FotbalOstrovy sužuje rasismus! Poklekávání nemá smysl. Fotbalisté tmavší pleti čelí urážkám i...

Ostrovy sužuje rasismus! Poklekávání nemá smysl. Fotbalisté tmavší pleti čelí urážkám i dál

Ve sportu všudypřítomné poklekávání na kolena zřejmě vezme za své. Akce na podporu práv hráčů tmavší pleti nemá podle některých vůbec smysl. Třeba druholigový Brentford už o podobném gestu nechce ani slyšet.

Situace v anglickém fotbale by se dala označit za přinejmenším nepříjemnou. Fotbalovým příznivcům už pomalu dochází trpělivost. Frustraci ze zákazu vstupu na stadiony řeší po svém – na sociálních sítích. Zlobu schytávají hlavně fotbalisté tmavé pleti. A to se přitom za jejich práva bojuje.

V poslední době se toho na tohle téma namluvilo dost a dost. Smrt afroamerických občanů USA pozvedla za oceánem vlnu negativních emocí a i přes probíhající pandemii nemoci covid-19 se právě tady rozmohly značné protesty.

Vycházelo se do ulic, sportovci bojkotovali své duely. Všechno už vypadalo nadějně i s příchodem dnes již tradičního gesta – pokleknutí před úvodním hvizdem. I to už se ale některým přestává líbit. Řeší se případ s názvem: Anglie. Tam má tento krok jen pramalý efekt.

Už to dělat nebudeme, zní z Brentfordu

Vedoucí tým druhé nejvyšší anglické soutěže vydal o víkendu prohlášení, které vyústí v nepokračování poklekávání před zápasy. „Jako parta hráčů jsme se rozhodli, že před zápasy už si klekat nebudeme. Dělali jsme to od července, stejně jako ostatní. Už ale nevěříme tomu, že to má nějaký efekt,“ myslí si reprezentanti Brentfordu.

„Zažili jsme rasistické urážky na vlastní kůži a v minulosti i současnosti jsme také viděli několik děsivých komentářů na adresu ostatních hráčů,“ dodali. S gestem je tak konec. A anglická fotbalová asociace neví, jak dál. Radikálové ve svém ustavičném urážení nepřestávají. S tím by se ale mělo něco dělat.

Ďáblové klopýtli s předposledním, schytal to opět Martial

Největší vlnu nevole schytávají v poslední době hráči slavného Manchesteru United. Klubu se nedaří a podle fanoušků na tom nesou největší vinu právě tmavší fotbalisté. Přesněji útočníci Anthony Martial, Marcus Rashford nebo mladičký stoper Axel Tuanzebe.

Nápor na psychiku dostává hlavně první jmenovaný. Rudí ďáblové na hřišti předposledního West Bromu o víkendu jen remizovali, za což si vyslechl kritiku právě Francouz. Není to ale jen on. Už dříve se stal terčem urážek bek Chelsea James a jeho sestra nebo forvard Wilfried Zaha z Crystal Palace.

„Celé tohle pokleknutí… proč si musím klekat, abych ukázal, že na nás záleží? Proč musím na zádech nosit nápis Black Lives Matter, abych tím ukázal, že na nás záleží? Jsou to všechno ponižující věci,“

nechal se slyšet Zaha.

Kdy tohle všechno skončí? To nikdo neví. Fotbalová asociace v Anglii by každopádně měla začít něco dělat. Tohle totiž může ještě skončit hodně špatně.

Nejčtenější tento týden

Max Verstappen zkritizoval novou F1, vedení mu odpovědělo. Domenicali připomněl, že sport je větší než kterýkoliv jezdec

Nová technická pravidla Formule 1 dál rozdělují paddock. Mezi jejich nejhlasitější kritiky patří Max Verstappen, kterému vadí především charakter závodění a výraznější role elektrické energie. Šéf F1 Stefano Domenicali jeho názor respektuje, zároveň ale zdůraznil, že budoucnost šampionátu nemůže stát na jediném jezdci.

Gian van Veen dorazil na Nový Zéland bez šipek. Před turnajem prosí aerolinky o pomoc

Gian van Veen má před startem New Zealand Darts Masters nečekané starosti. Zatímco nizozemský šipkař už dorazil do Aucklandu, jeho zavazadla zůstala tisíce kilometrů daleko v Paříži. Nová světová dvojka se proto obrátila přímo na aerolinky a žádá o rychlou pomoc.

Menšík na Sheltona nestačil a v Montrealu končí ve čtvrtfinále

Jakub Menšík se na turnaji Masters v Montrealu mezi nejlepší čtyři nedostal. Český tenista ve čtvrtfinále narazil na výborně hrajícího Bena Sheltona a za 73 minut prohrál 3:6, 1:6. Americký obhájce titulu předvedl téměř bezchybný výkon a Menšíkovi nenabídl jediný brejkbol.

Jeff Bezos chce Liverpool. Zakladatel Amazonu chce získat třetinu slavného klubu

Liverpool může brzy získat jednoho z nejbohatších investorů na světě. Zakladatel Amazonu Jeff Bezos je podle dostupných informací blízko dohody o koupi zhruba třetinového podílu v anglickém velkoklubu. Hodnota celé transakce může Liverpool ocenit na přibližně 4,4 miliardy liber.

Donald Trump se zastal Infantina. Jeho odvolání by podle prezidenta bylo „hroznou chybou“

Donald Trump se veřejně postavil za šéfa FIFA Gianniho Infantina. Americký prezident tvrdí, že jeho případné odvolání by bylo zásadním omylem a že pod Infantinovým vedením zažila FIFA nejúspěšnější mistrovství světa ve své historii.

Siniaková v Torontu září a útočí na šestý titul sezony

Kateřina Siniaková pokračuje ve skvělé deblové sezoně. Světová jednička postoupila společně s Čang Šuaj do semifinále turnaje v Torontu. Ve čtvrtfinále si poradily se Storm Hunter a Desirae Krawczyk 6:4 a 6:3. Česká tenistka tak zůstává ve hře o šestou letošní trofej.

Rada v Eugene ovládl 400 metrů překážek a získal světové zlato

Český atlet Michal Rada v neděli zazářil na juniorském mistrovství světa v Eugene. Devatenáctiletý překážkář vybojoval zlato na 400 metrů překážek a časem 48,59 sekundy vytvořil nový evropský juniorský rekord. Navázal tak na loňský evropský titul a zároveň vylepšil stříbro z předchozího světového šampionátu v Limě.

Menšík zvládl další překážku a v Montrealu vyzve Sheltona

Jakub Menšík pokračuje na Masters v Montrealu mezi nejlepší osmičkou. Dvacetiletý český tenista porazil ve čtvrtém kole zkušeného Nizozemce Botice van de Zandschulpa 6:4, 7:5. V boji o semifinále ho čeká Ben Shelton. Proti americké světové desítce má Menšík pozitivní vzájemnou bilanci.

Conor Benn slibuje tvrdou válku. Proti Ryanu Garciovi chce získat titul, který kdysi držel jeho otec

Conor Benn má před sebou největší zápas kariéry. Britský boxer se 12. září v Las Vegas utká s Ryanem Garciou o titul WBC ve welterové váze a před očekávaným soubojem neskrývá ambice. Chce Američana zastavit a odnést si pás, který v minulosti patřil jeho otci Nigelu Bennovi.

Vollering podruhé ovládla ženskou Tour de France, Nosková po pádu odstoupila

Demi Vollering završila Tour de France Femmes dominantním výkonem. Nizozemská cyklistka vyhrála závěrečnou etapu v Nice a podruhé v kariéře slaví celkový triumf. Jediná česká účastnice Nikola Nosková naopak závod nedokončila. Po sobotním pádu sice nastoupila do poslední etapy, krátce po startu ale odstoupila.

Salač slaví životní vítězství, v Británii poprvé ovládl Moto2

Filip Salač dosáhl největšího úspěchu své dosavadní kariéry. Čtyřiadvacetiletý český motocyklový jezdec ovládl závod Moto2 ve Velké ceně Velké Británie v Silverstonu. Na nejvyšší stupeň se v této kategorii postavil poprvé. Zároveň ukončil šestnáctileté čekání na české vítězství, naposledy se radoval Karel Abraham v roce 2010.

Kanada ve finále Hlinka Gretzky Cupu rozdrtila USA a slaví zlato

Kanadští hokejisté ovládli letošní Hlinka Gretzky Cup. Ve finále turnaje hráčů do 18 let v Edmontonu nedali šanci Spojeným státům a zvítězili vysoko 8:1. Kanada tak po loňském bronzu znovu vystoupala na vrchol. Hned tři její hráči vstřelili ve finále po dvou gólech.

Jaissle začal v Newcastlu výhrou nad Valencií

Matthias Jaissle má za sebou vítěznou premiéru na lavičce Newcastlu. Anglický celek v přípravném utkání otočil zápas na stadionu Mestalla a porazil Valencii 2:1. Nový trenér přesto výsledek nepřeceňoval a zdůraznil, že jeho mladé mužstvo čeká ještě hodně práce.

Tyčkařka Krutilová slaví světové zlato, desetibojař Juliš přidal bronz

Česká atletika slaví na juniorském mistrovství světa v Eugene další velké úspěchy. Tyčkařka Nicole Krutilová ovládla finále výkonem 445 centimetrů a získala zlato. Desetibojař Adam Juliš se během druhého dne výrazně posunul pořadím a nakonec vybojoval bronz. Osobní rekord vylepšil na 7877 bodů.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama