Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Skotsko ve velkých problémech. Kriketový svaz čelí obviněním z rasismu

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Skotsko čelí za poslední roky několika obviněním z rasismu. Dnes se k němu přidává i skotský kriket. Z nezávislého testování vyplynulo, že kriketový svaz se chová jinak k lidem s tmavší pletí. Na problémy ukázal nejlepší skotský hráč Majid Haq. Od včerejšího rána odstupují ředitelé.

  Nejlepší skotský hráč Majid Haq si po dobu své kriketové účasti ve skotském týmu stěžoval, že se k němu vedení chová jinak než k ostatním hráčům. Své obvinění vznesl Haq v rozhovoru pro Sky Sports News. Společnost SportScotland požádala organizaci Plan4Sport, aby začala s rozsáhlým prověřováním.

  Aamer Anwar, který zastupuje dva hráče s tmavší pletí se vyjádřil takto: „Skotský kriket je nefunkční a rasistický. Jestli tohle potvrdí přezkoumání, bude to pro skotský kriket zničující. V organizaci jsou lidé, kteří by se měli stydět za to, jak s lidmi s tmavší pletí zachází. Rasismus v kriketovém světě existuje a moji svěřenci to vědí už dlouhá léta.“

  Závěry nezávislého vyšetřování mají být zveřejněny v pondělí a očekává se, že potvrdí obvinění z významného a rozšířeného rasismu ve skotském kriketu. Ještě před vypuštěním oficiální zprávy do světa už vysoce postavení manažeři opouští svá místa. Je tedy nad míru jasné, že obvinění jsou na místě.

  Špatné vzpomínky a deprese

  „Za Skotsko jsem hrál od svých dvanácti let. Bylo to pro mě naprosto vším. Nyní mám na tuto organizaci pouze jen špatné vzpomínky a deprese. Už se nikdy na kriketové hřiště ve Skotsku nevrátím,“ vyjádřil svůj hněv Majid Haq.

  Majid Haq, stejně jako ostatní členové s tmavší pletí přiznávají, že jim takové zacházení vzalo spoustu sil. Nejenže čelili neustálým narážkám, dokonce ale nebyli nikdy ze strany klubu podporováni. Několikrát byli staženi ze zápasů nebo mistrovství. Vždy byli až na druhém místě, tedy za lidmi s bílou barvou pleti.

  Události ve Skotsku navazují na skandál s rasismem v anglickém kriketu. V loňském roce odstoupilo několik vrcholných představitelů Yorkshire County Cricket Clubu v důsledku obvinění bývalého kapitána Azeema Rafiqa. Ten si stěžoval na institucionální rasismus v klubu a uvedl, že kvůli nadávkám týkajícím se jeho pákistánského původu byl blízko tomu, aby si vzal život.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS