Více
  0.6 C
  Czech
  Úterý, 25 ledna, 2022

  Dračí kluziště, Ledová kostka nebo Sněžný park. Areály pro hry v Pekingu oplývají krásou

  Reklama

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Zimní olympijské hry jsou již za dveřmi. Proto by se slušelo představit místa, o kterých zřejmě po dobu 16 dnů budeme slyšet nejvíce. Můžeme se těšit na dvanáct pečlivě připravených sportovišť, na nichž bude předáno celkem 109 medailí. Mnoho míst již existuje, jiná musely být kvůli hrám vybudovány nově. K mání bude Sněžný park, Vodní centrum nebo jakýsi Shougang Dakong.

  Národní sportovní stadion

  • Aktivity: úvodní a závěrečný ceremoniál

  Tento zahajovací prostor je jedním z nejikoničtějších míst celých her. Na svém místě stojí už od roku 2008, kdy Peking hostil letní hry. Právě v tomto roce se zde konal také jak zahajovací, tak závěrečný ceremoniál.

  Role tedy zůstává stejná, i letos se 4. února můžeme těšit na jedinečnou uvítací show. Zakončení nás čeká 20. února. Je to jediné místo, které hostí jak letní olympiádu, tak i tu zimní. Svým vzhledem si toto místo vysloužilo přezdívku „ptačí hnízdo“.

  Hlavní stadion

  • Aktivity: krasobruslení a krátké tratě rychlobruslení

  Tento sportovní svatostánek byl postaven před více než 50 lety a byl dějištěm americko-čínské soutěže zvané “Ping Pong Diplomacy” v roce 1971. Stadion pojme více než 17 000 diváků.

  Rychlobruslařský ovál

  • Aktivity: rychlobruslení

  Jedinou budovou, která byla nově postavená v olympijském parku, je právě rychlobruslařská aréna. Nachází se na místě původního hokejového a lukostřeleckého hřiště a zvenku se kolem něj táhne 22 světelných pásů ve tvaru stuhy. Proto dostala tato budova přezdívku “ledový pás”. Během zimních olympijských her bude hostit rychlobruslařské soutěže a hned poté se otevře pro veřejnost.

  Shougang Dakong

  • Aktivity: Snowboarding a akrobatické lyžování

  Na místě bývalé ocelárny bylo postaveno první stálé velkokapacitní místo pro lyžařské skokany na světě. Je předurčeno k tomu stát se ikonickým dějištěm zimních olympijských her. V noci osvětlují obě strany rampy barevná světla a jedinečnou kulisu poskytují čtyři průmyslové chladicí věže. Místo konání se nachází na okraji města, necelé čtyři kilometry západně od centra Pekingu.

  Vodní centrum

  • Aktivity: curling

  Vodní centrum, přezdívané “ledová kostka”, je další památnou stavbou olympijských her v roce 2008. Známé je i proto, že zde americký plavec Michael Phelps získal rekordních osm zlatých medailí. Poté se místo proměnilo v curlingový plac zimních olympijských her.

  Jen-čching

  • Aktivity: alpské lyžování

  Tento nově vybudovaný areál má sedm různých tratí a vertikální sráz dosahující délky až 900 metrů. Bude hostit závody v alpském lyžování. Vzhledem k malému množství přírodního sněhu se v této oblasti očekává, že většina svahu bude pokryta umělým sněhem. Místo konání pojme asi 8 500 diváků a má maximální sklon 68 stupňů. Říká se, že jde to jedno z nejstrmějších míst na světě.

  Kluziště

  • Aktivity: skeleton a saně

  Stadion, který bude hostit všechny „klouzavé“ sporty, je navržen tak, aby připomínal mýtického čínského draka. Má 16 zatáček včetně unikátní otočky o 360 stupňů. Závodní délka trati je okolo 2 kilometrů. Jde o první profi skluzavku v Číně a po olympiádě bude využita jako tréninkové centrum a místo pro mezinárodní soutěže.

  Čang-ťia-kchou

  • Aktivity: skoky na lyžích a severská kombinace

  Dalším výraznějším místem, které se bude využívat při zimních olympijských hrách, je lyžařské centrum. Centrum se skládá z obyčejných kopců a velkých kopců. Jeho konstrukce připomíná žezlo ruyi – tradiční čínský amulet se zakřiveným tvarem, který symbolizuje dobromyslnost. Plochu ve spodní části nástupiště lze v létě využít jako fotbalové hřiště.

  Sněžný park

  • Aktivity: snowboarding a freestyle lyžování

  Kromě Big Airu, který se bude komat na sjezdovkách vybudovaných ve městě, se všechny ostatní snowboardingové a freestylové lyžařské aktivity odehrají v horách Jün-ting. Park je vybudován ve stávajícím lyžařském středisku rozděleném do různých částí s celkem šesti tratěmi.

  Ostatní místa

  Hokejové zápasy se budou konat ve Wukesong Sports Center a národní hale. Obě arény byly původně postaveny pro olympijské hry v roce 2008 a nacházejí se v oblasti širšího centra Pekingu. Podoba národního stadionu připomíná tradiční čínské skládací vějíře. Biatlonové závodiště naopak můžeme nalézt v oblasti Zhangjiakou. Přesněji na místě, kde se přes léto konají soutěže v běhu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  Bobistky Jamajky

  Kokosy na sněhu, edice Peking. Jamajská výprava na olympiádě přepíše dějiny sportu

  Téměř každý sportovní fanoušek ví o olympiádě v Calgary a čtyřbobu, který se tehdy postaral o senzaci. Dějiny sportu sepsala parta čtyř Jamajčanů, kteří vyměnili Karibik za sníh. Na hrách v Pekingu se čeká něco podobného, pouze s tím rozdílem, že tentokrát už budou posádky hned tři.
  Pomník Emiliana Saly v Nantes

  Od tragické smrti Emiliana Saly uběhly přesně 3 roky. Viník letecké nehody dostal směšný trest

  Psal se leden roku 2019, když fandové Cardiffu City slavili. Do klubu, jenž se v té době potácel na dně Premier League, měl přijít za rekordní částku argentinský kanonýr Emiliano Sala. Ten ale bohužel nikdy neviděl stadion, tréninkové centrum, ani zástupce klubu. Fotbalista po pádu letadla, které mířilo na Ostrovy, zemřel.
  Oscar Pistorius

  Podobně jako Robinho putovaly za mříže i další hvězdy. Mezi jmény nechybí ani Tyson

  Ani velké sportovní osobnosti se neřadí mezi úplné svatoušky. Mnozí fotbalisté, hokejisté či boxeři sice možná jsou považováni za vzory, z těchto chlapíků si ale příklad rozhodně neberte. Přinášíme vám pět těch nejznámějších sportovních hvězd, které skončily v rukou policie a následně ve vězení.
  Tom Brady

  Smutek stranou. Mladík po smrti své matky zářil, dojemný příběh uhranul i Toma Bradyho

  Středoškolský quarterback Alex Brown ztratil po čtrnáctiletém boji s rakovinou prsu svoji matku. Smutek se ale nekonal, nadějný sportovec se hned další den ukázal v zápase svého týmu a skóroval osmi touchdowny. Jeho příběh zasáhl Daniela Jonese, ale i hvězdu amerického fotbalu Toma Bradyho.
  Občerstvení před zápasem

  Děsivá pizza, mizející párek. Občerstvení na fotbalech je často gastronomickým „zážitkem“

  Dobré jídlo a pití patří neodmyslitelně k prožití toho nejlepšího fotbalového zážitku. Neexistuje nic lepšího, než se zakousnout do šťavnaté klobásky, usrknout dobrého piva a u toho sledovat oblíbený tým. V některých zemích a na některých stadionech však není vše zalito sluncem. Podívejme se na ty nejšílenější gastronomické výtvory, které byly divákům naservírovány.
  Simon Ammann

  Číslo sedm. Skokanský veterán Simon Ammann míří do Pekingu, srovná účet Ahonena

  Během posledních sezon o něm není slyšet tak výrazně, jako tomu bylo v letech minulých, pravdou však je, že Simon Ammann tu stále je a závodí. Skokanská legenda a čtyřnásobný vítěz olympijských her se kvalifikoval také do Pekingu, pod pěti kruhy tak bude startovat posedmé. Čímž vyrovná Janneho Ahonena.
  Reklama
  Reklama
  Reklama