ZajímavostiPřípad „Maradona“ pokračuje. Sedm zdravotníků obviněno z úmyslného zabití

Případ „Maradona“ pokračuje. Sedm zdravotníků obviněno z úmyslného zabití

Fotbalový kouzelník Diego Armando Maradona je v Argentině více než legendou a jeho smrt vyvolává i po půl roce stále spoustu otazníků. Tlak veřejnosti donutil prošetřit okolnosti a dvacetičlenná lékařská rada teď přišla s tvrdým verdiktem: za úmyslné zabití je obviněno sedm lidí.

Mistr světa 1986 a jeden z nejlepších fotbalistů všech dob zemřel loni v listopadu krátce po šedesátých narozeninách na zástavu srdce, podle nemocnice způsobenou akutním plicním edémem. Rodina se ale nechtěla s lékařskou zprávou smířit, přidaly se demonstrace fanoušků a státní zastupitelství na předměstí Buenos Aires se pustilo do vyšetřování.

Závěry dvacetičlenné komise se dostaly na světlo a výsledkem je obvinění z úmyslného zabití. Mezi obviněnými jsou Leopoldo Luque, který dva týdny před úmrtím Maradonovi operoval mozek, psychiatrička Agustina Cosachová, dvě sestřičky, koordinátor sestřiček, doktor a psycholog.

Zdravotníkům teď hrozí 8 až 25 let odnětí svobody za zabití s možným úmyslem, tedy jestli se vina skutečně prokáže. Obžalovaní nesmí opustit zemi a mají se v období od 31. května do 14. června dostavit k dalšímu vyšetřování.

Spis má 70 stran!

Spis má 70 stran a podle něj nechali lékaři Maradonu minimálně 12 hodin před smrtí napospas osudu. Pokud by prý dostal odpovídající péči, měl by větší šanci na přežití. Prokurátoři dospěli k tomu, že Maradonova smrt nebyla důsledkem zanedbání povinné péče, ale že ošetřující lékaři věděli, že bývalý fotbalista zemře a neudělali nic, aby tomu zabránili.

Maradona, který trpěl problémy s ledvinami, játry a srdcem, zemřel na infarkt tři týdny poté, co podstoupil operaci kvůli krvácení do mozku.

Fotbalový génius, ale také psanec a vyvrhel. Spousta fanoušků je dodnes schopná u piva se pohádat, jestli byl největší fotbalista všech dob Maradona nebo Pelé. Právě hvězdný Brazilec o něm prohlásil: „Kdo viděl Diega hrát, musel ho milovat. Kdo ho viděl žít, musel nad ním plakat.“

O jeho fotbalovém umění se pějí ódy. Argentinský internacionál Batistuta zase vystihl rozdíl mezi Messim a Maradonou: „Messi je próza a patří mu celé hřiště. Maradona byl ale poezie a patřil mu celý stadion.“

Maradona miloval balón, ale bohužel také večírky, ženy, alkohol a drogy. Během angažmá v milované Neapoli se spolčil s tamní mafií a drogy mu přerostly přes hlavu. Ze závislosti už se nikdy nedostal, střídal lepší období s horšími, tloustnul a hubnul, pobýval střídavě doma i v nemocniční péči. Skonal v šedesáti letech a všichni se shodují, že zbytečně brzy.

Nejčtenější tento týden

Liga mistrů nabídne šlágry už v ligové fázi. PSG čekají City, Villa i Barcelona

Nový ročník Ligy mistrů slibuje mimořádně atraktivní duely už během ligové fáze. Obhájce trofeje Paris Saint-Germain narazí na Manchester City, Aston Villu i Barcelonu, zatímco Arsenal čekají Real Madrid a Bayern Mnichov. Anglické kluby dostaly při losu pořádně náročný program.

Mikaela Mayer proti Chantelle Cameron slibuje boxerskou válku. Do hry se vložila i stará rivalka Baumgardner

Birmingham čeká v sobotu jeden z největších zápasů současného ženského boxu. Mikaela Mayer a Chantelle Cameron se utkají v souboji šampionek, který má podle obou všechny předpoklady stát se zápasem roku. Před duelem se navíc nečekaně připomněla Alycia Baumgardner, dávná rivalka Mayer.

Bartůňková zvládla české drama a v Monterrey si zahraje o finále

České derby ve čtvrtfinále turnaje v Monterrey nabídlo téměř tříhodinovou bitvu. Nikola Bartůňková porazila Darju Viďmanovou 6:4, 6:7, 6:3 a pokračuje v povedeném tažení Mexikem. O největší finále své dosavadní kariéry si zahraje s nasazenou dvojkou Elise Mertens.

Jablonec skolil Rangers po penaltách a slaví postup do Konferenční ligy

Jablonec se postaral o jeden z největších evropských večerů ve své historii. Severočeši v odvetě 4. předkola Konferenční ligy porazili Glasgow Rangers 1:0 a smazali manko z prvního utkání. Proti slavnému soupeři byli aktivnější a dlouhé pasáže zápasu ovládali. Vachtang Čanturišvili poslal duel do prodloužení a po něm přišly na řadu penalty. V rozstřelu podržel domácí brankář Jan Hanuš a postupový pokus proměnil Jan Chramosta. Jablonec zvítězil 4:3 a zahraje si hlavní fázi soutěže.

Vítězná tečka za skupinou, Češky si poradily s Bulharskem

České volejbalistky zakončily základní skupinu mistrovství Evropy v Brně vítězně. Bulharsko porazily 3:0 po setech 28:26, 25:19 a 25:19. Domácí výběr přitom v úvodní sadě ztrácel až devět bodů. Češky obsadily ve skupině B druhé místo se čtyřmi výhrami z pěti utkání. V pondělním osmifinále se v Brně utkají se Švédskem.

Pogačar znovu kraloval na Vueltě a třetí výhrou zvýšil náskok

Tadej Pogačar dál vládne letošní Vueltě. Slovinský cyklista ovládl šestou etapu z Alcossebre do Castelló a připsal si už třetí vítězství během prvních šesti dnů. Ve finiši porazil Enric Mas, který se posunul na druhé místo celkového pořadí. Pogačar před ním vede o 3 minuty a 34 sekund. Primož Roglič už ztrácí 4 minuty a 21 sekund.

UEFA chystá trestní oznámení na šéfa FIFA Infantina

Spor mezi dvěma nejmocnějšími fotbalovými organizacemi dál sílí. UEFA připravuje ve Švýcarsku trestní kroky proti prezidentovi FIFA Giannimu Infantinovi. Důvodem je jeho plán prodat soukromým investorům část práv spojených s mistrovstvím světa a dalšími soutěžemi. Investoři měli za dvacetiprocentní podíl zaplatit 4,2 miliardy dolarů, tedy téměř 87 miliard korun. Infantino po ostré kritice od záměru ustoupil.

Liverpool rozjíždí další megatransfer. Za Barcolu má zaplatit 120 milionů liber

Liverpool je blízko dalšího obřího nákupu. S Paris Saint-Germain se měl předběžně dohodnout na přestupu Bradleyho Barcoly za 120 milionů liber. Transfer ještě není definitivně uzavřený, oba kluby ale po dlouhých jednáních našly společnou řeč ohledně ceny.

Česká fantazie v New Yorku, Muchová s Menšíkem slaví grandslamový titul

Karolína Muchová a Jakub Menšík slaví životní úspěch. Česká dvojice ovládla smíšenou čtyřhru na US Open a získala svůj první grandslamový titul. Ve finále v New Yorku porazila Belindu Bencic a Flavia Cobolliho 6:3, 1:6 a 10:6. Za triumf si Češi rozdělí také prémii ve výši jednoho milionu dolarů.

Brennan na Vueltě znovu dominoval ve spurtu a slaví druhou výhru

Matthew Brennan dál prožívá mimořádný debut na Grand Tour. Jednadvacetiletý britský cyklista ovládl hromadný dojezd páté etapy Vuelty a připsal si už druhé vítězství v letošním ročníku. V Roquetes vytěžil maximum z perfektní práce týmu Visma Lease a Bike. Červený trikot bez problémů udržel Tadej Pogačar.

Manchester City utrácí ve velkém. Za osmnáctiletý supertalent poslal do Lille téměř 86 milionů liber

Manchester City pokračuje v mohutné přestavbě kádru. Anglický velkoklub získal z Lille teprve osmnáctiletého záložníka Ayyouba Bouaddiho, za kterého může zaplatit až 85,6 milionu liber. Marocký reprezentant se tím stal nejdražším teenagerem v historii Premier League.

Serena Williams se vrátila na US Open. Po boku Alcaraze rozbouřila zaplněný Arthur Ashe Stadium

US Open nabídl tenisovým fanouškům nečekanou podívanou. Serena Williams se po čtyřech letech vrátila na domácí grandslam a v novém formátu smíšené čtyřhry vytvořila hvězdný pár s Carlosem Alcarazem. Zaplněný Arthur Ashe Stadium jejich cestu sledoval až do čtvrtfinále.

Bartůňková zvládla noční bitvu v Monterrey, uspěla také Viďmanová

České tenistky v Monterrey pokračují vítězně. Nikola Bartůňková se pořádně nadřela proti En Shuo Liang z Tchaj wanu, ale po téměř třech hodinách slavila postup do čtvrtfinále. Dvacetiletá Češka zvítězila 6:7, 7:5 a 6:4. Úspěšně vstoupila do hlavní soutěže také Darja Viďmanová. Australanku Kimberly Birrell porazila 7:6 a 6:3 a stále může dojít na ryze český souboj.

Češky zvládly bitvu s Ukrajinou a slaví postup do osmifinále ME

České volejbalistky mají na domácím mistrovství Evropy jisté osmifinále. V Brně porazily Ukrajinu 3:1 na sety a ve čtvrtém utkání skupiny si připsaly třetí vítězství. Ve čtvrtek je čeká Bulharsko. Proti němu budou hájit druhé místo, které může znamenat příznivější výchozí pozici pro play off.

Siniaková s Pattenem vyřadili hvězdné duo Sabalenka a Djokovič

Kateřina Siniaková a Henry Patten zvládli na US Open velkou výzvu. V prvním kole smíšené čtyřhry porazili turnajové jedničky Arynu Sabalenka a Novaka Djokoviče 1:4, 4:2, 10:2. Po nepovedeném začátku předvedli výrazný obrat a postoupili do čtvrtfinále. Mezi nejlepší osmičku prošli také Jakub Menšík s Karolínou Muchovou.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama