Ostatní sportyV Paříži s českou vlajkou. Badmintonová hvězda míří vstříc olympiádě

V Paříži s českou vlajkou. Badmintonová hvězda míří vstříc olympiádě

Už je to skutečně na spadnutí. Jan Louda, nejlepší český badmintonista současnosti, sahá oběma rukama po letence na olympijské hry v Paříži! Posuďte sami: kvalifikace skončí 30. dubna, počítá se do ní deset nejkvalitnějších výsledků a do jejího uzavření zbývá devět akcí. Rodák z Plzně nyní figuruje na 21. místě z 35 šťastlivců. „Co by se mohlo stát? Patnáct kluků za mnou by muselo zahrát suprové výsledky a přeskočit mě. Mám 31tisíc bodů, na předešlé olympiády se kvalifikovali badmintonisté, kteří měli okolo 20tisíc. Jsem vážně blízko,“ líčí Louda, kterého čeká první letošní turnaj – od úterka nastoupí na prestižním turnaji v Jakartě, kde ho nejprve čeká kvalifikace.

Pohoda z něj jen sálá, aby také ne, když má za sebou svátky, během kterých doléčil drobné bolístky a dostal další chuť do tréninku. „Maximálně jsem si odpočinul, už to bylo potřeba, konec roku byl náročný,“ přiznává. Vánoce strávil s rodinou střídavě v Plzni a na Šumavě. „Dostali jsme deset dnů volna. Samozřejmě jsem k nim přistupoval jako sportovec. Jídla jsem sice snědl hodně, ale nebylo to tak, že bych jen ležel na gauči a nic nedělal. Hodně jsem chodil a absolvoval i nějaké kondiční tréninky. Nepřibral jsem ani o kilo,“ pochlubí se Louda.

Hlavně mu šlo o to, aby tělo zase fungovalo, jak má. Svůj poslední turnaj roku totiž na sklonku listopadu v Cardiffu nedohrál. „Zablokovala se mi záda, pár dnů jsem nemohl nic dělat. Nešlo se ani předklonit. Teď už jsem ale v pohodě,“ popisuje borec, jenž se loni vyšvihl až na 39. místo světového žebříčku. „S rokem 2023 jsem maximálně spokojený. Body pro kvalifikaci na olympiádu jsem dokázal nahrát za půl roku. Odpadl stres. Byly tam jen nějaké zdravotní problémy. Víc menších. Věřím, že se mi letos vyhnou a budu moci soustředit jen na hru,“ zdůrazňuje český reprezentant.

V současné době se připravuje na „trip do Asie“. V pátek odletěl do Indonésie na turnaj kategorie 500, na němž si bude muset zahrát kvalifikaci. Poté se přesune na „třístovku“ do Thajska, kde se s jistotou zúčastní hlavní soutěže. „Indonésii bereme jako přípravu na Thajsko. A cíle pro obě akce? Vyhrát nějaké zápasy,“ sděluje Louda, jenž už by měl pomalu začít přemýšlet, kdy začne ladit formu pro Paříž. „Po kvalifikaci budou dva týdny volna, potom začne příprava. V červnu a červenci bude času dost,“ míní.

Cenné zkušenosti ovšem nabere daleko dříve. Cestu z Thajska si totiž zpestří mezipřistáním v Dubaji. „Napsal mi Viktor Axelsen a pozval mě na tréninkový pobyt,“ vypravuje Louda. Zprávu od světové jedničky a olympijského vítěze, vnímá jako signál, že ho nejužší světová špička bere vážně. „Je to pro mě něco neuvěřitelného, dřina se vyplácí,“ hledá těžko slova 24letý badmintonista, jenž k o šest let staršímu Dánovi odmalička vzhlíží. „Jde o jediného Evropana, který dokáže dominovat na světových turnajích, vyhrává skoro každý. Byl to vždycky můj vzor. Třeba mi poradí, jak na Asiaty,“ zakončuje se smíchem česká badmintonová jednička, která má před sebou vážně vzrušující rok.

Louda na postup do hlavní soutěže v Jakartě musí vyhrát dva kvalifikační zápasy, nejprve s Belgičanem Julienem Carraggim. Pokud vyhraje čeká ho čtvrtý nejlepší Dán Magnus Johannesen.

Nejčtenější tento týden

Královna bílé stopy Zuzana Maděrová má jasno, chce další úspěchy

Olympijská vítězka Zuzana Maděrová má za sebou životní sezonu. Česká snowboardistka ovládla anketu Král bílé stopy, stále přijímá gratulace k triumfu z Itálie a zároveň už naplno pracuje na přípravě na další zimu. Motivaci podle svých slov rozhodně neztratila.

Siniaková s Townsend rozdrtily soupeřky, Menšíkův sen o finále skončil

Český tenis prožil v Paříži další výrazný den. Kateřina Siniaková postoupila po dominantním výkonu do finále ženské čtyřhry Roland Garros. Jakub Menšík naopak svůj životní grandslamový turnaj v semifinále uzavřel, když podlehl favorizovanému Alexandru Zverevovi. Přesto odjíždí z Paříže s cenným výsledkem i výrazným posunem mezi elitou.

Moskva chystá hokejový zápas USA proti Rusku, Ovečkin se ho ale nezúčastní

V Moskvě se 1. července má uskutečnit hokejové utkání mezi americkými a ruskými hráči. Akce navazuje na myšlenku, o které v minulosti hovořili prezidenti Donald Trump a Vladimir Putin. Organizátoři ji představují jako symbolické gesto ke zlepšení vztahů mezi oběma zeměmi. Zatím však vše nasvědčuje tomu, že na ledě se neobjeví hvězdy NHL ani KHL.

Maňasová překonala rekord Kratochvílové a vede evropské tabulky

Česká atletika zažila mimořádně povedený večer. Karolína Maňasová v rakouském St. Pöltenu dvakrát překonala 45 let starý český rekord Jarmily Kratochvílové na 100 metrů. Ve finále navíc zaběhla čas 11,01 sekundy, kterým se dostala do čela letošních evropských tabulek. Výrazný posun zaznamenaly také Lurdes Gloria Manuel, Nikol Tabačková a Tereza Elena Šínová.

Lewis Hamilton si chválí Ferrari. Před Monakem věří, že Scuderia konečně míří správným směrem

Lewis Hamilton začíná po turbulentním přestupu do Ferrari znovu připomínat jezdce, který roky dominoval formuli 1. Sedminásobný mistr světa po povedeném závodě v Kanadě otevřeně promluvil o změnách uvnitř týmu, novém závodním inženýrovi i rostoucí důvěře ve Ferrari. A před Velkou cenou Monaka naznačil, že slavná italská stáj může patřit mezi hlavní favority víkendu.

České volejbalistky slaví v Lize národů druhou výhru, Belgii nedaly šanci

České volejbalistky zvládly na úvodním turnaji Ligy národů v čínském Nankingu další důležitý zápas. Belgii porazily jednoznačně 3:0 na sety a připsaly si druhé vítězství během tří utkání. Cenný triumf je navíc posunul na 14. místo světového žebříčku právě před jejich soupeřky.

Carolina po obratu srovnala finále, Hertlův faul rozhodl prodloužení

Hokejisté Caroliny zvládli ve druhém finále Stanley Cupu dramatický obrat a po výhře 4:3 v prodloužení vyrovnali sérii s Vegas na 1:1. Ještě deset minut před koncem přitom prohrávali o dvě branky. Smutným hrdinou večera se stal český útočník Tomáš Hertl, po jehož vyloučení rozhodl v nastavení Seth Jarvis.

Ruska Mirra Andreeva přehrála Ukrajinku Kostyuk a je poprvé ve finále French Open

Devatenáctiletá Mirra Andreeva si na Roland Garros zahraje své první grandslamové finále. Ruská tenistka v semifinále přehrála Ukrajinku Martu Kostyuk 6:1 a 6:3. V Paříži tak ukončila její letošní neporazitelnost na antuce a oplatila jí předchozí porážky z této sezony.

Návrat domů i tlak tisíců fanoušků. Chris Billam-Smith jde v Bournemouthu znovu do boje

Chris Billam-Smith se po více než roce vrací do domácího Bournemouthu, kde ho čeká nebezpečný knockoutér Ryan Rozicki. Bývalý mistr světa přiznal, že tentokrát cítí větší tlak než kdy dřív. Zároveň si ale užívá něco, co většina boxerů během zápasového týdne nezažije, a to čas s rodinou.

Aryna Sabalenka se po kolapsu v Paříži psychicky sesypala. „Chci skončit s tenisem,“ přiznala

Aryna Sabalenka byla po vyřazení z Roland Garros na pokraji zhroucení. Světová jednička přitom vedla ve čtvrtfinále nad Dianou Shnaider už o set a dva brejky, než přišel nepochopitelný kolaps. Po porážce přiznala, že momentálně nemá chuť pokračovat v tenise.

Pirát opustil Oktagon, podepsal smlouvu s RFA a nově je i spolumajitelem projektu pro talenty

Slovenský bojovník Samuel „Pirát“ Krištofič po letech opustil Oktagon a zamířil do konkurenční organizace RFA. Zkušený zápasník se navíc zapojí i mimo klec. Stal se spolumajitelem projektu Future Fighter Generation, který má vyhledávat a rozvíjet nové talenty pro profesionální MMA.

Češky vstoupily do Ligy národů výhrou nad domácí Čínou

České volejbalistky se na úvod nového ročníku Ligy národů postaraly o velké překvapení. V čínském Nankingu porazily domácí reprezentaci 3:0 na sety a vůbec poprvé v historii si poradily s aktuálně šestým týmem světového žebříčku. O cenný triumf se opřely především díky disciplinované hře, kvalitnímu servisu a minimu chyb.

Ferrari si pojistilo svou hvězdu. Charles Leclerc zůstane v Maranellu i v dalších letech

Ferrari vyslalo před domácí Velkou cenou Monaka jasný signál: Charles Leclerc zůstává v rudých barvách i na další sezóny. Monacký pilot podepsal novou dlouhodobou smlouvu, která má potvrdit jeho klíčovou roli v ambiciózním projektu slavné italské značky.

Tomáš Hertl rozhodl o výhře Vegas v prvním finále NHL

Tomáš Hertl se stal hlavní českou postavou úvodního finále Stanley Cupu. Útočník Vegas vstřelil v 57. minutě vítězný gól a zařídil svému týmu výhru 5:4 na ledě Caroliny. Golden Knights se tak ujali vedení 1:0 na zápasy a úspěšně vstoupili do boje o slavnou trofej.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama