Více
  16.9 C
  Czech
  Neděle 14. dubna 2024

  Protest přímo na trati. Ekologičtí aktivisté se postavili do cesty, lyžaři šíleli

  Lyžařské závody v norském Lillehammeru poznamenal skandál. Podobně jako na fotbalových nebo basketbalových zápasech se ekologičtí aktivisté postarali o pozdvižení také na promrzlé lyžařské trati. Závodníkům při nedělním závodě na 20 km klasicky s hromadným startem zatarasili cestu transparentem a několika z nich zničili šance na dobré umístění.

  Jinak poklidný závod běžců na lyžích ve městě na jihovýchodě Norska se jedním jediným momentem změnil k nepoznání. Místo toho, aby se lyžaři vybičovali k co nejlepšímu výkonu během výstupu na jeden z kopců, přišel boj o to, kdo se vyhne ekologickým aktivistům, a komu závod pořádně zhořkne.

  Skupinka ekologických aktivistů vběhla na trať v době, kdy byli lyžaři pod kopcem. Vyvěsili transparent přes celou šířku trati, zapalovali pyrotechniku a dokonce polili zmrzlou trať červenou tekutinou, která měla představovat krev. Pořadatelé se k demonstrantům chtěli dostat co nejrychleji, kontaktu se závodníky ale bohužel zabránit nedokázali.

  Asi nejhůře to odnesl Juuso Haarala z Finska, který si ve skrumáži zlomil hůlku a vzhledem k tomu, že byl v zóně, ve které není možné hůlku vyměnit, pořadím se propadl. Bledě skončila celá akce také pro Jonase Viku, domácího Nora, který ve Světovém poháru debutuje. Tomu se kromě hůlky poškodila také lyže.

  Naštěstí to udělali nahoře

  „Byl to pro mě šok. Před závodem jsem si promítal několik scénářů, tohle ale nebyl jeden z nich. Vjel jsem do nějakého nazelenalého kouře. Najednou jsem viděl, že je někdo v trati, hodně závodníkům se podařilo těm lidem vyhnout, já jsem ale skončil i s lyžemi pod jedním z demonstrantů,“ popsal po závodě incident pro stanici TV2 Vika.

  Vadila mu také zmíněná tekutina. „Nevím, co nalili na trať, ale lyže byly najednou strašně pomalé. Podařilo se mi dotáhnout hlavní pole, ale najednou jsem ztratil lyži, protože jsem měl poškozené vázání. Bylo to beznadějné. Můj první závod ve Světovém poháru byl v troskách. Měl jsem jedinečnou šanci ukázat se před vedením národního týmu,“ smutnil mladý Nor.

  Sympatie nenašli demonstranti ani u vítěze Paala Goldberga. Ten byl rád, že se rozhodli vytáhnout transparent na vršku. A ne třeba při sjezdu. „Ještě, že nebyli tak šílení a neudělali to při sjezdu, to mohlo mít fatální následky. Politické gesto může být fajn, ale myslím, že je možné si pro něj najít jiný způsob,“ řekl.

  Sledujte nás na sítích

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.

  Verstappen sice vede, nedělejme ale brzké závěry

  Max Verstappen, závodník Red Bullu, vedl šampionát F1 o 13 bodů před svým týmovým kolegou Sergiem Perezem po dalším vystoupení v Japonsku. Mezi hodně diskutovanými tématy je i forma Lewise Hamiltona a právě dominance Maxe Verstappena.