Tipsport Extraliga30 let extraligy. 1995: Obří senzace, nováček ze Vsetína mistrem

30 let extraligy. 1995: Obří senzace, nováček ze Vsetína mistrem

Jestli první ročník extraligy přinesl fanouškům šok, co pak říci o tom druhém? Po šokujícím play off se těžko hledal hlavní favorit na titul, ale určitě se nahoře měla pohybovat mužstva jako Kladno, Sparta či Pardubice. Všechny v ročníku 1994/1995 ale šokoval nováček ze Vsetína, který touto sezonou rozjel velkou dynastii.

HC Zbrojovka Vsetín byla nováčkem. Klub však poprvé od roku 1968 změnil název a vznikl HC Dadák Vsetín. V první sezoně neměl novic velké ambice, prvotním cílem byla záchrana. Postup do play off by byl fantastickým úspěchem. Posilami byli dva Rusové Andrej Galkin a Alexej Jaškin. Ze Švédska se do extraligy vrátil reprezentant Antonín Stavjaňa. Všichni do týmu skvěle zapadli. Jinak byl ale tým téměř totožný, s jakým Vsetín slavil postup.

Začátek sezony dal za pravdu skeptikům. Valaši vyhráli poprvé v šestém kole a podruhé až v jedenáctém. Po první čtvrtině tak byl Vsetín předposlední, hůře na tom byla pouze Sparta. Navíc si nováček musel poslechnout nepěkné poznámky o pastevcích ovcí nebo kde že to vlastně nejmenší extraligové město leží. V tomto byl obzvlášť jízlivý Jaroslav Holík, tehdejší trenér Jihlavy. „Když sem poprvé jelo Kladno, ve Vizovicích špatně odbočili a přes Klobouky pokračovali na Trenčín,“ smál se bývalý manažer Petr Husička.

Jenže už brzy všichni věděli, kde že to Vsetín vlastně leží. Po první čtvrtině nastaly pohovory s hráči a poté přišel málo vídaný obrat. Následujících 12 zápasů Dadák neprohrál a posunul se na 3. místo tabulky! V době, když většina klubů kvůli startu NHL přicházela o největší hvězdy, tak Vsetínu odešel pouze Josef Beránek. Navíc z Německa přišel střelec Tomáš Sršeň.

Celé tažení mělo šokující konec, když Vsetín těsně ovládl celou základní část. Což byla totální šílenost. Kdo byly hlavní hvězdy „no name“ týmu? Zmíněný obránce Stavjaňa, kapitán Vlach a poté odložení ze Zlína. Ze sousedního města měl Dadák v týmu hned deset hráčů. Nechtěný byl například Zbyněk Mařák, který se umístil v desítce bodování, a především gólman Roman Čechmánek, který chytal první sezonu v extralize. „Měli jsme v kádru Ivo Pešata, kvalitního brankáře. Ale já si představoval někoho výraznějšího. Čemana jsem znal od žáků, byl výrazný pozitivně i negativně. Na tiskovkách po zápase jsem říkal, že bude do půl roku v národním mužstvu. A byl,“vyprávěl o nové hvězdě trenér Horst Valášek, pochopitelně Zlíňák.

Po báječné základní části bylo vsetínské natěšení na play off přímo obrovské. A skokan roku nevypadl z role ani v klíčové části sezony. Nejdříve si nováček – favorit poradil s Litvínovem 3:1 na zápasy. Budějovice už vzbuzovaly větší respekt, ale tady byla série ještě rychlejší – 3:0!

Nadešlo tak velké finále, Valašsko bylo na nohou – Vsetín vs. Zlín. Pikantnější tečku neuvěřitelná sezona mít nemohla, vždyť Vsetínu se léta přezdívalo zlínská farma. První zápas byl ale šokující. Po 40 minutách Vsetín – Zlín 0:6! Dvakrát se trefil nejlepší střelec základní části i play off Pavel Janků. „Trochu nás podcenili. Hodně si na nás věřili a hráli otevřený hokej,“ řekl střelec, který ale gólový účet v sezoně uzavřel, což ještě samozřejmě nevěděl. V poslední třetině aspoň Dadák snížil na „hezčích“ 3:6. Druhý den už si velkou výhru vzít nenechal a zvítězil 2:1.

Derby celý region naprosto pohltilo. Když došly lístky, tak se tiskly, šlo prostě o všechno a každý chtěl být u toho. Klíčový třetí zápas vyhrál Vsetín 4:2, hrdinou byl dvougólový střelec Tomáš Sršeň. „Soupeř předváděl absolutně důslednou obranu, nejhorší zápas z naší strany v celém play off,“kritizoval Janků. „Tenhle zápas jsem si přál vyhrát. Strašlivě. Dřeli jsme jako koně. Teď už nás nikdo nezastaví a tvrdím, že už k pátému utkání domů nepojedeme. Vím, jak na ně. Slavit se bude ve Zlíně,“ odtušil trenér Valášek.

Gólový účet čtvrtého zápasu otevřel hostující Martin Smeták, muž, který se rok dříve radoval s Olomoucí. Za Zlín vyrovnal ve 48. minutě Josef Štraub. Více navrch měli domácí berani, ale deptal je skvělý Čechmánek. Šlo se do prodloužení. O vítězi musel rozhodnout buď zlatý gól, nebo nájezdy. Nakonec rozhodlo něco docela jiného. Kaluž. V obranném pásmu Zlína se beku Kowalczykovi ztratil puk v louži a ten rychle našel hostující kapitán Rostislav Vlach. Vystřelil na překvapeného Kameše a prodloužení skončilo po 18 sekundách. Konec, senzační dílo dokonáno, Vsetín se stal mistrem! „Něco takového se stane jednou za sto let. Pro všechny to byl velký šok,“ vzpomínal po čase útočník Luboš Jenáček. „Sázkové kanceláře možná měly vypsaný kurz, ale nikdo si nevsadil,“ usmíval se Stavjaňa. „Byli jsme dobrá parta, kluci drželi při sobě. Už nikdy nepovedu takový tým, už nikdy nebudu mít takové hráče,“ říkal Valášek se slzami v očích.

Před prodloužením ještě nezamrzla voda po úpravě ledu, a to se stalo Zlínu osudným. Ironií je, že duel ještě rozhodl Vlach, jak jinak bývalý Zlíňák. „Teď cítíme zklamání, nicméně jsme letos dokázali hodně. Kdyby nám někdo před sezonou tvrdil, že získáme stříbrné medaile, asi bychom mu nevěřili,“uzavřel Štraub.

Nejčtenější tento týden

Bayern s Arsenalem jsou krok od semifinále Ligy mistrů

Liga mistrů jde do rozhodující fáze a středeční večer nabídne dvě velké odvety. Bayern Mnichov doma hájí výhru 2:1 z Madridu, Arsenal si do Londýna přivezl těsný náskok 1:0 ze hřiště Sportingu. Ve hře už jsou také semifinalisté PSG a Atlético, kteří čekají na své soupeře.

Kontroverze na Anfieldu. Liverpool končí po zásahu VAR, Slot zuří nad verdiktem rozhodčích

Velký večer, velká očekávání a nakonec velké zklamání. Liverpool se rozloučil s Ligou mistrů po jasné porážce od Paris Saint-Germain, ale více než výsledek rezonuje sporný moment s neuznanou penaltou. Trenér Arne Slot po zápase nešetřil kritikou a naznačil, že jeho tým letos doplácí na rozhodčí častěji, než je zdrávo.

Z rivalů se stali spojenci. Oleksandr Usyk vede Joshuu do bitvy s Furym

Boxerský svět se chvěje očekáváním. Dlouho odkládaný duel mezi Anthonym Joshuou a Tysonem Furym nabírá reálné obrysy a překvapivě do něj výrazně promlouvá i Oleksandr Usyk. Neporažený šampion těžké váhy, který Furyho už dvakrát zdolal, nyní pomáhá svému bývalému soupeři. Vzniká nečekané spojenectví, které může přepsat poměry v královské divizi.

Pastrňák a Nečas uzavřeli základní část se 100 body

Český hokej zažil v NHL mimořádný večer. David Pastrňák pomohl asistencí k výhře Bostonu nad New Jersey 4:0 a završil sezonu na rovných 100 bodech. Krátce poté se na stejnou metu dostal i Martin Nečas, který při vítězství Colorada 3:1 v Calgary zaznamenal svou 62. asistenci. Poprvé v historii tak v jednom ročníku překonali hranici 100 bodů dva čeští hráči.

Krize stáje Aston Martin pokračuje. Nová éra Formule 1 začala noční můrou

Ambiciózní projekt Aston Martinu se zatím mění v jedno z největších zklamání sezony 2026. Ani příchod Adriana Neweyho a spolupráce s Hondou nepřinesly okamžitý efekt a tým se propadá na chvost startovního pole.

Luke Littler vysvětlil konflikt s Gianem van Veenem

Mladý světový šampion Luke Littler poprvé promluvil o emotivním incidentu s Gianem van Veenem, který rozvířil vody Premier League Darts. Podle něj soupeř porušil nepsaná pravidla a situaci zbytečně vyhrotil.

Muchová ve Stuttgartu splnila roli favoritky, Šalková otočila bitvu, Fruhvirtová končí

Karolína Muchová zvládla vstup do turnaje ve Stuttgartu a po výhře nad Aljaksandrou Sasnovič si zahraje osmifinále. Dařilo se také Dominice Šalkové, která v Rouen otočila těžký první set proti Anně Blinkovove a postoupila dál. Naopak Linda Fruhvirtová své první kolo nezvládla a po porážce s Irynou Shymanovich na francouzské antuce dohrála.

Vladař dovedl Philadelphii k výhře a postupu do play off

Daniel Vladař byl v noci na pondělí jednou z hlavních postav Philadelphie. Český brankář pomohl Flyers k domácí výhře 3:2 po nájezdech nad Carolinou a jeho tým si jako poslední na Východě zajistil účast v play off. Pro klub jde o první postup do vyřazovacích bojů od sezony 2019/20.

Chorý čelí dalšímu trestu, komise jeho vyloučení potvrdila

Tomáš Chorý po ligovém šlágru s Plzní zřejmě neunikne dalšímu postihu. Komise rozhodčích FAČR podpořila verdikt sudího Marka Radiny a uvedla, že slávistický útočník naplnil svým jednáním povahu přestupku plivnutí. Slavia se sice proti červené kartě brání, čtvrteční jednání disciplinární komise ale pro jejího hráče nevypadá příznivě.

Hronek pomohl Vancouveru k výhře, Gudas po návratu shodil rukavice

Filip Hronek zapsal asistenci při výhře Vancouveru 4:3 po prodloužení na ledě Anaheimu. Ducks i přes bod ztratili šanci rychle si potvrdit play off a po návratu do sestavy na sebe upozornil také Radko Gudas, který se hned v první třetině pustil do bitky. Bez bodu zůstal David Pastrňák, takže na metu 100 bodů dál čeká.

Sinner po triumfu v Monte Carlu sesadil Alcaraze z tenisového trůnu

Jannik Sinner vyhrál finále Masters v Monte Carlu nad Carlosem Alcarazem 7:6 a 6:3 a v pondělí se vrátí na první místo světového žebříčku. Italský tenista získal první titul z této kategorie na antuce a potvrdil mimořádnou formu posledních měsíců. Po triumfech v Paříži, Indian Wells a Miami ovládl už čtvrtý turnaj Masters za sebou.

Těžkotonážní peklo v UFC, Hokit po neskutečném masakru přemohl Blaydese

Souboj Joshe Hokita s Curtisem Blaydesem na turnaji UFC 327 přinesl jednu z nejdivočejších bitev těžké váhy za poslední roky. Oba bojovníci vydrželi patnáct minut v brutálním tempu, několikrát sahali na hranu ukončení a nakonec rozhodly až body. Hokit uhájil neporazitelnost, připsal si třetí výhru v řadě a výrazně si řekl o místo mezi elitou divize.

Tyson Fury to dokázal. Po výhře nad Makhmudovem vyzval Anthonyho Joshuu

Londýn zažil návrat, na který se nezapomíná. Tyson Fury se po více než roční pauze vrátil do ringu a na stadionu Tottenham Hotspur přesvědčivě porazil Arslanbeka Makhmudova na body. V hledišti přitom nechyběl ani jeho dlouholetý rival Anthony Joshua. Vše nasvědčuje tomu, že právě jejich vzájemný souboj by mohl být vrcholem letošního boxerského roku.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama