-1.3 C
Czech
Čtvrtek 1. ledna 2026
AtletikaMcLaughlinová a Duplantis. Atlety roku 2022 se stala dvojice rekordmanů

McLaughlinová a Duplantis. Atlety roku 2022 se stala dvojice rekordmanů

S blížícím se koncem kalendářního roku volila odborná sportovní porota nejlepší světové atlety roku 2022. Volba padla na americkou překážkářku Sydney McLaughlinovou a švédského tyčkaře Armanda Duplantise. Oba v průběhu roku překonali světové rekordy a posunuli hranice atletických možností.

Další mimořádně napínavá atletická sezona spěje ke svému konci. Ještě předtím ale zvedli sportovci nad hlavu poslední cenu. A to trofej pro nejlepší světové atlety roku 2022. Na koho ukázala porota letos? Volba byla vcelku jednoznačná. Jeden sportovec překonal světový rekord třikrát, jedna sportovkyně dvakrát.

Začněme u Sydney McLaughlinové. Ta dominovala letošnímu roku v běhu přes překážky. Po triumfu na olympijských hrách v Tokiu letos hned dvakrát vylepšila světové maximum. Na národním šampionátu zaběhla 400 metrů překážek za 51,41, na světovém šampionátu se jí dařilo ještě víc. Vylepšila výkon o 73 setin na 50,68.

„Letos jsem splnila všechny své cíle. Nemohlo to být lepší a byla jsem velmi vděčná, že jsem dokázala předvést takový výkon před domácím publikem,“ uvedla v tiskové zprávě Světové atletiky americká atletka, která ještě pomohla své štafetě ke zlaté medaili na mistrovství světa. Její rok už snad ani nemohl být lepší.

Duplantis vládl vzduchu

Jméno švédského tyčkaře asi není třeba sportovním fanouškům představovat. Faktem je, že Armand Duplantis letos překonal svůj vlastní světový rekord hned třikrát. Skokan o tyči se nakonec se zastavil ve výšce 621 centimetrů. A k tomu také na titulu mistra světa v hale i venku, Evropy a na triumfu v Diamantové lize.

„Na začátku roku jsem měl od sebe opravdu velká očekávání a fakt velké cíle. Chtěl jsem vyhrát halové mistrovství světa, mistrovství světa venku, Evropu, finále Diamantové ligy a několikrát překonat světový rekord. Dokázal jsem to a jako třešnička na dortu se mi povedlo překonat světový rekord v tu pravou chvíli, na halovém i venkovním mistrovství světa. Nemůžu si stěžovat,“ říká Duplantis.

Švéd letos dominoval neskutečným způsobem. Během celého roku prohrál jen jednou z devatenácti pokusů a získal ocenění pro nejlepšího atleta roku 2022 podruhé v kariéře. Poprvé se mu to povedlo před dvěma lety.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Justin Hood je blízko splnění svého životního snu

Anglický debutant Justin Hood má na dosah splnění svého dlouholetého snu. Není to však trofej, ale otevření vlastní čínské restaurace. Na mistrovství světa PDC totiž předvádí životní formu a po famózním výkonu si zajistil postup do čtvrtfinále.

Vladař chytil 32 střel a byl první hvězdou, Kämpf zapsal 50. gól

Český brankář Daniel Vladař dovedl Philadelphii k vítězství 6:3 na ledě Vancouveru a byl zvolen první hvězdou zápasu. David Kämpf sice zaznamenal jubilejní 50. gól v NHL a přidal asistenci, na body to ale nestačilo. Radoval se i další český gólman David Rittich, který pomohl New York Islanders k výhře 3:2 po nájezdech v Chicagu.

Gary Anderson vyřadil van Gerwena a je ve čtvrtfinále mistrovství světa

Gary Anderson znovu ukázal, že s ním je potřeba počítat. Na mistrovství světa v šipkách porazil v Alexandra Palace Michaela van Gerwena 4:1 na sety a po čtyřech letech si zahraje čtvrtfinále. Souboj dvou legend patřil k vrcholům turnaje a měl vysoké tempo od začátku do konce.

Karlos Vémola podstoupil odloženou operaci zanícené čelisti v doprovodu Vězeňské služby

Karlos Vémola dnes absolvoval odloženou operaci zanícené čelisti, na zákrok čekal kvůli vazbě celý týden. Převoz proběhl pod dohledem Vězeňské služby a po operaci má zůstat několik dnů v nemocniční péči. Doma mezitím řeší situaci jeho manželka Lela, která se snažila dětem dopřát Vánoce i navzdory tomu, že policie Vémolu zadržela 23. prosince. Vedle emocí vyplouvá na povrch i tvrdá realita rodinných výdajů, které se podle dřívějších slov zápasníka pohybují ve statisících měsíčně.

Anthony Joshua ztratil dva nejdůležitější členy svého týmu

Boxerský svět truchlí po tragické autonehodě v Nigérii, při níž Anthony Joshua přišel o dva nejvýraznější členy svého týmu. Sina Ghami a Latif Ayodele, známý také pod přezdívkou Latz, havárii nepřežili. K nehodě došlo na frekventované silnici poblíž Lagosu, kde se vozidlo s Joshuou, oběma muži a dalším pasažérem srazilo se stojícím nákladním autem.

Nečas trefil 50. bod sezony a Avalanche dál válcují NHL

Martin Nečas se v NHL zapsal mezi střelce a posunul se na 50 bodů v sezoně. Colorado doma porazilo Los Angeles 5:2 a dál drží šňůru osmi výher. Českým brankářům naopak večer nevyšel, prohry si připsali Vítek Vaněček i dvojice z Anaheimu Lukáš Dostál a Petr Mrázek. Rozhodčí navíc poslali Tomáše Hertla do sprchy už při prvním střídání.

Luke Littler přežil duel s Crossem a je ve čtvrtfinále. Aspinall končí

Obhájce titulu Luke Littler musel na letošním PDC World Championship bojovat nejen se soupeřem, ale i s publikem. Osmnáctiletý fenomén si v legendárním Alexandra Palace vyslechl hlasitý pískot během souboje i po vítězství 4:2 nad bývalým mistrem světa Robem Crossem. Postup do čtvrtfinále byl hodně náročný. 

Neuvěřitelný blafák Jiříčka, Česko na MS juniorů přetlačilo Finsko v prodloužení

Čeští hokejisté do dvaceti let přetlačili na juniorském mistrovství světa Finsko 2:1 v prodloužení. Dlouho vedli po přesilovkové trefě Matěje Kubiesy, jenže 19 sekund před sirénou inkasovali v oslabení při hře bez brankáře. V nastavení pak rozhodl obránce Adam Jiříček efektní kličkou mezi nohama, a tým si připsal cenné dva body před silvestrovským duelem s Lotyšskem.

OKTAGON 81: Kincl je zpět, Fleury obhájil pás a hned přijal novou výzvu

Oktagon 81 v pražské O2 areně nabídl jedenáct zápasů, dvě titulové bitvy a osm českých bojovníků. Patrik Kincl se po dvou porážkách vrátil dominantním výkonem proti Robu Pukačovi, Will Fleury obhájil pás v těžké váze bleskovým TKO a přijal další výzvu. O titul v muší váze přišel útočit i David Dvořák, jenže duel s Žalgasem Žumagulovem zastavil lékař po třetím kole.

Cristiano Ronaldo ještě konec neplánuje. Kariéru ukončí až s tisícem gólů

Fotbalista Cristiano Ronaldo dal jasně najevo, že konec kariéry zatím nepřipadá v úvahu. Kapitán portugalské reprezentace prohlásil, že profesionální fotbal opustí teprve ve chvíli, kdy dosáhne hranice 1 000 vstřelených gólů v soutěžních zápasech.

Luke Humphries přežil drama na šampionátu PDC

Bývalý světový šampion Luke Humphries měl v neděli na mistrovství světa PDC pořádně namále, přesto se nakonec dokázal probojovat do čtvrtého kola. Spolu s ním slavili postup i další bývalí vítězové turnaje v čele s Michaelem van Gerwenem.

Raška ukončil Spicy Páju za 79 sekund a ukázal rozdíl mezi profíkem a celebritou

Zápas influencera Pavla Tótha s přezdívkou Spicy Pája proti profesionálovi Ondřeji Raškovi skončil bleskově. V pražské O2 areně se ukázalo, jak tvrdě umí realita MMA narazit do velkých slov i internetové sebejistoty. Raška dostal soupeře na zem, nenechal ho vstát a v prvním kole si došel pro TKO.

Čeští junioři zlomili Dánsko sedmi góly a poprvé vyhráli

Čeští hokejisté do 20 let si na mistrovství světa připsali první vítězství. Dánsko porazili 7:2, prosadilo se sedm různých střelců a výrazně pomohl i brankář Matyáš Mařík v klíčových chvílích. Zápas ale zhořkl kvůli tvrdé hře soupeře, na kterou si po utkání nahlas postěžoval Vojtěch Čihař. Další duel čeká národní tým v pondělí od 21:30 českého času proti Finsku.

Rittich zavřel bránu v derby a Nečas řídil další výhru Colorada

Vánoční pauza skončila a NHL se vrátila ve velkém stylu. David Rittich vychytal městské derby proti Rangers a Islanders vyhráli 2:0. Martin Nečas dal dva góly a v nájezdech rozhodl o výhře Colorada 6:5 nad Vegas. David Pastrňák sice skóroval v Buffalu, Boston ale padl 1:4.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama