FotbalOd bitvy o Zlatou Niké uplynulo 60 let. Vedení Československa trvalo jen...

Od bitvy o Zlatou Niké uplynulo 60 let. Vedení Československa trvalo jen pár minut

Dnes je tomu přesně 60 let od doby, co se národní tým Československa utkal v rámci finále mistrovství světa v roce 1962 s Brazílií. Druhé finále mistrovství světa ve fotbale, druhé zklamání. Tak nějak by se dal popsat zápas v Chile. Do vedení prostřílel outsidery Masopust, favorit pak ale třemi góly otočil vývoj na svou stranu.

Pouze dvakrát v historii se stalo, že by byla česká vlajka krok od zisku nejslavnějšího fotbalového titulu, který je vůbec k mání. Nejprve na pověstném šampionátu v roce 1934 v Itálii, kdy ve finále švédský sudí Eklind tlačili domácí výběr v zápase s Československem k titulu nechutným a krutým způsobem.

A pak o několik let později v Chile. Tam se vypravila československá výprava s hvězdně nabitým kádrem. Nechyběl třeba Josef Masopust, který půl roku po šampionátu jako jeden ze dvou Čechů v historii získal Zlatý míč. Slovo „zlatý“ mu ale běželo hlavně při finále mistrovství v roce 1962, ve kterém na něj a na jeho kolegy čekala Brazílie.

Československo prošlo skupinou s jednou výhrou, jednou remízou a prohrou. Fotbalisté porazili Španělsko, bez branek remizovali s Brazílií, pak nestačili na Mexiko. Na postup do čtvrtfinále to však stačilo. Tam přišla na řadu těsná výhra nad Maďarskem, v semifinále padla také Jugoslávie.

Místo Zlaté Niké dostali stříbrný plecháč

Všechno směřovalo k jednomu jedinému dnu, 17. červnu roku 1962. Tedy něčemu, co se odehrálo přesně před 60 lety. Na finálové utkání se na stadion Estadio Nacional v Santiagu de Chile dostavilo bezmála 70 tisíc diváků a ti sledovali mimořádně zajímavý souboj. Ne však ten, na konci kterého slavilo Československo.

Do vedení se dostalo už v 15. minutě díky Masopustovi, vedení ale drželo jen dvě minutky. Pak udeřil Amarildo, toho pak doplnili Zito s Vávou a bylo po zápase. Na Zlatou Niké se Čechoslováci mohli jen zasněně dívat, zbyl na ně pouze stříbrný pohár a medaile. Věděli však, že už jen postupem do finále se zapíší do historie.

A tak se stalo. Následujícím nejlepším výsledkem reprezentace Československa byl postup do čtvrtfinále v roce 1990. A samostatné Česko? Maximem je třetí místo v základní skupině MS v roce 2006, které je jediným šampionátem, na který se český tým podíval.

Nejčtenější tento týden

České volejbalistky zvládly vstup do domácího ME, dnes vyzvou Rakousko

České volejbalistky zvládly první krok na domácím mistrovství Evropy. V Brně porazily Řecko 3:1 po setech 25:14, 23:25, 25:15 a 25:20. Před více než 3500 diváky zazářila především Monika Brancuská s 23 body. Češky tak získaly do tabulky skupiny B první tři body. V sobotu je čeká Rakousko, v neděli pak silné Srbsko.

Bejlek sahá po životním úspěchu! Keys udolala ve třech setech, teď vyzve Gauff

Sára Bejlek prožívá v Cincinnati nejlepší turnaj dosavadní kariéry. Dvacetiletá Češka ve čtvrtfinále udolala domácí Madison Keys 3:6, 6:4, 7:6 a poprvé postoupila do semifinále turnaje WTA 1000. Po skalpu světové jedničky Aryny Sabalenky tak vyřadila další velké jméno. Nyní ji čeká světová čtyřka Coco Gauff.

Jones po 16 letech opouští Liverpool. Anglický záložník přestoupil do Interu

Curtis Jones mění po dlouhých letech působiště. Pětadvacetiletý anglický záložník přestoupil z Liverpoolu do Interu Milán, kde podepsal smlouvu až do léta 2031. Hodnota transferu se má pohybovat kolem 30 milionů liber.

Alaphilippe ukončil kariéru. Dvojnásobný mistr světa končí ve 34 letech

Francouzský cyklista Julian Alaphilippe ve 34 letech ukončil profesionální kariéru. Dvojnásobný mistr světa se rozhodl skončit s okamžitou platností, přestože měl s týmem smlouvu ještě na příští sezonu. Posledním závodem jednoho z nejvýraznějších jezdců své generace tak zůstala letošní Tour de France.

Paredes má stopku na 10 zápasů. Padly tvrdé tresty za potyčku po finále mistrovství světa

Argentinská reprezentace dostala tvrdé tresty za chaos po finále mistrovství světa proti Španělsku. Leandro Paredes si nezahraje deset mezistátních utkání, Nahuel Molina sedm a argentinská asociace zaplatí pokutu 321 tisíc dolarů. FIFA řešila nejen potyčky po závěrečném hvizdu, ale také politický transparent a diskriminační projevy fanoušků.

Světová jednička Sinner se kvůli zranění odhlásil z US Open

Tenisové US Open přišlo krátce před startem o světovou jedničku. Jannik Sinner se kvůli problémům s pravým kolenem z turnaje odhlásil. Pětadvacetiletý Ital nehraje od červencového Wimbledonu a návrat na kurt musí znovu odložit. V New Yorku přitom v roce 2024 získal svůj druhý grandslamový titul.

Antonelli ovládl jediný trénink v Zandvoortu

Kimi Antonelli vstoupil do druhé poloviny sezony formule 1 nejrychlejším časem jediného volného tréninku před Velkou cenou Nizozemska. Lídr šampionátu porazil na okruhu v Zandvoortu Lando Norrise i týmového kolegu George Russella. Max Verstappen na domácí trati zaostal.

Duplantis vyměnil tyč za mikrofon. Nazpíval hymnu pro atletický šampionát

Armand Duplantis přidal ke skoku o tyči další disciplínu. Dvojnásobný olympijský vítěz a světový rekordman vydal píseň Gold, která se stala oficiální hymnou premiérového World Athletics Ultimate Championship. Na konci zářijového šampionátu v Budapešti ji navíc zazpívá osobně na stadionu.

Ronaldinho se vrací na trávník. Ve 46 letech chce vstřelit jubilejní 300. gól

Fotbalový svět čeká návrat jedné z největších ikon své generace. Legendární Brazilec Ronaldinho se ve 46 letech připojil k italské Ravenně a nevylučuje, že znovu nastoupí k soutěžnímu utkání. Jeho vysněným cílem je symbolický 300. gól kariéry.

Rybakinu zastavilo zranění, Swiatek je v semifinále Cincinnati

Iga Swiatek pokračuje v Cincinnati v obhajobě titulu. Polská tenistka prošla do semifinále poté, co Elena Rybakina kvůli problémům s kotníkem vzdala čtvrtfinálový duel za stavu 1:4. Rybakina zároveň přišla o velkou šanci poprvé v kariéře vystoupat na pozici světové jedničky. Swiatek naopak protáhla vítěznou sérii už na deset zápasů.

České duo válí v Cincinnati, Nosková s Bouzkovou jsou v semifinále

Linda Nosková a Marie Bouzková pokračují ve skvělé jízdě na prestižním turnaji v Cincinnati. České tenistky ve čtvrtfinále čtyřhry porazily sedmý nasazený pár Erin Routliffe a Aldila Sutjiadi dvakrát 7:5. Na třetím společném turnaji této sezony tak dosáhly na svůj nejlepší výsledek a nyní je čeká boj o finále.

Z klece do zákulisí. Bývalý bojovník UFC Jack Shore rozjíždí vlastní organizaci

Jack Shore ukončil profesionální kariéru před necelými dvěma lety, bojové sporty ale neopustil. Bývalý zápasník UFC se nyní pouští do nové role. Jako promotér představí vlastní projekt Stand and Bang, který chce nabídnout atraktivní podívanou bez wrestlingu a boje na zemi.

Sabalenka může přijít o tenisový trůn, její náskok se rychle rozplývá

Aryna Sabalenka se po dlouhých měsících na vrcholu dostala pod vážný tlak. Osmadvacetiletá Běloruska může po turnaji v Cincinnati přijít o pozici světové jedničky. Na její místo útočí Elena Rybakina, které k posunu do čela stačí postup do finále. Sabalenka si situaci zkomplikovala předčasným koncem v osmifinále a před blížícím se US Open navíc řeší kolísavou formu i vlastní emoce.

Carlos Sainz překvapil. S Williamsem podepsal novou víceletou smlouvu

Carlos Sainz bude pokračovat ve Williamsu i po sezoně 2026. Španělský pilot podepsal s britskou stájí novou víceletou smlouvu, přestože v posledních měsících otevřeně pochyboval o své budoucnosti v týmu. Williams si tak krátce po prodloužení kontraktu s Alexem Albonem pojistil kompletní jezdeckou sestavu.

Konec spekulací kolem Verstappena. V Red Bullu zůstane až do roku 2030

Max Verstappen má o své budoucnosti jasno. Čtyřnásobný mistr světa formule 1 prodloužil smlouvu s Red Bullem až do konce roku 2030. Původní kontrakt platil do konce sezony 2028. Osmadvacetiletý Nizozemec tak ukončil spekulace, které ho spojovaly především s Mercedesem a McLarenem.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama