Více
  13.2 C
  Czech
  Pondělí, 26 září, 2022

  Zemřel učitel Chucka Norrise. Proslavil se jako bojovník a kaskadér v top filmech

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Svět bojových umění oplakává smrt jednoho z nejlepších zápasníků světa. Gene LeBell ovládal Ju-Jitsu a byl jedním z průkopníků MMA. Na filmech se podílel jako kaskadér, spolupracoval například s Brucem Lee nebo Chuckem Norrisem. S Chuckem Norrisem se setkával i v jiných prostředích, stal se totiž jeho učitelem a mentorem.

  LeBell se narodil v roce 1932 a bojovým uměním se začal věnovat již v mládí. V sedmi letech začal profesionálně trénovat pod dohledem Eda „Stranglera“ Lewise. Po přechodu na judo se stal národním šampionem a později se prosadil jako profesionální zápasník. Filmové hvězdy si k němu chodily pro cenné rady, jak soupeře omráčit nebo uškrtit. LeBell byl totiž známý svojí neskutečnou pílí a cílevědomostí. Nic pro něj nebylo nedosažitelně, nebál se ani o dvě hlavy většího zápasníka.

  LeBell měl údajně na kontě více než 1000 televizních a filmových rolí. Většinou se v nich vyskytoval  jako kaskadér nebo rozhodčí zápasů. Byl přezdíván „kmotr grapplingu“ a na plátně se utkal s Chuckem Norrisem, Stevenem Seagalem, Jeanem-Claudem Van Dammem a Brucem Lee. Rozhodoval nechvalně proslulý zápas Muhammada Aliho s japonským zápasníkem Antoniem Inokim. Je držitelem červeného pásu 10. stupně v judu a černého pásu 9. stupně v ju-jitsu. Pomáhal trénovat všechny od Leeho přes Norrise až po „Rowdyho“ Roddyho Pipera a Rondu Rousey.

  Byl také prezidentem hollywoodské pobočky National Wrestling Alliance v Kalifornii a v zápasech vystupoval až do roku 1981. Jeho patentovaný bojový zámek „LeBell Lock“ se používá dodnes. V rozhovoru LeBell podrobně popsal tento krok: „Je to zámek na krk. Když zaháknete ruku a jdete hluboko máte zámek na rameno a loket. Je to zatraceně dobrá věc.“

  Na kontě má tato zápasnická hvězda i řadu přešlapů. Jedním z nich je například obvinění z vraždy v roce 1976. V konečném rozhodnutí nakonec nebyl usvědčen jako vrah, ale pouze spolupachatel. Vraha totiž na místo činu vezl autem. Soud mu nakonec i toto pochybení odpustil. Každopádně byl výraznou postavou ve světě filmu, televize a zásadním článkem ve vývoji scénického boje.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS