1.8 C
Czech
Pondělí 15. prosince 2025
CyklistikaUCI pod palbou. Prestižní závod v USA si podmanila cyklistka narozená jako muž

UCI pod palbou. Prestižní závod v USA si podmanila cyklistka narozená jako muž

Téma transgender sportovkyň je v posledních měsících pořádně žhavé a diskutují o něm i ti, kteří až doteď spíše mlčeli. Další případ se řeší ve spojení s cyklistikou a závodem v Tour of the Gila. Ten ovládla jistá Austin Killipsová, která se narodila jako muž. Druhé nejlepší závodnici nadělila celkem 89 vteřin.

Tour of the Gila patří mezi závody, které mají ve světě ženské cyklistiky velký zvuk. I proto se letošní ročník řeší takovým způsobem. Celkovou vítězkou se stala Austin Killipsová, 27letá závodnice původem ze Chicaga, původem ale také muž. Transgender cyklistka závodu dominovala od začátku do konce.

To, že mohla startovat, jí umožnila pravidla Mezinárodní cyklistické federace. Podle UCI mohou transgender sportovkyně startovat mezi ženami, pokud hladina jejich testosteronu nepřekročí 2,5 nanomolů na litr po dobu alespoň 24 měsíců před závodem. A to Killipsová splnila do puntíku. UCI ale i tak čelí velké vlně kritiky.

„Současná pravidla UCI, která mužům umožňují soutěžit v ženských cyklistických závodech, nejsou ke sportovkyním fér. Situace s pravidly je neudržitelná a zanechává černou stopu v cyklistice jako spravedlivém sportu pro ženy,“ napsala na Twitteru čtyřnásobná mistryně světa v cross country Alison Sydorová.

Killipsová dokončila závod na prvním místě a druhé Italce Marcele Prietové nadělila celkem 89 vteřin.

Někdo už se rozhodl skončit

Kolem Killipsové je pořádně živo už od loňského prosince a mistrovství Spojených států amerických v cyklokrosu. Transgender závodnice obsadila třetí místo a na její úkor skončila mimo bednu třeba slavná Hannad Arensmanová. Ta se nakonec k překvapení všech rozhodla s cyklistikou rozloučit.

„Během několika posledních let jsem musela závodit proti mužským cyklistům v ženských závodech. Začalo mě to stále více odrazovat od tvrdého tréninku, jen abych pak musel prohrát s mužem, který podstoupil hormonální terapii, ale jeho fyziologie mu dává nade mnou zjevnou výhodu bez ohledu na to, jak tvrdě trénuji,“ k odchodu do sportovního důchodu.

Zatím je jednou z mála, ostatní cyklistky ještě budou nějakou dobu proti Killipsové zkoušet štěstí. Jak dlouho? Dokud nezasáhne UCI, která se zatím k případu z Tour of the Gila nevyjádřila.

Reklama
Reklama

Nejčtenější tento týden

Krejčí mluví o životní výzvě po dalším pádu Wolves

Wolverhampton byl na Arsenalu pár minut od bodu, nakonec ale znovu prohrál. Dva vlastní góly přepsaly zápas i náladu v týmu. Ladislav Krejčí po dalším zklamání otevřeně popsal, jak těžké je žít v nekonečné sérii porážek.

Češi v Curychu narazili a se Švédy padli 0:5

Čeští hokejisté na Švýcarských hrách loňský titul neobhájili a po závěrečném debaklu 0:5 se Švédskem skončili druzí. V přímém souboji o první místo se na nároďáku podepsal nabitý program i krátký čas na regeneraci. Tým Radima Rulíka inkasoval pětkrát a utrpěl nejvyšší porážku pod jeho vedením.

České florbalistky vyřadily Finsko a zahrají si finále MS

Český tým zvládl semifinále s Finskem bez jediného inkasovaného gólu a poprvé v historii postoupil do finále mistrovství světa. O všem rozhodla jediná rána kapitánky Michaely Kubečková těsně před koncem. V Ostravar aréně šlo o nervy až do posledních vteřin.

Škvor jde do těžké váhy a všichni kroutí hlavou, v O2 areně ho čeká německý obr

Daniel Škvor vezme 28. prosince na turnaji OKTAGON 81 v pražské O2 areně zápas v těžké váze proti Němci Patricku Vespazianimu. Podle deníku Sport.cz šestatřicetiletý český postojář přiznává, že z trenérského a manažerského pohledu nedává krok do vyšší kategorie moc smysl, nabídku ale přijal kvůli dlouhé pauze. OktagonMMA.com připomíná, že půjde o souboj dvou trojek žebříčku, jen každé v jiné váze.

Výhra 5:3 nad Švýcary poslala Česko do boje o triumf na Švýcarských hrách

Čeští hokejisté v Curychu porazili domácí Švýcarsko 5:3 a na Švýcarských hrách mají po dvou zápasech plný počet bodů. O výhru se nejvíc postaral druhý útok ve složení Filip Chlapík, Michael Špaček a Daniel Voženílek, který se podepsal pod první čtyři góly. V neděli od 11:45 čeká národní tým Švédsko a půjde přímo o celkové vítězství na turnaji, stačí i dvoubodový triumf.

Adamczyková se vrátila do Světového poháru pátým místem v Cervinii

Eva Adamczyková se po mateřské pauze vrátila do Světového poháru ve snowboardcrossu pátým místem v Cervinii. V kvalifikaci zajela nejrychlejší čas, na medaili ale nedosáhla. V malém finále však zvítězila a připsala si důležité body směrem k olympijské kvalifikaci. Z vítězství se radovali Francouzi Léa Casta a Jonas Chollet.

Gian van Veen konečně zvítězil v Ally Pally

Gian van Veen si v pátek večer připsal své vůbec první vítězství na pódiu Alexandra Palace a postoupil do druhého kola mistrovství světa PDC. Společně s ním slavili postup také Ricky Evans a Damon Heta, zatímco 12. nasazený Ross Smith se stal prvním vyřazeným nasazeným hráčem turnaje.

Šok před mistrovstvím světa. Fanoušci mluví o zradě, FIFA mlčí

Mistrovství světa ve fotbale má být svátkem pro fanoušky z celého světa. Turnajem, který spojuje národy, generace i různé sociální vrstvy. Jenže s blížícím se světovým šampionátem v roce 2026 se stále hlasitěji ozývá otázka: pro koho vlastně tento turnaj je? Nejnovější informace o cenách vstupenek totiž vyvolaly mezi fanoušky vlnu pobouření, jaká nemá v moderní historii šampionátů obdoby.

Luke Littler odstartoval cestu za druhým titulem dominantní výhrou 

Luke Littler zahájil obhajobu titulu mistra světa organizace PDC vítězstvím 3:0 na sety nad Litevcem Dariusem Labanauskasem. Osmnáctiletý světový hráč číslo jedna byl hlavní hvězdou úvodního večera šampionátu v londýnské Alexandra Palace.

Červenka narozeninovým gólem potvrdil sílu týmu před olympiádou

Česká reprezentace má za sebou vítězný vstup do posledního turnaje Euro Hockey Tour před olympijskými hrami. Výhra nad Finskem 3:1 v Liberci potvrdila konkurenceschopnost týmu i směrem k únorovému vrcholu sezony. Zápas nabídl řadu pozitivních signálů, které přesahují samotný výsledek.

Ledecká zahájila sezonu 22. místem ve Svatém Mořici, veteránka Vonn slavila návrat na vrchol

Ester Ledecká vstoupila do olympijské sezony ve Světovém poháru alpských lyžařek 22. místem ve sjezdu ve Svatém Mořici. Na vítěznou Lindsey Vonn ztratila 2,20 sekundy. Americká legenda ve 41 letech vybojovala první triumf po návratu do seriálu a zapsala se do historie jako nejstarší vítězka závodu SP ve sjezdovém lyžování.

Pastrňák znovu zářil a Boston díky němu vyhrál ve Winnipegu

David Pastrňák se po zranění vrátil ve velkém stylu a dvěma góly i dvěma asistencemi řídil výhru Bostonu 6:3 na ledě Winnipegu. Bruins vyhráli počtvrté v řadě a český kanonýr se navíc v klubové historii osamostatnil na pátém místě střelců, když dorovnal a předčil Ricka Middletona, na kontě má 404 branek. Ve stejný večer se mezi hvězdy dostal i brankář David Rittich, bodovali také Martin Nečas a Radek Faksa.

Ledecká ovládla trénink na Světový pohár

Ester Ledecká skončila druhá v závěrečném tréninku na páteční sjezd Světového poháru ve Svatém Mořici. Dlouho držela nejrychlejší čas, jenže domácí Joana Hählen s vysokým číslem 56 projela trať o třináct setin rychleji. Trénink pak ale narušil těžký pád Michelle Gisin, kterou vrtulník přepravil do nemocnice, informují švýcarská média.

Real Madrid vs. Manchester City 1:2. Haaland rozhodl, Guardiola slaví cenný triumf

Manchester City si výrazně posílil šance na umístění v elitní osmičce ligové fáze Ligy mistrů, když na stadionu Santiaga Bernabéua otočil zápas s Realem Madrid a zvítězil 2:1. Domácím zařídil vedení Rodrygo, ale ještě v prvním poločase odpověděli Nico O’Reilly a z penalty Erling Haaland.
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama