2.6 C
Czech
Sobota 7. února 2026
ŠipkyKrásná pohádka o Claytonovi pokračuje, Velšan letos ovládl již třetí šipkařský major

Krásná pohádka o Claytonovi pokračuje, Velšan letos ovládl již třetí šipkařský major

Reklama

The Masters, Premier League a nyní i World Grand Prix. To je výčet turnajů, které v roce 2021 vyhrál doslova rozjetý Jonny Clayton. Ve strhujícím finálovém souboji World Grand Prix dokázal rozdrtit svého krajana a úřadujícího mistra světa Gerwyna Price poměrem 5:1 na sety. Clayton tak poskočil v žebříčku PDC už na 7. místo.

Cesta turnajem však nebyla pro Jonnyho vůbec jednoduchá. V úvodním kole si sice ještě hladce poradil s talentovaným Callanem Rydzem z Anglie, nicméně v osmifinále na něj čekal skvěle hrající José de Sousa. Diváky tak čekala pomyslná odveta finále Premier League. Velšan však potvrdil formu a výtečného Portugalce, podobně jako ve zmíněném finále, porazil.

Čtvrtfinálový vítr zavál Claytona k duelu se semifinalistou letošního Matchplaye a hvězdou polských šipek Krzysztofovi Ratajskimu. „The Ferret“ prohrával s Polákem už 2:1 na sety, nicméně díky fantastickým náhozům dokázal zápas otočit a postoupit do semifinále. A následovalo velmi zajímavé klání.

Vynikající výkony na šampionátu předváděl, možná překvapivě, třiadvacátý hráč žebříčku Danny Noppert. Nizozemec si dokázal poradit s legendárním Michaelem van Gerwenem, Vincentem Van den Voortem či Ianem Whitem a rázem se octl v semifinále mezi čtyřmi nejlepšími. Perfektně hrající Clayton však moc šancí Dannymu nedal a v pěti setech dokázal zvítězit. Noppert mohl i tak odjíždět se zdviženou hlavou.

Ikonické finále dvou Velšanů v režii Claytona

Samotné finále tohoto šipkařského podniku nabídlo vysoce zajímavou podívanou. Proti Claytonovi se dle očekávání postavil jeho krajan a úřadující mistr světa Gerwyn Price, jenž dokázal v semifinále postoupit přes výborného Stevena Buntinga.

Večer sliboval na první pohled vyrovnanou bitvu až do samotného konce, nicméně došlo na pravý opak. Letošní vítěz Premier League i The Masters předváděl nadpozemské šipky a na doublech byl téměř neomylný. A když už se Gerwyn snažil Jonnyho zastavit pokusem o vysoké zavření 148, netrefil šipku na D20 a Clayton kontroval ukázkovým zavřením 152.

Do Walesu tak zaslouženě putuje další pohár a Clayton svou formou nepřestává překvapovat. Jen tímto turnajem vydělal necelých 3,5 milionů korun a letos mu na účet přišlo více než 20 milionů korun vydělaných jen a pouze šipkami. A další prize money může přidat již velmi brzy, konkrétně 14. října na European Championship Darts.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Emma Raducanu pokračuje suverénně, po výhře nad Chwalinskou je v semifinále Transylvania Open

Emma Raducanu si na turnaji Transylvania Open zajistila postup do semifinále po přesvědčivém vítězství 6:0 a 6:4 nad Polkou Majou Chwalinskou. Britská jednička a turnajová nasazená jednička potvrdila roli favoritky a na rumunských kurtech znovu předvedla velmi vyspělý výkon.

Michael Van Gerwen ovládl úvodní noc Premier League 2026. Littler skončil už ve čtvrtfinále

Michael van Gerwen vstoupil do Premier League Darts 2026 ve velkém stylu. Vítězstvím 6:4 nad krajanem Gianem van Veenem ve finále úvodního večera v Newcastlu potvrdil roli jednoho z hlavních favoritů soutěže a připsal si maximální bodový zisk i prémii 10 000 liber.

Vladař zářil, ale Flyers padli v prodloužení, Hertl pomohl Vegas k výhře

Poslední hrací den před olympijskou přestávkou přinesl výraznou stopu českých hokejistů. Brankář Dan Vladař zapsal 25 zákroků a stal se druhou hvězdou zápasu, Philadelphia ale doma podlehla Ottawě 1:2 po prodloužení. Tomáš Hertl zase přihrál v přesilovce na gól a Vegas porazilo Los Angeles 4:1, tři body nasbíral Mark Stone. V noci uspěli i NY Islanders s Ondřejem Palátem, naopak Floridu potkal tvrdý derby večer, do kterého naskočil i debutant Mikuláš Hovorka.

České hokejistky začaly olympiádu porážkou s USA, ale našly i povzbuzení

České hokejistky vstoupily do turnaje na olympiádě v Miláně porážkou 1:5 s USA. Přesto po utkání mluvily i o věcech, které jim mohou pomoct do dalších zápasů. „Prohra nic neznamená,“ řekla útočnice Tereza Plosová. Autorka jediného gólu Barbora Juříčková přidala: „Dařilo se nám s nimi fyzicky hrát.“

Luke Littler míří vysoko. Šipkařských cílů má skutečně hodně 

Luke Littler má za sebou rekordní účast v Premier League Darts, ale místo bilancování už míří výš. Přestože v roce 2025 prohrál ve finále s Lukem Humphriesem, jeho tažení soutěží přepsalo statistiky. Šest vítězství během jednotlivých večerů a nejvyšší počet maximů 180 znamenaly historický zápis, který však devatenáctiletý mistr světa bere spíš jako odrazový můstek než konečný cíl.

Lando Norris varuje. Nová pravidla promění závody formule 1 v chaos

Úřadující mistr světa Lando Norris očekává, že letošní sezona formule 1 přinese výrazně více nepředvídatelných momentů a zmatku přímo na trati. Důvodem jsou zcela nové technické předpisy, které podle něj zásadně mění chování monopostů a kladou mnohem větší nároky na samotné jezdce. Formule 1 totiž vstupuje do největší regulační změny ve své historii.

Vejmelka zazářil před olympiádou a Pastrňák stihl ještě jednu asistenci

Předposlední hrací den NHL před olympijskou přestávkou přinesl deset zápasů a českou stopu hlavně v brankovišti. Karel Vejmelka dotáhl Utah k výhře 4:1 nad Detroitem a stal se první hvězdou večera. David Pastrňák přihrál v duelu Bostonu na Floridě, Bruins ale padli 4:5 po nájezdech.

Snooker přišel o výraznou osobnost. John Virgo zemřel ve věku 79 let

Svět snookeru zasáhla smutná zpráva. Ve věku 79 let zemřel bývalý elitní hráč a později uznávaný televizní komentátor John Virgo. Jeho úmrtí potvrdila organizace World Snooker, zatímco hráči i funkcionáři z celého světa vzdávají hold muži, který se stal jednou z nejvýraznějších postav tohoto sportu.

Adrian Newey přiznal zpoždění. Aston Martin byl před sezonou 2026 čtyři měsíce pozadu

Šéf týmu Aston Martin a legendární konstruktér Adrian Newey otevřeně přiznal, že britská stáj vstupuje do nové éry formule 1 s výrazným časovým mankem. V přípravě monopostu AMR26 byl Aston Martin podle Neweyho zhruba čtyři měsíce pozadu oproti hlavním konkurentům.

Krejčí poprvé oblékl dres Portlandu a hned dal pět bodů

Vít Krejčí má za sebou premiéru v dresu Portlandu. Při domácí porážce s Phoenixem 125:130 odehrál 13 minut, zapsal pět bodů, dva zisky a jednu asistenci. Trail Blazers přitom začali výborně a vedli až o 19 bodů, jenže v druhé půli náskok ztratili. Tým navíc nastoupil bez zraněného Deniho Avdiji a protáhl sérii porážek už na šest zápasů.

Palát bodoval proti Crosbymu, Vladař s Dostálem slavili výhry

Česká stopa v úterních zápasech NHL byla výrazná hlavně v brankovištích. Daniel Vladař dovedl Philadelphii k domácí výhře 4:2 nad Washingtonem a Lukáš Dostál pomohl Anaheimu stejným výsledkem proti Seattlu, navíc sahal po čistém kontu. V poli se připomněl Ondřej Palát, jeho přihrávka pomohla Islanders k dramatu proti Pittsburghu, který skončil vítězstvím 5:4 v prodloužení.

Pastrňák dorazí do Milána už v pátek a chce stihnout i zahájení her

David Pastrňák změnil plán a do dějiště zimních olympijských her v Miláně přiletí už v pátek. Původně měl dorazit až v neděli spolu s dalšími hráči z NHL. Lídr hokejové reprezentace se těší i na páteční slavnostní zahájení na stadionu San Siro. S mírným předstihem má přiletět také brankář Lukáš Dostál, který počítá s delší aklimatizací.

James Vowles zůstává klidný. Vynechaný test Williams neznervózňuje

Šéf stáje Williams James Vowles tvrdí, že ho vůbec neznepokojuje skutečnost, že jeho tým minulý týden vynechal první předsezonní test formule 1. Zdržení při výrobě nového vozu způsobilo, že Williams byl jediným týmem, který se neobjevil na okruhu Circuit de Barcelona-Catalunya.

Spor o Rusko ve fotbale. FIFA mluví o zrušení zákazu

Prezident světové fotbalové federace FIFA Gianni Infantino čelí ostré kritice z Ukrajiny poté, co prohlásil, že FIFA se bude zabývat možným zrušením zákazu startu ruských týmů v mezinárodních soutěžích. Ukrajinský ministr sportu označil jeho výroky za „nezodpovědné“ a „dětinské“.

Montreal padl v Minnesotě po prodloužení a Dobeš poprvé po šesti výhrách prohrál

Vítězná série brankáře Montrealu Jakuba Dobeše se v Minnesotě zastavila. Canadiens prohráli 3:4 v prodloužení, přesto z ledu Wild odvezli bod. V noci se dařilo i Karlu Vejmelkovi, který dovedl Utah k výhře 6:2 nad Vancouverem, naopak David Rittich s Islanders neuspěl ve Washingtonu.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama