Osmnáctiletá Kanaďanka Summer McIntosh zažila ve Victorii týden snů. Během pěti dnů pokořila tři světové rekordy, a to v disciplínách 400 metrů volným způsobem a v polohovém závodě na 200 metrů a 400 metrů. Tím se zapsala mezi legendy – podobný kousek předvedl naposledy Michael Phelps na olympiádě v Pekingu 2008.
McIntosh závodila na domácích kvalifikacích pro mistrovství světa a její forma byla doslova dechberoucí. Při posledním startu vylepšila vlastní světový rekord na 400 metrů polohově o 0,73 sekundy. Nejbližší soupeřka za ní zaostala o 12 sekund. Ve stejné sérii si připsala i pět kanadských rekordů a téměř atakovala historická maxima v dalších dvou disciplínách.
🚨 WORLD RECORD SMASHED 🚨
— World Aquatics (@WorldAquatics) June 12, 2025
Summer McIntosh rewrites the record books again!! This time in the Women’s 400m Individual Medley! 🔥 She touches in an unbelievable 4:23.65, setting a new global standard in one of the sport’s toughest events 💪🌍 #Swimming #WorldRecord pic.twitter.com/hF0f0tlEa0
„To byl ale týden, Victorie! V bazénu jsem si to vážně užila,“ napsala později McIntosh na Instagramu s odkazem na město Victoria v Britské Kolumbii, kde se konaly kanadské plavecké kvalifikace. Ve čtvrtek už do závodu nenastoupila a raději se věnovala fanouškům, s nimiž pózovala před sportovištěm. Své zlaté medaile z tohoto týdne bez váhání rozdávala malým fanouškům v hledišti.
Chystá spolupráci s trenérem Michaela Phelpse
McIntosh připisuje svůj obrovský posun trenérovi Fredovi Vergnouxovi, se kterým od ledna trénuje ve Francii. „Posunul mě dál, než jsem si vůbec dokázala představit,“ řekla. Teď ji čeká mistrovství světa v Singapuru, kde se chystá závodit v pěti individuálních disciplínách. A vzhledem k aktuální formě se nedá vyloučit, že padne další rekord.
McIntosh má za sebou i mimořádně úspěšnou olympiádu v Paříži. Získala tam tři zlaté medaile a jedno stříbro, čímž si definitivně potvrdila status hvězdy. Není divu, že o ní Penny Oleksiak, nejúspěšnější kanadská olympionička, říká: „All gas, no brakes.“
Po šampionátu v Singapuru se Summer plánuje přesunout do Texasu, kde začne spolupracovat s Bobem Bowmanem – trenérem samotného Michaela Phelpse. A pokud někdo může jeho éru zopakovat nebo dokonce překonat, pak je to právě ona.