-7.2 C
Czech
Pátek 23. ledna 2026
RagbyČas Afriky. Jihoafričané o bod zdolali Zéland, a jsou mistry světa

Čas Afriky. Jihoafričané o bod zdolali Zéland, a jsou mistry světa

Světovému rugby budou na další čtyři roky vládnout Jižní Afričané. Ale byly to nervy! Obhájce titulu ve finále trápil Nový Zéland a „Springboks“ zvítězili nad All Blacks těsně 12:11. Staronoví šampioni zvítězili na mistrovství světa celkově už počtvrté a vstoupili tak do historie jako nejúspěšnější tým.

Příběh finále byl nasnadě. Jak Jižní Afrika, tak Nový Zéland měli po třech prvenstvích na mistrovství světa. Ačkoliv se dost mluvilo o tom, že navrch můžou mít letos reprezentace ze severní polokoule, tak nové pořádky nenastaly. Poslední zápas turnaje tak obstaraly dvě vůbec nejúspěšnější země.

Zatímco Zéland přemohl Irsko a pak s chutí přehrál Argentinu, tak Afričané se na cestě do pařížského finále nadřeli. Nejdříve o pouhý bod porazili favority z domácí Francie, tak o týden později opět o bod přetlačili Anglii, ačkoliv většinu zápasu prohrávali.

Už úvod zápasu naznačil, kdo bude mít navrch. Celý týden se řešilo, že by Afričanům mohl scházet klíčový mlynář Mbonambi, který byl obviněn z údajného rasismu. Nakonec vydržel ve finále jen tři minuty, poté odkulhal se zraněním. Trestný kop proměnil hrdina semifinále Pollard. V první půli tak učinil ještě třikrát a v této disciplíně byl stoprocentní. Žádné další body už Afričané nepřidali, Pollard byl jejich jediným střelcem ve finále.

Klíčovým okamžikem bylo sporné vyloučení kapitána All Blacks Sama Canea. Ten nejdříve obdržel žlutou kartu a šel si na deset minut sednout. Jenže video odhalilo, že v souboji šel úder na hlavu a Cane byl vyloučen. Novozélanďané tak museli dohrát ve čtrnácti mužích. Springboks měli obrovskou šanci zápas ukončit. Vedli po půli 12:6 a nástup do druhé půle byl drtivý.

Obraz finále se změnil po žluté kartě Kolisiho. Najednou to byl 14 proti 14, a All Blacks měli jasně navrch. A v 58. minutě položil jedinou pětku v celé finále Barrett. A bylo to o bod. Nadále měl spíše ze hry Zéland a dvakrát měl možnost dostat se do vedení. Ale oba trestné kopy minuly háčko.

Někteří neměli nervy závěr finále sledovat, Afričan Kolbe měl závěrečných deset minut hlavu v dlaních. Ale jeho spoluhráči závěr zápasu uválčili, a získali čtvrtý titul světových šampionů. Navíc vyřazovací částí prošli tak, že všechny zápasy zvládli o pouhý bod. Což se nikdy na mistrovství světa nestalo.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Sabalenka přežila náročnou zkoušku s Potapovou a postoupila do čtvrtého kola Australian Open

Aryna Sabalenka zvládla na Australian Open zatím nejtěžší zkoušku. Světová jednička v Melbourne udolala Anastasiu Potapovu ve dvou tiebreacích a vyhrála 7:6(4) a 7:6(7). Zápas měl napětí, zvraty i chvíle, kdy se favoritka sama sobě divila.

Dvacáté místo bez euforie i bez zklamání, Krčmář hodnotil výkon v Novém Městě

Michal Krčmář skončil ve zkráceném vytrvalostním závodě Světového poháru v Novém Městě na Moravě na 20. místě. Ve Vysočina Areně mu seděl běh, zradila ho ale střelba vestoje, kde třikrát minul. V mrazu se cítil dobře a před blížícími se olympijskými hrami ho potěšilo, že mu nechybí energie.

Mercedes W17 odhalen. Tým představil vůz pro novou éru Formule 1

Mercedes odhalil první podobu monopostu W17, se kterým vstoupí do sezony 2026, roku, jenž má podle mnohých znamenat návrat Stříbrných šípů zpět na absolutní špičku Formule 1. Nový vůz vzniká v době největší technické revoluce v historii sportu a tým doufá, že právě tato změna ukončí čtyřleté období bez boje o tituly.

McLaren čelí bezprecedentní výzvě. Práce na sezoně 2026 nemá v historii F1 obdoby

Šéf stáje McLaren Andrea Stella označil přípravy na sezonu 2026 za „bezprecedentní“. Úřadující mistři světa se podle něj potýkají s největším technickým přerodem v dějinách Formule 1, který zahrnuje současnou změnu podvozků, pohonných jednotek, paliv i pneumatik.

Krejčí sedmi body pomohl Atlantě k těsné výhře v Memphisu

Atlanta po čtyřech porážkách zabrala a v Memphisu vyhrála 124:122. Vít Krejčí stihl za necelých 11 minut sedm bodů a jeho tým při jeho pobytu na palubovce výrazně poskočil. Ve stejné noci dominovala Oklahoma City proti Milwaukee 122:102 díky 40 bodům Shaie Gilgeouse Alexandra a derby New Yorku s Brooklynem skončilo historickým rozdílem 54 bodů.

Dostál předvedl 40 zákroků a Anaheim vyhrál nad Coloradem po nájezdech

Lukáš Dostál v NHL předvedl jeden z nejlepších výkonů sezony a čtyřiceti zákroky dotlačil Anaheim k výhře 2:1 po nájezdech na ledě Colorada. V rozstřelu zastavil i Martina Nečase, který tentokrát nebodoval. V noci se prosadili také Filip Hronek a David Kämpf, jejich příspěvky pomohly Vancouveru utnout jedenáctizápasovou sérii bez vítězství.

Slavia doma padla s Barcelonou 2:4 a přišla o naději na postup

Slavia v mrazivém Edenu prohrála s Barcelonou 2:4 a v předposledním sedmém kole ligové fáze Ligy mistrů definitivně ztratila šanci na postup do vyřazovacích bojů. Pražané šli brzy do vedení po gólu Vasila Kušeje a ještě před pauzou srovnali díky vlastní brance Roberta Lewandowskiho. Favorit ale po přestávce přidal a rozhodl trefami Daniho Olma a znovu i Lewandowskiho.

Emma Raducanu skončila na Australian Open ve druhém kole. Podlehla Potapově

Emma Raducanu na letošním Australian Open skončila ve druhém kole. Britská tenisová jednička podlehla Anastasii Potapově ve dvou setech 6:7 (3:7), 2:6 a přišla o možnost dalšího atraktivního souboje se světovou jedničkou Arynou Sabalenkou.

Luke Littler přehrál Van Gerwena a ovládl Saudi Arabia Darts Masters

Teprve osmnáctiletý mistr světa Luke Littler se stal historicky prvním vítězem turnaje Saudi Arabia Darts Masters. Ve finále si v Rijádu poradil s Michaelem van Gerwenem poměrem 8:5 a potvrdil svou rostoucí pozici mezi světovou elitou šipek.

Nathan Aspinall zpochybnil atmosféru na nové saúdské šipkové scéně 

Anglický šipkař Nathan Aspinall po premiérovém turnaji Saudi Arabia Darts Masters naznačil, že část publika v Rijádu nepůsobila dojmem, že by na šipky dorazila z vlastního nadšení. Podle něj je spolupráce mezi organizací PDC a Saúdskou Arábií teprve na začátku a k dlouhodobému partnerství vede ještě dlouhá cesta.

Velký návrat na domácím sněhu. Brignone nejrychlejší z Italek

Federica Brignone se vrátila do závodního kolotoče ve velkém stylu. V Kronplatzu zajela v prvním kole obřího slalomu sedmý čas. Na domácí trati byla zároveň nejrychlejší z Italek, což jí dodalo další bod do olympijské skládačky.

Plíšková zvládla comeback na Australian Open, uspěli i Menšík, Macháč, Siniaková a Valentová

Karolína Plíšková zvládla první zápas na Australian Open po dlouhé pauze a hned přehrála Sloane Stephens 7:6, 6:2. Dařilo se i dalším českým hráčům, Jakub Menšík otočil maraton po více než čtyřech hodinách, Tomáš Macháč prošel dál bez ztráty setu. Úspěšný debut na turnaji zapsala Tereza Valentová, postup přidaly také Kateřina Siniaková a Linda Fruhvirtová, naopak Sára Bejlek skončila hned v úvodu.

Hertl dal 20. gól v sezoně, Nečas vystoupal na 60 bodů

Český večer v NHL ozdobily výrazné milníky. Tomáš Hertl vstřelil už 20. branku sezony, ale Vegas doma podlehlo Philadelphii 1:2. Martin Nečas dvakrát přihrál u výhry Colorada 5:2 nad Washingtonem a posunul se na hranici 60 bodů. Bodovali také Filip Hronek a David Kämpf, brankář Lukáš Dostál přidal další vítězství.

Oleksandr Usyk má otevřenou cestu k Wilderovi. WBC schvaluje velký návrat amerického ranaře

Boxerský svět znovu zpozorněl. Ukrajinský šampion těžké váhy Oleksandr Usyk může ve své další obhajobě nastoupit proti jednomu z nejnebezpečnějších knockoutérů poslední dekády, a to Deontayi Wilderovi. Prezident organizace WBC Mauricio Sulaiman potvrdil, že Wilder je plně způsobilý vyzvat držitele pásu a že Usykova žádost o dobrovolnou obhajobu byla oficiálně schválena.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama