Více
  14 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Dračí kluziště, Ledová kostka nebo Sněžný park. Areály pro hry v Pekingu oplývají krásou

  Zimní olympijské hry jsou již za dveřmi. Proto by se slušelo představit místa, o kterých zřejmě po dobu 16 dnů budeme slyšet nejvíce. Můžeme se těšit na dvanáct pečlivě připravených sportovišť, na nichž bude předáno celkem 109 medailí. Mnoho míst již existuje, jiná musely být kvůli hrám vybudovány nově. K mání bude Sněžný park, Vodní centrum nebo jakýsi Shougang Dakong.

  Národní sportovní stadion

  • Aktivity: úvodní a závěrečný ceremoniál

  Tento zahajovací prostor je jedním z nejikoničtějších míst celých her. Na svém místě stojí už od roku 2008, kdy Peking hostil letní hry. Právě v tomto roce se zde konal také jak zahajovací, tak závěrečný ceremoniál.

  Role tedy zůstává stejná, i letos se 4. února můžeme těšit na jedinečnou uvítací show. Zakončení nás čeká 20. února. Je to jediné místo, které hostí jak letní olympiádu, tak i tu zimní. Svým vzhledem si toto místo vysloužilo přezdívku „ptačí hnízdo“.

  Hlavní stadion

  • Aktivity: krasobruslení a krátké tratě rychlobruslení

  Tento sportovní svatostánek byl postaven před více než 50 lety a byl dějištěm americko-čínské soutěže zvané “Ping Pong Diplomacy” v roce 1971. Stadion pojme více než 17 000 diváků.

  Rychlobruslařský ovál

  • Aktivity: rychlobruslení

  Jedinou budovou, která byla nově postavená v olympijském parku, je právě rychlobruslařská aréna. Nachází se na místě původního hokejového a lukostřeleckého hřiště a zvenku se kolem něj táhne 22 světelných pásů ve tvaru stuhy. Proto dostala tato budova přezdívku “ledový pás”. Během zimních olympijských her bude hostit rychlobruslařské soutěže a hned poté se otevře pro veřejnost.

  Shougang Dakong

  • Aktivity: Snowboarding a akrobatické lyžování

  Na místě bývalé ocelárny bylo postaveno první stálé velkokapacitní místo pro lyžařské skokany na světě. Je předurčeno k tomu stát se ikonickým dějištěm zimních olympijských her. V noci osvětlují obě strany rampy barevná světla a jedinečnou kulisu poskytují čtyři průmyslové chladicí věže. Místo konání se nachází na okraji města, necelé čtyři kilometry západně od centra Pekingu.

  Vodní centrum

  • Aktivity: curling

  Vodní centrum, přezdívané “ledová kostka”, je další památnou stavbou olympijských her v roce 2008. Známé je i proto, že zde americký plavec Michael Phelps získal rekordních osm zlatých medailí. Poté se místo proměnilo v curlingový plac zimních olympijských her.

  Jen-čching

  • Aktivity: alpské lyžování

  Tento nově vybudovaný areál má sedm různých tratí a vertikální sráz dosahující délky až 900 metrů. Bude hostit závody v alpském lyžování. Vzhledem k malému množství přírodního sněhu se v této oblasti očekává, že většina svahu bude pokryta umělým sněhem. Místo konání pojme asi 8 500 diváků a má maximální sklon 68 stupňů. Říká se, že jde to jedno z nejstrmějších míst na světě.

  Kluziště

  • Aktivity: skeleton a saně

  Stadion, který bude hostit všechny „klouzavé“ sporty, je navržen tak, aby připomínal mýtického čínského draka. Má 16 zatáček včetně unikátní otočky o 360 stupňů. Závodní délka trati je okolo 2 kilometrů. Jde o první profi skluzavku v Číně a po olympiádě bude využita jako tréninkové centrum a místo pro mezinárodní soutěže.

  Čang-ťia-kchou

  • Aktivity: skoky na lyžích a severská kombinace

  Dalším výraznějším místem, které se bude využívat při zimních olympijských hrách, je lyžařské centrum. Centrum se skládá z obyčejných kopců a velkých kopců. Jeho konstrukce připomíná žezlo ruyi – tradiční čínský amulet se zakřiveným tvarem, který symbolizuje dobromyslnost. Plochu ve spodní části nástupiště lze v létě využít jako fotbalové hřiště.

  Sněžný park

  • Aktivity: snowboarding a freestyle lyžování

  Kromě Big Airu, který se bude komat na sjezdovkách vybudovaných ve městě, se všechny ostatní snowboardingové a freestylové lyžařské aktivity odehrají v horách Jün-ting. Park je vybudován ve stávajícím lyžařském středisku rozděleném do různých částí s celkem šesti tratěmi.

  Ostatní místa

  Hokejové zápasy se budou konat ve Wukesong Sports Center a národní hale. Obě arény byly původně postaveny pro olympijské hry v roce 2008 a nacházejí se v oblasti širšího centra Pekingu. Podoba národního stadionu připomíná tradiční čínské skládací vějíře. Biatlonové závodiště naopak můžeme nalézt v oblasti Zhangjiakou. Přesněji na místě, kde se přes léto konají soutěže v běhu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.