Českou reprezentaci čeká na mistrovství světa v Herningu premiérové utkání s Maďarskem. Pro favorita skupiny jde o další krok k postupu do čtvrtfinále, pro soupeře naopak o klíčový zápas v boji o záchranu. Speciální náboj dostává duel pro jednoho z maďarských obránců – Šimona Szathmáryho, rodáka z Jihlavy a vnuka legendárního Jana Suchého.
Česko má na turnaji zatím stoprocentní bilanci. Po výhrách nad Finskem, Norskem a Dánskem se chce proti outsiderovi potvrdit roli favorita. „Máme za sebou slušný start. Občas to bylo kostrbaté, ale udělali jsme důležité body,“ hodnotil dosavadní průběh kapitán Roman Červenka.
Pro Maďarsko jde naopak o šanci zabojovat o udržení v elitní skupině. Po dvou porážkách s Německem a USA přišlo cenné vítězství nad Kazachstánem. Právě tenhle tříbodový zisk drží tým v naději. „Máme cíl se konečně udržet. Nechceme hlásit nesmysly, ale kdyby se povedlo vyhrát pár zápasů, bylo by to skvělé,“ říká Szathmáry, který se v Maďarsku ocitl před dvěma lety téměř náhodou.
Šimona Szathmáryho čeká na MS speciální zápas. 🗣 „Děda by byl hrdý,“ 🙌 řekl vnuk legendárního Jana Suchého. 🏒
— ČT sport (@sportCT) May 14, 2025
Více 👉 https://t.co/sdRKgoc0dz pic.twitter.com/1tbVYQaQnZ
Po konci ve Slavii hledal nové angažmá. Agent mu doporučil Miškovec s tím, že díky vzdáleným maďarským kořenům by mohl získat občanství. Reprezentační kemp v Budapešti zvládl, a tak přišla i oficiální pozvánka. „Jel jsem na první kemp a bylo to tak, že pokud mě budou chtít, tak mi občanství udělají. A když ne, tak by to zařizoval klub,“ popsal jednoduchý proces.
Ačkoliv příjmení Szathmáry evokuje maďarský původ, jeho znalost jazyka je mizivá. „Umím jen pár slov. Jsem tam dva roky, něco málo jsem pochytil, ale je to tak těžká řeč, že se mi to moc nedaří,“ přiznává. V týmu se domlouvá anglicky, stejně jako druhý „cizinec“ ve výběru, Švéd Henrik Nilsson.
Čtvrteční večer bude pro něj osobní. Proti Česku nastoupí poprvé – a proti starým známým. V Chomutově si zahrál s Romanem Červenkou, v Havlíčkově Brodě vyrůstal po boku Ondřeje Beránka. „Píšou mi kluci, co se dlouho neozvali. Že by je nenapadlo, že budu na mistrovství. Mě taky ne. A vidíte, jsem tady,“ říká s úsměvem.
Dědeček Jan Suchý byl ikonou československého hokeje, mistrem světa i členem dvou Síně slávy. „Troufám si říct, že by byl děda hrdý,“ říká Šimon. V Maďarsku o jeho rodinném odkazu dlouho nikdo nevěděl. Teď už ho ale i tam začínají poznávat.
Zápas Česko – Maďarsko začíná ve čtvrtek ve 20:20. V případě vítězství se Češi výrazně přiblíží postupu mezi nejlepší osmičku.