Více
  25.2 C
  Czech
  Úterý 25. června 2024

  Strakovy postřehy: Sparta favoritem na titul, je hladovější. Jindra si Budvar dlouho nedá

  Známý a populární trenér František Straka pro web Sports24.cz opět glosoval víkendové dění ve FORTUNA:LIZE. Přinášíme Vám šestý díl seriálu Strakovy postřehy. Jak bývalý kouč Sparty, Teplic, Českých Budějovic či fotbalové reprezentace viděl soužení favorizované Slavie? Předstihne ji Sparta? A co si myslí o dovolání trenéra Jiřího Jarošíka?  

  Událostí kola byla prohra sešívaných v Českých Budějovicích. Což byl šok pro všechny. Na druhou stranu už utkání v Teplicích ukázalo, že Slavia má venku určité problémy. Zápasy doma a venku mají totálně rozdílný. Když jsem viděl minulý duel proti Slovácku, tak byla Slavia absolutně dominantní a říkal jsem si, že když budou hrát takhle v Budějovicích, tak nebudou mít problém. Ale slávisti neměli moc šancí. Ano, byla tam převaha, ale byl to spíše takový platonický tlak. Je to překvapení a hozená rukavice pro Spartu.

  Když mám nyní srovnat Slavii se Spartou, tak u rudých je daleko větší hladovost. Je to markantní rozdíl. Slávisti byli zvyklí hrát dopředu, jeli svůj motor. Může to být určité uspokojení, soupeři už pomalu ale jistě vědí, jak na Slavii hrát a většinou se to vyplácí. Bránící tým přichází se systémem 5-4-1. Je to celkově založené na větší defenzivě a je něco jiného, když budete hrát proti mančaftu, který se cpe dopředu a bude chtít hrát fotbal. Tohle je podle mě největší problém Slavie.

  Každý tým dosáhne určitého vrcholu, a pak opouští pozice. A mám takový pocit, že Slavia, aniž bych chtěl něco přivolávat, když jsem viděl poslední zápasy, tak mám takový dojem, že postrádá daleko větší chuť se rvát, chuť to za každou cenu urvat. A myslím, že v tomhle Sparta v momentální chvíli dominuje.  

  Jindrovi Trpišovskému trochu po zápasy cukaly nervy. Těžko se mi to hodnotí. Byl zvyklý být na vlně a neustále vyhrávat. Tak komentáře jsou úplně jiný, než když se teď musíš popasovat s tím, že se nedaří a musíš obhajovat věci, který jsi předtím nedělal. I proto možná přichází taková reakce, že je člověk podrážděnej. Sám si říká, co mohl v zápase udělat lépe, co nám schází, proč to nejde… A když poté přichází otázky, které jsou svým způsobem na tělo, tak je to situace, kdy se trenér obrní sám do sebe. Každopádně Jindra Trpišovský si asi nedá nějakou dobu Budvar.  

  Plzeň ztratila body doma s Olomoucí. Plzeňáky v předešlých dobách zdobilo, že dokázala vyhrávat zápasy o gól, i když se ji herně nedařilo. A tohle je momentálně problém. Další věc je, že to, co jim tam dříve padalo, tak teď jsou tyčky, břevna a neodráží se to tam, kam by mělo. A kvůli tomuhle třeba i prohrávají a dostávají branky ze situací, které se dají řešit. Gól, který obdržela od Chytila z Olomouce, to bylo trestuhodný, jakým lehkým způsobem se dostal do vápna. Nikdo ho nehlídal, nebyla tam žádná komunikace mezi obránci. Tímhle se Plzeňáci trápí. Jestli budou chtít udělat titul, tak tohle všechno budou muset změnit. Ale říká se, že se zajíci počítají až po honu. Nadále je to stoprocentně adept na titul, může ho vyhrát.

  Čeká nás šlágr Slavia – Plzeň. Všichni jsme zvědaví, jak to bude na hřišti vypadat. Jak jsem zmínil, Slavia doma a venku je obrovský rozdíl. V posledním zápase v Edenu Slovácko nepustila vůbec do ničeho, byla dominantní a naprosto zaslouženě vyhrála. A tohle budou chtít ukázat i proti Plzni. Jenže Plzeň je úplně jiný tým než Slovácko. Hrají jiný styl a na Slavii budou podle mě vycházet z hluboké defenzivy a budou spoléhat na rychlý protiútoky a na Chorého vepředu, kterého budou doplňovat rychlá křídla. Já osobně se moc těším, poněvadž to bude zajímavej zápas, ale neméně důležitej bude zápas Sparty na Baníku.

  Trenér Sparty Priske se nyní musí postarat o jednu a věc. A to o to, aby nepřevládla až moc velká sebejistota. Musí přijít znovu koncentrace, hladovost – opět to slovo připomenu. Hladovost po úspěchu a jít si za ním. Momentálně se mi to moc líbí, protože kluci vědí, co mají hrát a jsou natěšení. I když začátek proti Teplicím byl nemastný neslaný, tak to byl pouze rozjezd a pak už to byla Sparta, jakou v poslední době známe. Moc mě těší, že i Honza Kuchta se do toho v poslední době víc zapojuje. Je vidět, že si to začíná víc a víc sedat. Složení dvojice Čvančara – Kuchta funguje a bude fungovat, když si to oba hráči umí vysvětlit. Je to supr, a to připočítejme ještě Lukáše Haraslína, který měl opět velice dobrej zápas. Ale i ostatní kluci se dostávají do herní pohody. Sparta je pro mě největší favorit na titul. Říkal jsem to už před sezonou a nechci na tom nic měnit.

  Právě po zápase na Letné byl odvolán trenér Teplic Jirka Jarošík. Neznám hlubší stránku věci, proč musel Jirka skončit, ale odvolat trenéra po zápase proti rozjeté Spartě, je pro mě nepochopitelný krok. Ale situace v Teplicích není ideální, šest zápasů pět proher, jedna remíza… Je to každého věc, je to záležitost klubu, ale podle mého názoru odvedl Jirka skvělou práci s klukama, kteří mají určité hranice kvality. Udělal dobrej džob. Teplice chtějí nový impulz ve zbývajících utkáních, aby se sebrali. I když já o tom docela pochybuju.

  Sledujte nás na sítích

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".

  Lando Norris předstihl Maxe Verstappena a získal pole position ve Velké ceně Španělska

  Lando Norris, pilot McLarenu, dosáhl své první pole position ve Formuli 1 po téměř třech letech, když v Barceloně porazil Maxe Verstappena. Norris popsal své kolo na pole position při Velké ceně Španělska jako "umělecké dílo".