14.7 C
Czech
Úterý 24. března 2026
HokejOsud Slováků zpečetil gól do prázdné. Dobrý výkon nestačil, o krok blíž...

Osud Slováků zpečetil gól do prázdné. Dobrý výkon nestačil, o krok blíž ke zlatu je Finsko

Slovenský národní tým se na olympijských hrách v Pekingu natahoval po senzaci, bohužel pro něj se ale nakonec do finále neprobojoval. Vyrovnanou partii rozhodly celkem dva góly a oba na straně Slovenska. Po závěrečném tlaku hokejistů se znakem země našich východních sousedů na dresech dali Finové gól do prázdné. O zlatou medaili si zahrají podruhé ve své historii.

Kletba slovenského hokeje stále ne a ne povolit. Už, už to vypadalo, že by Slováci mohli přepsat dějiny a premiérově postoupit do finále olympijských her, tak se ale nakonec nestalo. Vynikající turnaj, vyřazení Spojených států amerických, pak konec v semifinále. Dál jde národní tým Finska.

Byla to pohádka, která však tentokrát dobrý konec neměla. Slovensko překvapilo, ve skupině sice prohrálo dva ze tří zápasů, ve vyřazovací fázi ale rozjelo stroj, který nedokázalo zastavit Německo ani USA. Jednomu soupeři dali výprask, ten druhý porazili na nájezdy.

Recept na obranu Finska nenalezen

Hlavně triumf nad Spojenými státy, které na turnaji do té doby neprohrály a porazily třeba Kanadu, bude ve vzpomínkách všech hráčů i fanoušků ještě nějakou dobu. Na co by ale všichni raději zapomněli, je semifinále. Ne tak ani kvůli hře, ale kvůli výsledku. Slovákům gól zkrátka nebyl souzený.

„Určitě to nebude nejlehčí cesta do finále. Slovensko má dobrý tým a bude to velice těžký zápas. Musíme se na něj pořádně připravit,“ říkal ještě před zápasem finský Miro Aaltonen. A to se jemu i jeho krajanům povedlo. Finsko těžilo zejména z nepropustného obranného valu.

Do vedení se finský tým prostřílel po necelých 16 minutách a vedení už nepustil. Naopak, nefauloval, Slovákům nenabídl ani jednu přesilovou hru, vyhrával vhazovaní a zejména bránil. Slovensko sice vypálilo směrem k brance Finska hned 28 projektilů, v síti ale neskončil ani jeden jediný. Finsko naopak přidalo pojistku ještě pár vteřin před koncem do prázdné branky.

O přepisu hokejových dějin tak musejí Slováci snít dál. Svým letošním výkonem navázali na úspěch z Vancouveru před 12 lety, kdy v semifinále prohráli s Kanadou a v boji o třetí místo nestačili právě na Finsko. Teď budou chtít medaili stůj co stůj.

Kdo bude stát proti? Jeden z dvojice Rusko a Švédsko, jejichž zápas je na programu odpoledne. Duel budou napjatě sledovat i Finové, kteří mají stříbrné kovy z olympijských her celkem dva, v jednom případě se však místo finále hrála finálová skupina. O zlato, které ještě nikdy nevyhráli, budou hrát podruhé v historii.

Nejčtenější tento týden

Šulc poprvé ovládl anketu Fotbalista roku

Pavel Šulc prožil mimořádný rok a dočkal se dalšího velkého ocenění. Ofenzivní záložník Lyonu poprvé vyhrál anketu Fotbalista roku, v níž s velkým náskokem předčil Patrika Schicka i Ladislava Krejčího. Po přestupu do Francie navíc rychle potvrdil, že umí obstát i na vyšší úrovni.

Jannik Sinner přepsal dějiny. Překonal rekord v počtu vyhraných setů

Italský tenista Jannik Sinner je ve fantastické formě. Na turnaji Miami Open nejen postoupil do osmifinále, ale zároveň překonal rekord Novaka Djokoviče v počtu vyhraných setů v řadě na turnajích Masters 1000. Znovu tak potvrdil, že patří mezi největší hvězdy současného tenisu. 

Ottawa uspěla na ledě Rangers a dál živí naději na play off

Senators vyhráli v jediném pondělním zápase NHL na ledě NY Rangers 2:1 a v tabulce Východní konference zůstali ve hře o divokou kartu. Newyorský celek prožil další nepovedený večer, doma vyslal na branku jen devět střel a neoslavil ani tisící zápas Mikaa Zibanejada v NHL.

Jake Paul vyhlíží velkou výzvu. Francis Ngannou je další na řadě

Kontroverzní influencer a boxer Jake Paul se po těžkém zranění vrací do hry. Navzdory zlomené čelisti z posledního zápasu už vyhlíží další velké jméno, a to rovnou bývalého šampiona UFC Francise Ngannoua, kterého ostře kritizuje.

Krejčí se stal kapitánem české reprezentace

Česká fotbalová reprezentace má před baráží o mistrovství světa nového kapitána. Pásku převzal Ladislav Krejčí, který patří mezi přirozené lídry týmu už delší dobu. Trenér Miroslav Koubek tak před duelem s Irskem udělal důležité rozhodnutí a naznačil, že změna nebude jen krátkodobá.

Luke Humphries zvítězil na Belgian Darts Open

Luke Humphries ovládl Belgian Darts Open a připsal si už devátý titul na European Tour. Po finálové výhře nad Jonnym Claytonem však zaujal i svým humorem, když s nadsázkou poznamenal, že v éře Luka Littlera mu možná připadne „jen“ role světové dvojky.

Nečas znovu úřadoval, Vejmelka pomohl Utahu k cenné výhře

Martin Nečas znovu ukázal výbornou formu. Při výhře Colorada 3:2 po prodloužení na ledě Washingtonu připravil dva góly a v produktivitě se dotáhl na Davida Pastrňáka. Výrazný večer prožil také Karel Vejmelka, který 33 zákroky pomohl Utahu k triumfu 4:3 po prodloužení nad Los Angeles.

Amálie Švábíková získala na halovém mistrovství světa bronz

Česká atletika má z halového mistrovství světa v Toruni druhou medaili. O cenný kov se postarala tyčkařka Amálie Švábíková, která po čistém výkonu do 470 centimetrů vybojovala bronz. Na stupních vítězů se zařadila po bok Angelica Moser a Imogen Ayris, zlato si odvezla Molly Caudery.

Lehečka v Miami poprvé prošel do osmifinále

Jiří Lehečka zvládl v Miami další důležitý krok. Ve třetím kole porazil domácího Ethana Quinna 6:3 a 7:6, navázal na povedený výkon na servisu a na floridském Masters si poprvé v kariéře zahraje osmifinále. Český tenista tak potvrdil, že i proti rozjetému soupeři umí udržet klid v klíčových chvílích.

Manuel vyhrála halové mistrovství světa na 400 metrů

Lurdes Gloria Manuel v Toruni potvrdila, že patří mezi největší talenty české atletiky. Dvacetiletá čtvrtkařka doběhla pro zlato v osobním rekordu 50,76 sekundy a ukončila osmileté čekání české výpravy na medaili z halového světového šampionátu. Česká atletika má navíc po dlouhých letech další ženskou světovou šampionku.

Pastrňák gólem a jubilejní asistencí řídil výhru Bostonu

David Pastrňák pomohl Bostonu gólem a asistencí k vítězství 4:2 na ledě Detroitu. Český útočník zároveň dosáhl na metu 500 asistencí v NHL a zařadil se mezi šestici českých hráčů, kterým se to povedlo. Výrazný večer prožil také Daniel Vladař, jenž dovedl Philadelphii k výhře nad San Jose.

Růžička přepsal rekord play off

Martin Růžička prožil v Hradci Králové večer, který se v extraligovém play off zapíše do historie. Kapitán Třince si při výhře 3:2 po prodloužení připsal asistenci u rozhodujícího gólu Miloše Romana a dostal se na 134 bodů ve vyřazovací části samostatné české extraligy. Na čele historického pořadí se dotáhl na Ondřeje Kratěnu a díky vyššímu počtu gólů se posunul před něj.

James a Durant přepsali historické tabulky NBA

LeBron James a Kevin Durant prožili v NBA noc, která se zapisuje do kronik. James se stal novým rekordmanem ligy v počtu zápasů v základní části. Durant se zase posunul před Michaela Jordana na páté místo historické tabulky střelců. Oba milníky navíc přišly ve vítězných zápasech jejich týmů.

Sinner v Miami vyrovnal Djokovičův rekord

Jannik Sinner vstoupil do turnaje v Miami přesně tak, jak si přál. Damira Džumhura porazil hladce 6:3 a 6:3 a ani na chvíli nepustil zápas do větších komplikací. Po triumfu v Indian Wells tak zvládl i rychlý přesun na další velký turnaj a potvrdil, že v úvodu amerického jara drží mimořádně vysoký standard.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama