Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Sport inspirovaný filmovým trhákem. Famfrpál táhne i bez kouzel, košťata ani zlatonka nechybí

  Pokud jste milovníkem jednoho z nejznámějších kouzelnických příběhů, je tento článek určený právě vám. Mudlovský Famfrpál, sport, jehož zakladatelé se nechali inspirovat jednou z nejslavnějších sérií fantasy románů zvanou Harry Potter. Zařadil se mezi regulérní sporty a má i svoji asociaci.

  Sport, který mnozí obdivovali jen ve filmech, se stává hitem. Famfrpál si zachoval svou podoby a obráží svět coby mudlovský famfrpál, tedy určený těm, kteří neumí kouzlit. Hraje se ve složení sedmi hráčů, z toho jsou tři střelci, dva odražeči, jeden brankář a jeden chytač. Zároveň se hraje celkem se čtyřmi míči. Se dvěma potlouky, camrálem a zlatonkou.

  Potlouk je černá 10palcová železná koule, kterou se snaží hráč trefit tak, aby ji vyřadil. Míč ve velikosti fotbalového míče, jenž má barvu červenou barvu, dostal i podle filmové série název camrál. A na závěr je tu zlatonka, jedna z nejznámějších zlatých koulích na světě. V podání mudlovského famfrpálu ji ztělesňuje nestranný hráč, který je oblečený buď do zlaté, nebo žluté barvy. Na opasku má přivázaný tenisový míček, který pokud hráč dokáže ukořistit, tým vyhrává.

  Česká republika má několik týmů

  Famfrpál je klidným sportem, na který můžete vzít celou rodinu a užít si příjemné sportovní odpoledne. Kdo by nechtěl vidět lidi, jak se honí po hřišti na koštěti, že? Cíl hry je jasný. Hřiště má velikost zhruba hokejového kluziště a v týmu musí být obsaženi aspoň dva hráči opačného pohlaví. Na obou koncích hřiště jsou tři kulaté branky, do kterých se hráči snaží trefit míč.

  Pokud se stane to, že je hráč zasažen potloukem, musí ihned sesednout ze svého koštěte, běžet ke své bráně a dotknout se jí. Jakmile tak učiní, dostává možnost návratu do hry. Pokud měl hráč při zasažení potloukem v ruce camrál, musí ho upustit a běžet bez něj. Hra končí poté, co se někomu z týmu podaří ukořistit zlatonku. Jedna hra trvá zhruba 30 minut, ale zábavy kolem jak pro hráče, tak pro diváky je nevyčíslitelně.

  U nás v České republice se v případě zájmu můžete zkusit zapojit do několika týmů. Jsou z Prahy, Brna, Plzně, Olomouce, Českých Budějovic a Žatce. Nejzajímavější název si vybrali hráči ze Žatce. Jejich tým nese název Žatecké zlatonky a ve znaku mají zlatý chmel.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.