Více
  20 C
  Czech
  Úterý, 16 srpna, 2022

  Málem se utopil, i tak se zapsal do dějin. Africký plavec spatřil bazén až na olympiádě

  DOPORUČUJEME

  NEJČTENĚJŠÍ

  Do historie sportu se nutně nemusí dostat pouze vítězové. Své místo zde mají také sportovci, kteří jsou hlavními strůjci neskutečných okamžiků. Jeden z nich napsal Eric Moussambani. Ten ještě osm měsíců před konáním olympijských her neuměl plavat, na hry v roce 2000 v Sydney se dostal úplnou náhodou. A potvrdil, že zvládnete vše, co si přejete.

  Eric Moussambani, plavec o kterém jste možná nikdy neslyšeli, i přesto vás jeho příběh zaujme. Reprezentant Rovníkové Guineje a jeho story není zdaleka žádnou klasikou, trénovat začal osm měsíců před začátkem olympijských her a i v tom byl velký háček. Pocházel z chudé rodiny a nemohl si dovolit chodit do bazénu. Plaval proto v rybnících, hotelových bazénech nebo v řece.

  Trenéra nikdy neměl, plavat ho učil tamní rybář, který mu radil, jak se neutopit. Jak je tedy možné, že se takový člověk ocitne na největší sportovní události na světě? V rádiu zaznělo hlášení, že Rovníková Guinea hledá sportovce, kteří by reprezentovali zemi na olympijských hrách. A v tu chvíli se začal psát velký příběh Erica Moussambaniho, později přezdívaného jako „uhoř“.

  Bazén viděl poprvé až v Sydney

  Na hry se dostal přes tzv. divokou kartu, která podporuje sportovce z rozvojových zemí, kteří si chtějí splnit sen. Padesáti metrový bazén viděl poprvé až v den závodu. Později přiznal, že byl vystrašený, že musí závodit na tak velké ploše. Při rozplavbě jeho soupeři skočili do vody dřív, než mohli vystartovat, a byli diskvalifikováni.

  To znamenalo, že Eric plaval celý závod sám. Jeho konečný čas byl 1:52 sekund, což je o polovinu více, než zaplaval v ten samý rok olympijský vítěz. „Nevěděl jsem, jak zkoordinovat dech a ruce. Upřímně jsem si pořád říkal, že nesmím udělat nic, za co by se mi lidé smáli. Nakonec mi to ale bylo jedno a plaval jsem, co to šlo,“ řekl Eric v rozhovoru po závodě.

  Sám Eric přiznal, že v posledních metrech už měl co dělat, aby se neutopil a závod dokončil. Dalších her se již bohužel nemohl zúčastnit, neboť nedostal vízum. Co se týká slávy, je to jeden z nejslavnějších sportovců Rovníkové Guineje a v roce 2012 se dokonce stal trenérem národního plaveckého týmu.

  Sledujte nás na sítích

  NEJNOVĚJŠÍ

  VYBRALI JSME PRO VÁS