16.3 C
    Sobota 27. července 2024

Chorvatská senzace. Livakovič zdeptal Brazílii při penaltách, Neymar plakal

Chorvatská senzace, další ohromný úspěch Daličova mužstva. Nesmírně dramatické čtvrtfinále sice nadějně otevřel rekordním gólem Neymar Jr, Chorvaté ale ukázali obrovské srdce, vyrovnali, dotáhli bitvu do penalt a tam, opět i díky bezkonkurenčnímu brankáři Livakovičovi, zvítězili. Šok dokonán, Brazílie na MS končí.

Reprezentace z Jižní Ameriky do čtvrtfinále proplula s přehledem, ve skupině nejprve porazila Srbsko 2:0, nádherné nůžky tam vystřihl nejlepší střelec kanárků Richarlison. Poté si poradila i se Švýcary a postup do osmifinále měla jistý. S Kamerunem sice na závěr skupiny padla 0:1, chuť si ale spravila proti Jižní Koreji, kterou roznesla 4:1.

Chorvaté hájí stříbro z roku 2018. Ti, na rozdíl od svého soupeře, nepůsobili ve skupinové části tak dominantně, porazili jen Kanadu a s Belgií a Marokem remizovali 0:0. Jejich zápas o postup mezi nejlepších osm mančaftů šampionátu navíc rozhodovaly až penalty. Tam byli však díky fenomenálnímu Livakovičovi úspěšnější než Japonsko, a mohli se tak těšit na Viníciuse Jr a spol..

První půle čtvrtfinálového klání mezi Chorvaty a Brazilci ale navzdory velikým očekáváním mnoho záživného fotbalu nenabídla. Evropský celek ani nevystřelil na branku, největší šancí úvodních pětačtyřiceti minut byl až přímý volný kop Neymara Jr. Jeho pokus do středu branky ale chorvatský golman zlikvidoval.

Ani poločas druhý branku nepřinesl. Svěřenci kouče Daliče sice byli kanárky několikrát zatlačeni na vlastní polovinu a čelili mnoha šancím, Raphinha, Richarlison, Vinícius Jr a nakonec i Neymar Jr, jenž stál sám před Livakovičem, pohořeli.

Modrič a spol. nevystřelili za celých devadesát minut na branku, zdálo se, že si pro prodloužení a případné penalty šli od začátku…

Neymar Jr se znovu zapsal do historie

V úvodu prodloužení stále tlaku jihoamerického výběru odolávali. Ve 103. minutě si dokonce vypracovali první velkou příležitost, Brozovič ale poslal výbornou Petkovičovu přihrávku z hrany vápna zhruba do dvacáté řady tribuny za brankou.

A tak přišel trest. Neymar Jr si narazil ve 105+1. minutě s Paquetou, probojoval se až na malé vápno, obešel Livakoviče a nechytatelnou ránou pod břevno poslal svůj tým do vedení. Opora PSG navíc dorovnala Pelého ve vstřelených brankách za reprezentaci Brazílie. Jeho trefa totiž nesla pořadové číslo sedmdesát sedm. Tedy stejné, s jakým končil právě zmíněný trojnásobný mistr světa.

Vypadalo to, že Brazílie postupuje. Ale ve 116. minutě přišel šok. Naprostý šok. Z jediné střely na branku v zápase Chorvatsko Petkovičem vyrovnalo a spustilo euforii. Dotáhlo bitvu do penalt. A tam Brazílii zaskočilo.

Hrdina Livakovič chytil hned první pokus Rodryga, Chorvaté Vlašič, Majer, Modrič i Oršič proměnili a poté, co Marquinhos trefil tyč, propukla chorvatská extáze naplno. Brazílie balí kufry, Chorvatsko bude hrát podruhé za sebou semifinále světového šampionátu.

Kanadským ženským fotbalem otřásl skandál, trenérka na olympiádě končí

Trenérka kanadské ženské fotbalové reprezentace Beverly Priestman byla odvolána z funkce hlavní trenérky pro olympijské hry. Je také dočasně suspendována kanadskou fotbalovou federací. Důvodem je pokračující skandál kolem dronu, který v pondělí přeletěl nad tréninkem novozélandského týmu.

Murray se loučí s olympijským singlem, v deblu míří za medailí

Andy Murray se odhlásil z tenisového singlu na Olympijských hrách v Paříži, ale nastoupí v deblu. Pro legendárního Brita to bude poslední turnaj kariéry. Fanoušci se tak mohou těšit na čtyřhru, kde si on Andyho slibují skvělý výkon.

Francouzská olympijská závodnice nesmí na zahajovací ceremoniál. Důvodem je hidžáb

Francouzská vláda a představitelé olympijských her hledají kreativní řešení, které by umožnilo francouzské sprinterce Sounkambě Sylle mít hidžáb na zahajovacím ceremoniálu, a přitom stále dodržovat zákony země týkající se sekularismu.