FotbalMussolini na zteč! Pravnuk italského diktátora podepsal v Laziu. Suďte mě jen...

Mussolini na zteč! Pravnuk italského diktátora podepsal v Laziu. Suďte mě jen za výkony, zlobí se mladík

Příjmení Mussolini má svět spojený spíše se zakladatelem fašismu a diktátorem, který vedl Itálii ve 40. letech minulého století. Dost možná se ale tohle jméno dostane i do povědomí fotbalové veřejnosti. 18letý pravnuk Benita Mussoliniho totiž podepsal v Římě profesionální smlouvu.

Ve světě asi neexistuje nikdo, komu by jméno Benita Mussoliniho nic neříkalo. Italský politik a zakladatel fašismu trýznil Evropu minulého století, jeho odkaz ale žije i dál. „Řím je fašistický.“ To je jen jeden z nápisů, které „ultras“ vytahují při zápasech Lazia Řím.

Pravnuk bývalého italského diktátora si tak pro podpis profesionální smlouvy nemohl vybrat „lepší“ destinaci. 18letý Romano Floriani Mussolini působí v mládeži Říma a svými výkony si vysloužil kontrakt na další 3 roky.

O koho přesně jde? Rodinný strom působí jednoznačně. Matka je bývalá europoslankyně Alessandra Mussoliniová, jejíž dědečkem byl právě Benito. Svým jménem zaujal ještě dříve než výkony, sám ale něco takového dopustit nechce.

„Nesuďte mě za mé jméno, ale jen za moje výkony,“ nabádá fotbalista.

Pozdrav Mussolinimu

Mladý Romano bude hájit barvy italského Lazia Řím v tamní nejvyšší fotbalové soutěži. Tedy pokud svůj vysoký potenciál naplní a z výběru U23 zanedlouho zamíří do „A“ týmu. Pravý bek zatím žádná velká čísla nemá a letos zaznamenal v 6 zápasech jen jedinou asistenci.

I tak stvrdil podpisem setrvání v klubu do roku 2024. „Když se ohlédnu zpět za tím, kde jsem začal, jsem rád, že jsem podepsal svou první profesionální smlouvu s SS Lazio, a že budu tenhle dres nosit další 3 roky,“ psal na svém účtu na Instagramu.

Lazio, to by se dalo označit za historicky při nejmenším kontroverzní klub. Nápisy, vlajky i všemožné plakáty odkazují na sympatie k minulému režimu. Vody rozvířil v roce 2005 také legendární Paolo Di Canio, někdejší hvězda West Hamu, kde nyní působí třeba Tomáš Souček.

Když před 16 lety slavil Ital trefu do sítě konkurenčního AS v derby, běžel k hloučku fanoušků Lazia se zdviženou pravicí. Ihned se rozjela diskuse a média začala celou věc řešit. Di Caniova odpověď? „Nejsem rasista, jsem fašista.“

Ale zpět k Romanovi. V Laziu má připravenou půdu i po fotbalové stránce, mohl by tak alespoň trochu zmírnit vášně a příjmení Mussolini spojit i s jiným odvětvím.

Nejčtenější tento týden

Lewis Hamilton se brání kritikům. Ferrari sází na šampiona minimálně do roku 2027

Lewis Hamilton rázně odmítl spekulace o možném konci kariéry a zároveň poprvé naznačil délku své smlouvy s Ferrari. Sedminásobný mistr světa uvedl, že s italskou stájí počítá minimálně do konce roku 2027. Před Velkou cenou Kanady navíc ostře reagoval na kritiky, kteří podle něj neustále řeší jeho odchod z formule 1.

Montreal udeřil ve velkém stylu, Carolina schytala první porážku

Montreal vstoupil do finále Východní konference NHL ve velkém stylu. Na ledě Caroliny vyhrál 6:2 a připravil domácím první porážku v letošním play off. Český brankář Jakub Dobeš pomohl Canadiens 25 zákroky, hlavní hvězdou zápasu se stal Juraj Slafkovský.

Stephen Bunting ovládl Sheffield. Premier League míří do velkého finále

Stephen Bunting zakončil základní část Premier League Darts ve velkém stylu. V bouřlivé atmosféře v Sheffieldu přehrál obhájce titulu Luka Humphriese 6:3 a připsal si druhý večerní triumf sezony. Přestože Humphries ve finále padl, díky postupu do rozhodujícího zápasu si zajistil třetí místo v tabulce a v londýnském finálovém večeru se vyhne světovému šampionovi Luku Littlerovi.

Princ William slavil s pivem v ruce. Aston Villa po 44 letech ovládla Evropu

Emoce, pivo v šatně a historický triumf po více než čtyřech dekádách. Aston Villa porazila ve finále Evropské ligy Freiburg 3:0 a ukončila dlouhé čekání na významnou trofej. Mezi nejšťastnějšími fanoušky nechyběl ani princ William, který triumf prožíval přímo v Istanbulu a po zápase slavil společně s hráči.

Třetí pokus o sesazení krále? Daniel Dubois údajně dozrál na Usyka

Dvakrát narazil na nepřekonatelnou překážku jménem Oleksandr Usyk. Přesto se Daniel Dubois znovu vrací do hry o absolutní vrchol těžké váhy. Po dramatické bitvě s Fabiem Wardleym a zisku titulu WBO věří jeho tým, že britský ranař konečně psychicky dospěl k tomu, aby mohl neporaženého Ukrajince porazit.

Montreal s Mlýnkovou získal premiérový titul v PWHL

Česká útočnice Natálie Mlýnková slaví největší úspěch kariéry. Hokejistky Montrealu ovládly finále zámořské PWHL, když ve čtvrtém zápase porazily Ottawu jasně 4:0 a sérii ukončily poměrem 3:1. Walter Cup získal poprvé kanadský tým.

Hertl pomohl Vegas k první výhře nad Coloradem

Tomáš Hertl vstoupil do finále Západní konference NHL bodově. Český útočník si připsal asistenci u vítězství Vegas 4:2 na ledě Colorada a prodloužil svou bodovou sérii v play off už na čtyři zápasy. Martin Nečas za Avalanche nebodoval.

Luke Littler převzal od prince Williama vyznamenání MBE

Ještě před dvěma lety ho znal jen úzký okruh fanoušků šipek. Dnes Luke Littler přebírá jedno z nejprestižnějších britských vyznamenání přímo z rukou prince Williama. Devatenáctiletý fenomén světových šipek dostal titul MBE za mimořádný přínos svému sportu a jeho neuvěřitelný příběh dál přepisuje historii.

Osobní válka v ringu. Ryan García se postaví Conoru Bennovi

Z původně obyčejného sportovního střetu se stává osobní vendeta. Americký šampion Ryan García oznámil, že v září nastoupí v Las Vegas proti britskému ranaři Conoru Bennovi. Oba boxeři mají za sebou kontroverzní období spojené s dopingovými kauzami a oba věří, že právě tento duel může definitivně potvrdit jejich návrat mezi největší hvězdy světového boxu.

Dvojnásobný vítěz Alcaraz kvůli zranění vynechá Wimbledon

Carlos Alcaraz letos titul ve Wimbledonu neobhájí. Španělský tenista oznámil, že stále není připravený po zranění pravého zápěstí a vynechá celou travnatou část sezony včetně turnaje v Queen’s Clubu.

Neymar je zpět. Brazílie odhalila nominaci na mistrovství světa

Brazilská reprezentace vyráží na letošní mistrovství světa i s největší domácí hvězdou poslední dekády. Trenér Carlo Ancelotti zařadil do konečné šestadvacetičlenné nominace zkušenou legendu. Neymar se po dlouhém období zdravotních problémů vrací do národního týmu. Pro slavného útočníka půjde už o čtvrtý světový šampionát v kariéře.

Luke Humphries znovu ukázal svou sílu. V Leicesteru ovládl Players Championship a vyslal jasný vzkaz konkurenci

Luke Humphries potvrdil, že i v roce 2026 patří mezi absolutní světovou elitu. Na turnaji Players Championship 17 předváděl po celý den mimořádně přesvědčivé výkony a ve finále si poradil s Nizozemcem Jermainem Wattimenou 8:4. Pro Angličana jde už o druhý triumf na ProTour v letošní sezoně a zároveň důkaz, že po několika nevyrovnaných týdnech znovu ukázal svou nejlepší formu.

Dobeš pomohl Montrealu do konferenčního finále NHL

Jakub Dobeš zvládl jeden z nejtěžších večerů kariéry. Český brankář pochytal 37 střel Buffala a výrazně pomohl Montrealu k výhře 3:2 po prodloužení v sedmém utkání druhého kola play off NHL. Canadiens tak slaví postup mezi nejlepší čtyři týmy soutěže, kde je čeká Carolina.

Jannik Sinner přepsal tenisovou historii. Triumf v Římě ho zařadil po bok Djokoviče

Jannik Sinner dál potvrzuje, že současný mužský tenis má nového vládce. Italský fenomén ovládl domácí turnaj v Římě a ve 24 letech dosáhl mety, kterou před ním pokořil pouze Novak Djokovič. Po triumfu na Italian Open zkompletoval všech devět turnajů série Masters 1000 a stále hlasitěji se mluví o tom, zda právě nezačíná nová éra světového tenisu.

Max Verstappen přišel o triumf na Nürburgringu jen chvíli před cílem. Senzaci překazila technická závada

Max Verstappen měl při své premiéře ve čtyřiadvacetihodinovce na Nürburgringu nakročeno k senzaci. Šampion Formule 1 vedl se svým týmem slavný vytrvalostní závod ještě necelé čtyři hodiny před cílem, pak ale přišel krutý zlom. Porucha hnací hřídele připravila nizozemského pilota o šanci na vítězství a připomněla, proč je Nürburgring považován za jeden z nejtěžších závodů světa.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama