4.7 C
    Sobota 27. dubna 2024

Němci přežili vlastní smrt a děkují katům z Japonska. Skupina E je stále otevřená

Po prvním utkání a porážce s Japonskem doufalo Německo v souboji se Španělskem v body. Ty potřebovalo vzhledem k postavení ve skupině a vyhlídkám na postup jako sůl. Proti evropským kolegům nakonec Němci urvali bod jeden, což znamená, že ve skupině E stále mohou putovat do další fáze turnaje všechny čtyři týmy.

Od triumfu na mistrovství světa v roce 2014 se Německu na světových šampionátech zatím nevede podle představ. Před čtyřmi lety v Rusku vypadlo ze zdánlivě jednoduché skupiny se Švédskem, Mexikem a Jižní Koreou, skončilo se třemi body poslední, a po dvou zápasech je to bída také v letošním roce.

Do Kataru odjíždělo Německo plné sebevědomí. Chtělo dát zapomenout na výbuch v Rusku, hned v prvním zápase s Japonskem ale narazilo. Gól, obrat, prohra. Druhé utkání se Španělskem tak chtělo zvládnout za každou cenu. Jenomže v prvním poločase kvůli ofsajdu přišlo o úvodní gól, ten druhý pak měl na svědomí soupeř. A ten už platil.

Na trefu Moraty ze 62. minuty ale reprezentace od západních hranic s Českou republikou dokázala o dvacet minut později odpovědět. Střídající Füllkrug vyrovnal na konečných 1:1 a zařídil Německu bod. Bod, který se může časem ukázat jako zlatý, Japonsko totiž nedokázalo navázat na úvodní výhru a padlo s Kostarikou.

„Žijeme, to je sakra důležité. A já si dokonce myslím, že postoupíme,“ pronesl po zápase kapitán a gólman Manuel Neuer.

Postoupit mohou všichni

Tabulku skupiny E vede se čtyřmi body Španělsko, druhé je Japonsko se třemi body, stejně jich má také Kostarika, která včera z jediné střely do prostoru branky vydolovala nad Japonci tři body. Německo má jeden bod a je poslední, pokud ale Japonsko neporazí Španělsko a samo vyhraje nad Kostarikou, do další fáze turnaje postoupí.

„Je neskutečné, jak se s tím kluci poprali a čeho dosáhli. Jsem na ně hrdý. Máme na hřišti válečníky, kteří hrají srdcem. Pokud výkon zopakujeme, budeme hrát ve velké intenzitě a získáme ještě trochu víc sebevědomí, možné je všechno,“ chválil svůj tým kouč Hansi Flick.