitivní nález vyvolalo v boxerské komunitě vášnivou debatu. Je to správná cesta?

Knedlovi utekla medaile o setiny, Janíčková dokončila polohovku šestá

Miroslav Knedla znovu posunul český rekord na stovce polohově a skončil pátý, Barbora Janíčková vzala ve stejné disciplíně šesté místo. Oba předvedli kvalitní časy, ale na pódium to nestačilo. Knedla zároveň zářil i na znakařské stovce, kde se jako první Čech dostal pod hranici padesáti sekund a prošel do finále společně s Janem Čejkou. V závodě na 200 metrů prsa slaví postup do finále Kristýna Horská, Matěj Zábojník uzavřel soutěž na čtrnácté příčce.

Čisté konto pro Vejmelku a vítězné nájezdy pro Dobeše

Karel Vejmelka zažil jeden z nejlepších večerů sezony a v Anaheimu zlikvidoval všech 27 střel. Utah díky tomu smetl domácí Ducks 7:0. V českém brankovišti se dařilo také Jakubu Dobešovi, který dovedl Montreal k výhře 3:2 po nájezdech nad Winnipegem. Oba gólmani tak potěšili české fanoušky ve středečním programu NHL.

Kimi Antonelli pod palbou nenávistných vzkazů. F1 volá po ochraně sportovců

Devatenáctiletý nováček Mercedesu Kimi Antonelli se po Velké ceně Kataru stal terčem online urážek, které zahrnovaly i výhrůžky smrtí. Důvodem byl závěr závodu, v němž ho Lando Norris na čerstvějších pneumatikách předjel. Fanoušci, nespokojení s výsledkem, zahltili sociální sítě italského jezdce stovkami agresivních komentářů.

Volby prezidenta FIA proběhnou podle plánu, přestože čelí právnímu napadení

Nadcházející prezidentské volby Mezinárodní automobilové federace FIA se uskuteční příští týden podle harmonogramu, a to i přes probíhající právní řízení, které by mohlo výsledky v příštím roce zvrátit. Neobvyklé ustanovení volebních pravidel totiž znemožnilo, aby proti současnému šéfovi Mohammedu Benovi Sulayemovi 12. prosince kandidoval kdokoli další.

Írán se po hrozbě bojkotem nakonec zúčastní losování mistrovství světa

Írán nakonec na páteční los fotbalového Mistrovství světa 2026 v USA dorazí, i když ještě tento týden hrozil bojkotem. Spor o víza ale zásadně zredukoval počet členů íránské delegace a znovu ukázal, jak citlivé jsou vztahy mezi oběma zeměmi.

Národní tým posílí Červenka i Kaše, o nominaci stále probíhá boj. Rozhodne se po Švýcarských hrách

Českou hokejovou reprezentaci čekají příští týden Švýcarské hry, na které trenér Radim Rulík povolal silnou sestavu včetně kapitána Romana Červenky, Ondřeje Kaše či Jana Rutty. Do nominace se vrací dvanáct čerstvých mistrů světa z Prahy a o šanci popere se i brankářský nováček Nick Malík z Plzně. Rulík zároveň otevřeně přiznává, že už má jasnější představu o olympijské soupisce pro Milán, a část kádru tvoří i šest hráčů z NHL.

Tiger Woods se po operaci zad zotavuje pomalu. Termín návratu je neznámý

Tiger Woods má za sebou další operaci zad a tentokrát se rekonvalescence vleče pomaleji, než doufal. Padesátku oslaví s putterem v ruce, ale zatím jen na tréninkovém greenu. O návratu na PGA Tour mluví opatrně a připouští, že je „ještě hodně daleko“ od plánování turnajového kalendáře.

Zacha asistoval, Boston v Detroitu znovu padl o gól

Pavel Zacha zapsal v úterním programu NHL jednu asistenci. Boston však i přes jeho přihrávku v poslední minutě nedotáhl stíhací jízdu a prohrál v Detroitu 4:5. Colorado dál dominuje soutěži, tým Martina Nečase zdolal Vancouver 3:1 a opřel se o dva góly Nathana MacKinnona. Dramatické momenty nabídly i další duely, včetně návratu brankáře Cartera Harta do NHL či první kariérní trefy dvojice mladíků v dresu Nashvillu.

Skandál na poslední chvíli. Janibek Alimkhanuly neprošel testem na drogy 

Boxerský svět zasáhla krátce před víkendovým galavečerem nečekaná zpráva. Kazachstánský šampion Janibek Alimkhanuly neprošel antidopingovou kontrolou a jeho očekávaný unifikační souboj s Erislandym Larou tak dostal zásadní trhlinu.

Sporná penalta rozohnila Tottenham. Frank obvinil VAR z chyby

Trenér Tottenhamu Thomas Frank měl po divokém utkání na St. James’ Parku jasno: VAR podle něj neměl v závěru vůbec zasahovat. Spurs nakonec díky akrobatickému zásahu Cristiana Romera v nastavení urvali remízu 2:2, ale horké téma večera se točilo kolem penalty, kterou Newcastle dostal v 86. minutě.

Wierer ovládla vytrvalost v Östersundu, Voborníková brala body

Italka Dorothea Wierer vyhrála vytrvalostní závod biatlonistek v Östersundu. V cíli porazila Finku Sonju Leinamova o tři desetiny sekundy. Francouzka Camille Bened uzavřela stupně vítězů. Češky tentokrát nedosáhly na první dvacítku pořadí, nejlepší Tereza Voborníková skončila čtyřiadvacátá.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama