Více
  14.7 C
  Czech
  Sobota 13. dubna 2024

  Moje zdraví je v rozkladu, říká Bilesová. Kauza okolo zneužívání ještě neodezněla

  Nejúspěšnější sportovní gymnastka historie a několikanásobná medailistka z olympiády Simone Bilesová po dlouhé době promluvila o svém duševním zdraví. Od Tokia nikde nesoutěžila, neboť v minulosti zažila zneužívání vlastním klubovým lékařem a stále se s tím nevyrovnala. A nyní se po dlouhé době o svých potížích naplno otevřela veřejnosti.

  Mentální problémy jsou v dnešní společnosti stále častěji zmiňovaným tématem. A naprosto oprávněně. Spoustu psychických potíží se odvíjí od různých traumat, například zneužívání či v horším případě i znásilnění, o čemž by se rozhodně mělo mezi lidmi mluvit. A právě Bilesová si prošla opakovaným zneužíváním od týmového lékaře Larrryho Nassariho.

  Případ byl v minulosti řešen soudně, kde gymnastka a s ní i desítky dalších žen několik dní svědčily. Lékař byl nakonec v roce 2018 odsouzen a za mřížemi stráví zbytek života. Na svědomí měl totiž znásilnění stovky žen. A Bilesová byla jednou z obětí.

  Počátky potíží již přišly po hrách v brazilském Riu de Janeiru v roce 2014. Bilesová sice na určitou dobu přestala závodit. Nijak podrobně se však tehdy ještě k případu zneužívání nevyjádřila a v gymnastice pokračovala. Ale vzpomínky jí už neumožňovaly předvádět své maximum.

  Gymnastka přiznala, že chtěla dávno skončit

  V emocionálních rozhovorech po Olympijských hrách v Tokiu přiznala, že se kvůli problémům z minulosti nezvládá pořádně soustředit na svůj sport. Prostředí jí neustále připomíná trauma ze zneužití, a přestože je možná historicky nejlepší sportovní gymnastkou všech dob, je dost možné, že ve čtyřiadvaceti letech ukončí kariéru.

  „Měla jsem toho nechat už dávno před Tokiem. Když se podíváte na všechno, čím jsem si za posledních sedm let prošla, už jsem neměla být v olympijském týmu. Nemělo by to cenu, už neumím předvést to, na co jsem v minulosti rozhodně měla,“ řekla médiím Bilesová.

  „Bylo toho moc. Ale nechtěla jsem připustit, aby mi tento případ vzal něco, na čem jsem od šesti let tvrdě pracovala. Snažila jsem se to vytěsnit, dokud mi to moje mysl i tělo dovolily,“ dodala majitelka rekordních 19 titulů mistryně světa.

  A Bilesová pokračovala: „Nyní už to ale nejde. Svůj sport miluji, ale moje duševní zdraví je v absolutním rozkladu. Nejprve se musím dát dohromady, pak případně přemýšlet o budoucnosti. Teď to nezvládnu,“ načež se jí hlas zlomil a smutně sklonila hlavu.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.